03-03-2016
Çetinkol: “İnovasyon, kalite, güvenlik ve müşterilerimizin çözüm ortağı olmak stratejimizin temelini oluşturuyor”

Çetinkol: “İnovasyon, kalite, güvenlik ve müşterilerimizin çözüm ortağı olmak stratejimizin temelini oluşturuyor”

‘Tutku ile coşkulu müşteriler ve daha iyi bir gelecek yaratmak…’ ilkesinden yola çıkarak sürdürülebilir değerler yaratmayı hedefleyen Hilti, her alanda yarattığı inovasyon, kalite ve güvenle her geçen gün büyümeye devam ediyor.Hilti’nin gelişimini, kentsel dönüşümde üstlendiği rolü ve tasarım ödüllü ürünlerini konuştuğumuz Türkiye Pazarlama Direktörü Banu Çetinkol, “Global düşünmek, yerel hareket etmek Hilti kültürünün bir parçası diyebiliriz.” diyor.

 

Yapı Magazin Dergisi olarak, Hilti’yi tanıyoruz. Bir de siz, okuyucularımız için Hilti’den bahseder misiniz? Bir dünya şirketi olarak adlandırabileceğimiz Hilti, nasıl kuruldu, bu günlere nasıl geldi?
Bir dünya şirketi olan Hilti Grup, 1941 yılında Martin Hilti tarafından Lihtenştayn Prensliği’nde küçük bir aile şirketi olarak kuruldu. 160 kilometrekarelik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan ve İsviçre ile Avusturya arasında yer alan yaklaşık 35 bin nüfuslu bir prenslikten doğan Hilti Grup, bugün global inşaat endüstrisine ileri teknoloji ürünlerle çözümler sunuyor. Dünya genelinde yaklaşık 22 bin çalışanıyla 120’den fazla ülkede faaliyet gösteren Hilti‘nin Avrupa, Güney Amerika ve Uzak Asya’da üretim tesisi bulunuyor.Hilti, Türkiye pazarına ise ilk kez 1982 yılında girerek Türkiye’de 1997 yılına kadar distribütörlük olarak temsil edildi. 1997 yılından bu yana da yüzde 100 yabancı sermayeli bir firma olarak faaliyet gösteriyor. Hilti Türkiye olarak kaba inşaat, ince işler, mekanik, elektrik, enerji ve endüstri sektöründe çalışan profesyonellere yönelik ürün ve hizmetler sunuyoruz. 2011 yılından bu yana ise Hilti Türkiye; Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova ve Kuzey Irak olmak üzere 10 ülkenin bağlı olduğu bölgesel bir üs konumunda.

Merkez ofisi İstanbul Ataşehir’de bulunan firmamız; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Adana Bölge Müdürlükleri’nde görev yapan 200’ün üzerinde çalışanı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

İnşaatın olduğu her yerde Hilti’yi görüyoruz. Buradan hareketle, Hilti’nin bu günlere gelmesinin nedeninin ne olduğunu söyleyebilirsiniz?
Hilti’ninmisyonu “Tutku ile coşkulu müşteriler ve daha iyi bir gelecek yaratmak…” Bu kapsamda Hilti olarak kurumsal stratejilerimiz doğrultusunda sürdürülebilir değerler yaratmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz, takım üyelerimize, müşterilerimize, ortaklarımıza, tedarikçilerimize, toplumumuza ve çevremize karşı sergilediğimiz yüksek sorumluluk duygumuzu ifade ediyor.

Global düşünmek, yerel hareket etmek Hilti kültürünün bir parçası diyebiliriz. Hilti’nin kurumsal kültürü dürüstlük, cesaret, takım çalışması ve adanmışlık değerleri üzerine kurulu… Bu kültürün üzerine kurulan Hilti markasının her alanda yarattığı inovasyon, kalite ve güven ile devamlı kendini geliştirme arzusu, onun bugünlere global ve jenerik bir marka olarak gelmesini sağladı.

Ülkemizin son yıllarda, inşaat sektöründe büyük gelişmelere ev sahipliği yaptığını söylemek mümkün. Peki, siz Hilti olarak bu gelişmeleri nasıl değerlendirirsiniz?
Gelişmeye açık bir yapıya sahip ülkemizde özellikle kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte inşaat sektörü her yıl büyüme gösterdi ve ekonomik olarak da önemli bir yere geldi. Hilti Türkiye olarak inşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri ve büyümeyi hem Türkiye ekonomisi ve konut üreticileri için hem de el aletleri sektörüne etkisi açısından değerli buluyoruz.

İnşaat sektörünün son yıllarda gösterdiği büyüme ile birlikte inşaat el aletleri sektörü de büyüyor. Bu büyüme trendi içinde üstün teknolojisi ve kullanım kolaylığı ile fark yaratan çalışan dostu ürünler ise öne çıkıyor. Bunlar içerisinde de özellikle kablosuz akülü ürün pazarı hızla büyüyor. Kablosuz ürünlerin elektrikli el aletleri içindeki payı 5 yıl önce yüzde 1 iken, 3 yıl içinde yaklaşık yüzde 10 seviyesine ulaştı.

Pazarın öncü firmalarından biri olarak, stratejilerinizin temelinin “inovasyon, güvenlik ve müşterilerin çözüm ortağı olmak” olduğunu göz önünde bulundurursak, Hilti'yi tüm bu yönleri ile ürün, hizmet ve insan kaynakları gibi her alanda farklılaşan bir marka olarak görebilir miyiz?
Hilti Türkiye olarak pazarın lider firmalarından biriyiz. İnovasyon, kalite, güvenlik ve müşterilerimizin çözüm ortağı olmak stratejimizin temelini oluşturuyor. Belirttiğiniz gibi Hilti’yi tüm bu yönleri ile ürün, hizmet, insan kaynakları gibi her alanda farklılaşan bir marka olarak konumlandırıyoruz. Hedefimiz inşaat el aletleri sektörü içinde farklılaşma yoluyla, inovatif ürünlerimiz, kalitemiz ve çözüm odaklı yaklaşımımızla her yıl inşaat sektörünün üzerinde sürdürülebilir büyümek ve sektörümüze katma değer sağlamak.

Hilti’nin her şeyden önce bir marka sözü bulunuyor. “Hilti Üstün Performans Üstün Dayanıklılık” marka sözümüzün tüm ürünlerimize yansımasını da görüyoruz. “Üstün Performans” ile el aletleri, delici ve kırıcılar, çivi çakma sistemleri ve diğer bütün sınıflarda en yakın rakibimizden daha performanslı olduğumuzun garantisini veriyoruz. Örneğin, eğer delim yapıyorsak daha hızlı deliyoruz, kırım yapıyorsak daha çabuk kırıyoruz. “Üstün Dayanıklılık” sözümüzde de en yakın rakibimizin ürünlerinden en az yüzde 50 daha uzun ömürlü olduğumuzu vurguluyoruz. Mesela, rakip ürünün ömrü 3 sene ise Hilti ürünlerinde en az 4 buçuk senedir. Bu iki taahhüdümüzde de oldukça iddialıyız.

Ayrıca farklılaşma anlamında 2015’te bizi çok mutlu eden bir başka gelişme yaşadık. Great PlacetoWork Enstitüsü tarafından açıklanan Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2015 listesinde 50-500 arasında çalışanı bulunan şirketler kategorisinde 3. olduk. Ayrıca Yaşam Boyu Öğrenme alanında Özel Ödül’e layık görüldük. Tüm bu gelişmeler neticesinde her alandaki farklılaşma hedefimiz doğrultusunda sağlam adımlarla ilerlemeye devam ettiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kentsel dönüşüm sürecinde Türkiye’deki binaların analizini Donatı Tarama Sistemi PS250 ile Hilti’nin yaptığını biliyoruz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi istesek, bizlere neler aktarırsınız?
Hilti Donatı Tarama Sistemi PS250 ürünümüz, kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye’deki tüm illerde binaları analiz ediyor. Donatı çapı belirlenmesi, donatıların yerleşimlerinin tespit edilmesi ve derinlik belirlenmesinde kullanılan bu ürünümüz, kentsel dönüşüm için gerekli olan yapısal analizlerin yapılmasında betonarme üzerinde kırım yapmadan okuma alabiliyor ve Türkçe yazılım ile raporluyor. Hilti’nin bu sistemi ve ürünü sayesinde, zaten güçsüz durumda olan bir yapıda hem tahribatsız muayene yapılabiliyor hem de kentsel dönüşümde bina analizi sürecinin daha hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlanıyor. Hilti Donatı Tarama Sistemi PS250 ürünümüz, Türkiye’deki tüm Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri’nde kullanılıyor.

Hilti Türkiye olarak aynı zamanda sürdürülebilir, kaliteli bina üretimine katkı sağlamak için yenilenen mevzuat ve yönetmeliklerle ilgili olarak üniversite ve devlet kurumları ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Biraz da tasarım ödüllü ürünlerden bahsedelim…
Ürünleri tasarlarken insan sağlığını, güvenliğini ve kullanım kolaylığını ön planda tutarak Ar-Ge temelli patentli ve kaliteli ürünler üretiyoruz. Hilti olarak, birçok ürünümüzle çok değerli ödüllere layık görüldük.  Örneğin, TE 70 / TE 70-D / TE 70-ATC Kırıcı Delici Ailesi, “Endüstri” dalında Uluslararası Jüri “iF Product Design Gold ve RedDot: Best of the Best” ödüllerini aldı.

Hilti TE 70 / TE 70-D / TE 70-ATC Kırıcı Delici Ailesi, AVR (Active VibrationReduction / Aktif Titreşim Azaltma) özelliği ile titreşimi yüzde 70’e varan oranlarda azaltarak çalışanları yoğun titreşime maruz kalma sonucu ortaya çıkabilecek mesleki hastalıklardan koruyor. Çalışma sırasında daha az yoran bu makinalar sayesinde günlük çalışma performansı da artıyor.Şantiyelerde herhangi bir kırıcı ya da delici alet ile çalışılırken ortaya çıkan toz sadece makine ve aksesuarların ömrünü kısaltmakla kalmıyor, kullanıcının da günlük performansını düşürüyor. Hilti TE 70 Kırıcı-Delicilerde bulunan toz toplama sistemleri, tozun yüzde 99’a varan oranda emilmesini sağlıyor.

İş kazalarının yüzde 35’inin inşaat sektöründe yaşandığı Türkiye’de hem kırıcı hem de delici özelliğe sahip Hilti TE 70-ATC, Aktif Tork Kontrol (ATC) teknolojisiyle iş kazalarına “dur” diyor. ATC teknolojisi ile ucun sıkışması durumunda motoru duran Hilti TE 70-ATC, böylece gövdesinin kendi ekseni etrafında dönme riskini ortadan kaldırıyor. Saniyeler içerisinde gerçekleşen bu güç kesme teknolojisi sayesinde çalışmaya en güvenli şekilde devam edilebiliyor.

Ayrıca her iki yarışmada da Hilti PD-I, Hilti PD-E lazer metre, Hilti PM 4-M multi çizgi lazer ve Hilti SD-M 1 vidalama makinası aksesuarı, ödül alan diğer Hilti ürünleri oldu. Hilti ayrıca, 2013 yılında da “Endüstri” dalında Hilti TE-YD ve TE-CD Tozsuz Delim Ucu ile RedDot Tasarım Yarışması’nda “Best of the Best” ödülünü almıştı.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Hilti Türkiye olarak sürdürülebilir, kaliteli bina üretimine katkı sağlamak için yenilenen mevzuat ve yönetmeliklerle ilgili olarak üniversite ve devlet kurumları ile çalışmalar yapıyoruz. Deprem ve kentsel dönüşüm konusunda da üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile ortak çalışmalara imza atıyoruz. Bu doğrultuda, İstanbul’daki mevcut yapıların olası bir depremde gösterecekleri performansı analiz etmek için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından gerçekleştirilen ve İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen

2015 yılının ağustos ayında, ülke tarihimizin en acı olaylarından biri olan 17 Ağustos 1999 depreminin 16. yıldönümü kapsamında “Türkiye’de Deprem Gerçeği ve Yapı Güvenliği" konusuna dikkat çekmek amacıyla bir etkinliğimiz oldu. Yapı elemanlarını sabitleyen dübellerin ve taşıyıcı sistemlerin yapı güvenliği konusunda ne kadar belirleyici olduğunu anlatmak amacıyla bir basın toplantısı düzenledik. Deprem ülkesi Türkiye’de C2 deprem performans sınıfında dübel kullanımının yasal zorunluluk olması gerektiğini vurguladık. Hilti olarak ilk C2 belgeli bazı dübellerin üretimini de gerçekleştiren, bu sistemin öncü firmalarından biriyiz. Türkiye’de önemle üzerinde durduğumuz deprem ve yapı güvenliği noktasında doğru dübel kullanımının önemi konusunda bilinirlik sağlamak için çalışmalarımız devam edecek.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...