03-03-2016
Günel; “Fark yaratmaya devam edeceğiz”

Günel; “Fark yaratmaya devam edeceğiz”

Isıtma, soğutma ve motor kontrol sistemleri alanında dünya devi Danfoss’un Türkiye organizasyonunda gerçekleştirilenatamada Danfoss Isıtma Çözümleri Ülke Satış Direktörüpozisyonuna gelen Serhan Günel, bayileri finansal anlamda rahatlatmak için çeşitli çalışmalar yürüteceğini söyledi.Öncelikli amaçlarının büyümek olduğuna dikkat çeken Günel, Danfoss’unyenilikçi ürünleriyle sektöre değer katmaya devam edeceklerinin sinyallerini verdi.

 

İlk olarak sizi konuşalım… Biraz kendinizden bahseder misiniz?
Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunuyum. İş hayatıma Bakü-Tiflis -Ceyhan Petrol Boru Hattı’nda saha mühendisi olarak başladım. Adana’da kendime uygun iş sahası bulamadığımdan İstanbul’a geldim ve burada iki yıl kadar bir İsviçre firmasında çalıştım. Daha sonra, 2006 yılında Danfoss’daIsıtma Servis Müdürü olarak göreve başladım. Marmara Satış Müdürlüğü’ne ve Türkiye Satış Müdürlüğüne yükseldim. Şubat 15 itibariyle deDanfoss Satış Direktörü olarak görevime devam ediyorum.

Okuyucularımız için Danfoss hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz?
Danfoss yaklaşık 80 yıllık bir firma. Üretim hayatına, küçük bir kasabada MadsClausen tarafından kurularak başlıyor.MadsClausen’ın soğutma tecrübesi olmasından kaynaklı olarak oradan aldığı genleşme valfi fikrini hayata geçiriyor. Zaten MadsClausen’in soğutma sektörüyle ilgili ürettiği ilk ürün de genleşme valfidir. Sonrasında da ısıtma sektörüyle ilgili ürünler üretmeye devam ediyor ve bu sektörde de dünyada ilk olan, radyatörlerde kullandığımız ortamdaki serbest enerjinin ısısından faydalanarak radyatöre giden suyu kısan termosifonu üretiyor. Şuan Danfoss, bu bahsettiğimiz termosifonun boyutlarını bir ele sığacak şekilde küçültmüş ve telefondan kontrol edilebilen modellerini bir üretmiştir. Bu noktada Danfoss’un geldiği aşamanın çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellikleriyle Danfossinovatif olmanın yanı sıra, kazandıklarının büyük bir kısmını Ar-Ge için yatırım yapan bir firmadır. Türkiye’de 1998’de kuruluyor ve ilk faturasını 2003’te kesiyor. İlk olarak ısıtma ile başlıyor daha sonra frekans konvertürleri ve soğutma departmanları bünyeye katılıyor. Tabi bunların dışında, iş makinalarındaki hidrolik aksanları üreten Power Solutions dediğimiz bir departmanımız daha var.

Departmanınızı göz önünde bulunduracak olursak Danfoss’un amaçlarının neler olduğu söylenebilir?
Danfoss’un öncelikli amacı büyümek diyebilirim. Danfoss, özellikle birçok yabancı firmanın batmasına sebep olan cirosal büyümeyi sağlıyor ve bu da yapısal organizasyonun büyümesine olanak sağlıyor.

Geçtiğimiz seneDanfoss yüzde 40’lardabüyüme gösterdi. Bununla bağlantılı olarak da bir yatırım kararı verildi ve ‘Daf Enerji’ satın alındı. Şuan 28 kişilik bir kadroya sahibiz fakat önümüzdeki üç yıl içinde bu sayıyı 50’ye çıkarmak hedefindeyiz. Bunun için de büyümek şart. Bu yüzden piyasadaki agrasif tutumumuzu devam ettirerek hedefimiz çerçevesinde her geçen gün büyümeye devam etmek istiyoruz.

Sosyal sorumluluk, çevre ve iklim hususlarından yola çıkarak Danfoss’un sürdürülebilirlik kavramı hakkında bilgi verir misiniz?

Danfoss, sosyal sorumluluğun, çevre ve iklim hususlarının sağlam iş geliştirme ile yakın ilişkide olduğu global kalkınmada etkin bir rol oynamaktadır. UN Global Compact'ı, sorumlu iş yönetimini desteklememizin ve kendi işlemlerimizin enerji ayak izini azaltmaya çalışmamızın sebebi budur.

Danfoss olarak, ısıtma çözümlerinde 2006’da 7 kişiyken şuan 28 kişiyiz. Yaklaşık 10 yıllık bir dönemde bu sayıyı 5 katına çıkarmış olduk. Bu yükselişi görenler de frekans konvertülerive soğutma da ürünlerine ekledi. Bu yüzden Danfoss’un Türkiye ekonomisi için yeri önemlidir.

Radyatör termostatları, hidrolik balans vanaları, ısı pompaları ve yerden ısıtma hidroliklerine kadar uzayıp giden bir ürün gamına sahipsiniz. Bu bağlamda ısıtma sistemlerinizi anlatır mısınız?
Cari açığın 2,5 milyar Euro’luk kısmı ısıtma giderlerine gidiyor diyebiliriz. Enerji verimliliği ürünleri kullanarak bu giderleri yüzde 30-40 düşürebiliriz. Bu bağlamda çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğumuzu söyleyebilirim.En basitinden örnek verecek olursak radyatöler bunların başında geliyor. Bu radyatörler, termostatik vanalarla değiştirildiği takdirde, bahsettiğimiz tasarrufa erişebiliyoruz. Bu da direk ülke ekonomisine katkı sağlamak demek oluyor. Yine, büyük binalarda balanslamayaparak, kat istasyonu kullanarak ya da yerden ısıtma uygulayarak da tasarruf sağlamanın mümkün olduğunu söyleyebilirim.

Sulu yerden ısıtma sistemlerine gelecek olursak; radyatöre göre, sulu yerden ısıtma sistemi çok düşük sıcaklıklarla beslenebiliyor. Bu yüzden daha baştan bir tasarruf sağlıyor. Bunun yanı sıra daha homojen bir ısı dağılımı sağlıyor. Radyatör tek bir yerden ısıyı dağıtmaya çalışırken sulu yerden ısıtma sistemi düşük sıcaklıkla daha fazla alana ulaşabiliyor.

Kalorimetreler, elektrik sayacı gibi nitelendirebileceğimiz bir ürün. Evinizi ya da ofisinizi ne kadar ısıttığınızı ya da soğuttuğunuzu tüketim anlamında size gösterebiliyor. Burada da tüketicide bir algı oluşturup, daha az tüketmeye teşvik sağlanıyor.

Ürün gruplarımızdan dikkat çeken bir diğer ürün, elektrikli kablolu yerden ısıtma sistemlerinden Devi. Stad saha ısıtma sistemlerinde genellikle kar oluşumunu engellemesi için kullanılıyor. Devi, elektrikle çalıştığı için insanların kafasında çok ciddi bir maliyet gerektirdiği düşüncesi oluşuyor ama sadece kar yağdığında çalıştığı için toplam çalışma saatlerinin düşük olduğunu söyleyebilirim.

Konu üzerinden devam edelim; Pazar ağınızdan bahseder misiniz?
Tüm Türkiye’de yaklaşık 50’ye yakın bayimiz bulunuyor. Azerbeycan, Afganistan, İran ve Pakistan bu pazara yeni katıldı. Daha önce Türkiye pazarı sadece buradan yönetiliyordu fakat geçen seneden itibaren bu ülkelerden de yönetilmeye başladı.  Isıtma anlamında özellikle Azerbeycan ve İran bizim için öncelikli konumda diyebilirim. Her ne kadar Azerbeycan’dadevalüasyon devam etse de oraya olan yatırımlarımız bu anlamda devam edecek.

Pazar ağımız aslında tamamen satış ekibinin sahada gösterdiği performansına bağlı olarak ilerliyor. Satış ekibi öncelikle proje yapılan yere gidiyor, teknik sorumlularla görüşüp çeşitli önerilerde bulunuyor ve mekanik proje çiziliyor. Daha sonra ihaleye çıkılıyor, gerekli görüşmeler yapılıyor ve satış gerçekleşiyor.

Danfoss, kendi yenilikçi kapasgitesini ve ürün geliştime programlarını son birkaç yılda daha da güçlendirdi. Bu bağlamda, Ar-Ge’nizden söz edelim…
Danfoss, çok ciddi anlamda Ar-Ge’ye önem veren ve bu alanda oldukça büyük yatırımlar yapabilen bir firmadır. Aslında Ar-Ge’nin geri bildirimi yine satışlardan geliyor. Her bir satış aslında yurtdışına, yenilikleri veya piyasanın ihtiyaçları hakkında bilgi vermekle yükümlüdür. Bunlar inceleniyor ve yatırıma değer görülürse bu bağlamda yatırım kararı alınıyor. Bununla ilgili, en son çıkan uygulamamız ‘Danfoss Link Application’ var. Radyatörünüz olduğunu var sayalım, radyatörünüzdeki termostatik vanayı evde değilken bile çok fazla tüketim olmaması adına uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Tabi bu sadece radyatörlerde değil, bunu yerden ısıtma sistemlerinde de yapabiliyoruz.

En son balanslama ile ilgili olan Nanocom dediğimiz kontrol vanasını piyasaya sürdük. Bu ürün, bina otomasyon sistemiyle haberleşebilen bir kombine balanslamasının motorlarıyla birlikte kullanılıyor. Yine radyatör ve yerden ısıtma sistemlerinde olduğu gibi bu ürün de uzaktan kontrol edilebiliyor. Bu da işletme maliyetlerini düşürmüş oluyor.

Danfoss olarak bir projeye girdiğinizde, sizi rakip firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir? Kullanıcılar neden Danfoss ısıtma sistemlerini tercih etmeli?
Danfoss’u diğer firmalardan ayıran en büyük özellik, satış anlamında teknik yeterliliğe sahip olmasıdır. Bu bağlamda kurumsal yapımızla dikkat çekiyoruz. Ayrı bir pazarlama departmanımız, müşteri hizmetlerimiz ve servis departmanımız var. Bunların hepsi kurumsal yapı içerisinde müşterilerimizin kolay yoldan çözüme ulaşabilmesi adına kurulan birimlerdir. Bu noktada da Danfoss ile gurur duyuyoruz. Çünkü, bu durum Danfoss’un Türkiye’ye verdiği önemi bir kez daha göstermiş oluyor. Türkiye’nin her bir yanına uzanan dağıtım ağımızla da diğer firmaları geride bıraktığımızı düşünüyorum.

Diğer firmaların aksine tekbir ürün grubuna odaklanmış hizmet anlayışını benimsiyoruz. Bu bağlamda, her bir ürün grubundan sorumlu yetkililerimiz bulunuyor. Bizler bir ürün hakkında bilgi edinmek istediğimizde o üründen sorumlu kişiyle görüşüyoruz ve gerekli bilgileri alıyoruz. Bu yüzden teknik bilgimiz gerekten çok yüksek.

Diğer yandan, Danfoss kullanıcıya, konfor, tasarruf güven ve çözüm sunuyor. Doğru ürünü doğru şekilde kullandıkları takdirde, yüzde 40’lara varan tasarruf sağlayabilirler.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Isıtma ve soğutma tesisatlarında suyun girdiği her yerde Danfoss’un olduğunu söyleyebiliriz. KısacasıDanfoss olarak, daha konforlu, eneri tasarrufu yüksek çözümler üretmeye çalışıyoruz. Danfoss olarak fark yaratmaya devam edeceğiz.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...