04-03-2016
“Bilecik- Bozüyük’deki yeni fabrikamız ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki gücümüzü artırdığımızı ve daha da artıracağımızı söyleyebiliriz”

“Bilecik- Bozüyük’deki yeni fabrikamız ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki gücümüzü artırdığımızı ve daha da artıracağımızı söyleyebiliriz”

Bozüyük’deki yeni tesislerinin faaliyete geçmesinin hemen ardından ilk etapta Ege Bölgesinde planladıkları 5. üretim tesisini de bu yıl içerisinde devreye almak üzere çalışmalara başlayan Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş., 2017 yılı sonuna kadar yurtiçinde toplamda 6 üretim tesisi olmak için yatırımlarına hızla devam ediyor. Markalarının arasında Geniş ürün portföyü ve yüksek kalitesiyle tercih sebebi olan CERMIX’inde bulunduğu Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş.,Genel Müdürü Ali Yıldırım, “Avrupa’nın en önemli yapı kimyasalları markası olan CERMIX ‘in ürün grubu arasında yer alan CERMITHERM Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ve ayrıca su yalıtımını sağlayan özel ürün gruplarımızla sektöre güvenli, sağlam ve kesin çözümler sunuyoruz.” diyor.

 

Firmanızın kuruluşu,  gelişimi ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Koramic Yapı Kimyasalları; Türkiye'deki inşaat sektöründe, yapı kimyasalları alanında yeni ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesine öncü olmak, alanındaki ürünlerde kalitenin sürekliliğinin korunmasına katkıda bulunmak ve bu ürünlerin doğru kullanılması konusunda sistematik çözümler üretmek misyonu ile 1998 yılında Belçika merkezli Koramic Building Products S.A. ile Türkiye’nin en büyük gruplarından biri olan Eczacıbaşı Grubu’nun ortaklığıyla kurulmuştur.  2011 yılı Haziran ayında yapılan özel bir anlaşma sonucu yüzde 100 hissesi Koramic Grubu’na devredilerek Türkiye’deki faaliyetlerine hız veren Koramic Yapı Kimyasalları; Türkiye’deki faaliyetlerini 17 yıldır büyük bir hızla sürdürmekte ve şu anda toplam 4 üretim tesisinde, yüzde 20’si ihracata yönelik olmak üzere 130 bin tondan fazla yapı kimyasalının üretim ve satışını gerçekleştirmektedir. 

Üretim tesislerimizde, yapıştırma harçları, derz dolgu malzemeleri, su yalıtım malzemeleri, kendinden yayılan şaplar, astar ve harç katkıları, uygulama sonrası temizlik ve bakım ürünleri, tamir ve yüzey düzeltme sıvaları, karo seramik uygulama aletleri; poliüretan ve epoksi esaslı zemin kaplama, su yalıtım malzemeleri ve dış cephe ısı yalıtım sistemleri üretilmektedir.

Ürünlerinizin kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?
Koramic Yapı Kimyasalları, Eczacıbaşı Grubu ile birlikte hayata geçirdiği ve iş ortaklığının devam ettiği VitrAFix ve VitrATherm markalı ürünlerin yanı sıra 2012 yılı itibariyle Türkiye’de de üretimine başladığı CERMIXmarkası ile birlikte yapı sektöründe 250 den fazla değişik tip ürünle hizmet vermektedir.
Markalarımızı hem ürün grupları olarak hem de dağıtım kanalı olarak gruplandırarak, her bir markayı ana iş gruplarına böldük;

VitrAFix, karo seramik uygulamalarına sistematik çözümler üreten markamız.

VitrATherm, binaları soğuğa, yağmura, kara, yangına, sese ve yoğun güneş ısısına karşı koruyan özel yalıtım katmanları sayesinde yüzde 40 ~ yüzde 60 arası yakıt tasarrufu sağlıyor. Daha az yakıt masrafıyla, daha sıcak ortamlar yaratılmasını sağlayan, her türlü iklimde kusursuz performans gösteren VitraTherm, ısı yalıtım performansı zamanla azalmayan uzun ömürlü, kalıcı çözümler sunan markamız.

Geniş ürün portföyü ve yüksek kalitesiyle tercih sebebi olan CERMIX markamız; özellikle profesyonel epoksi ve poliüretan sistemlerini kapsamakla birlikte, seramik yapıştırıcıları, derz dolgu ve bakım ürünleri ile dış cephe ısı yalıtım malzemelerini kapsayan 3 ana ürün grubunda faaliyetlerine devam etmektedir.

Avrupa’nın en önemli yapı kimyasalları markası olan CERMIX ‘in ürün grubu arasında yer alan; yalıtımın bir bütün olduğu ilkesi ile oluşturulmuş CERMITHERM Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ve ayrıca su yalıtımını sağlayan özel ürün gruplarımızla sektöre güvenli, sağlam ve kesin çözümler sunuyoruz. 

Yakın zamanda yeni fabrikanızı devreye aldınız, bu yatırımla ilgili bilgi verir misiniz?
Yapı Kimyasalları sektöründe dünya çapında 110 yılı aşan deneyimin ışığında Türkiye pazarındaki gelişimini de 17 yıldır büyük bir hızla sürdüren Koramic;  2013 yılı sonunda proje çalışmalarına başladığımız ve geçtiğimiz Kasım ayında faaliyete geçirdiğimiz Bozüyük’deki yeni fabrikasıyla, yaklaşık 15 milyon dolarlık bir yatırımın ilk bölümünü tamamlayarak büyümesine hız vermiş oldu.

Bilecik’e bağlı Bozüyük’de 22 bin metrekare arsa üzerinde 11 bin metrekare inşaat alanına sahip olan ve 8 bin metrekarelik kapalı alanda yıllık 190 bin ton üretim kapasitesiyle dikkatleri üzerine toplayan ve bir teknoloji üssü olarak tasarlanan bu yeni tesisin şu ana kadar gerçekleşen ilk kısım yatırım bedeliyaklaşık 9 milyon USD’dır.

Gelişime ve kalitede sürekliliğe olan inancımızla, AR-GE departmanı için çok büyük ve özel bir alan ayırdığımız Bozüyük’deki yeni fabrikamız tamamen son teknoloji ekipmanlar ile donatıldı. Bir teknoloji ve inovasyon üssü olarak faaliyete geçen fabrikamızda kurduğumuz modern laboratuarlarda Belçika’daki genel merkezimiz ve Fransa’da bulunan kardeş şirketlerimiz ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyor, aynı zamanda yeni tesisimizdeki bu merkezden, Koramic’in Türkiye genelindeki tüm diğer fabrikalarına da AR-GE desteği aktarıyoruz.

Bozüyük’deki yeni tesisimiz faaliyete geçmesinin hemen ardından ilk etapta Ege Bölgesinde planladığımız 5. üretim tesisimizi de 2016 yılı içinde devreye almak üzere çalışmalara başladık. 2017 yılı sonuna kadar yurtiçinde toplamda 6 üretim tesisi olmak için yatırımlarımıza hız vererek ilerliyoruz.

Yeni fabrikanızın faaliyete geçmesiyle piyasaya sunacağınız yeni ürünleriniz veya farklı bir uygulamanız da olacak mı?
Bilecik- Bozüyük’deki yeni fabrikamız ile yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki gücümüzü artırdığımızı ve daha da artıracağımızı söyleyebiliriz. Yeni üretim tesisleri ve yatırımlarımız ile birlikte büyüttüğümüz bu stratejik pazarlar elbette bizleri yeni ürün gruplarına da yöneltti. Önümüzdeki dönemde pazara vermeyi planladığımız sanayi boyaları ve kimyasallarından oluşacak yeni ürünlerimizin; Koramic ve markalarının daha güçlü bir sinerjiyle büyümesini sağlamanın yanı sıra, gelişen pazarın ihtiyaçlarına da daha kapsamlı bir şekilde cevap vereceğine inanıyoruz. 

Betondan seramik ve zemin kaplamaları sektörüne kadar inşaatın birçok kaleminde yaşanan gelişmeler ve yeni ürünler dikkat çekiyor. Bu yenilikler yapı kimyasalları sektöründe hangi talepleri doğuruyor? Firmanız bu gelişmelere nasıl uyum sağlıyor? Günümüzde inşaat sektöründe yaşanan hızlı gelişim ve değişimler; sektörün tüm alt segmentlerinde de yeni uygulama sistemlerinin, dolayısı ile birçok farklı ve gelişmiş ürün grubunun pazarda yerini almasını sağlamaktadır.

İnşaat sektöründeki tüm bu gelişmeler,  hiç şüphesiz Yapı Kimyasalları sektöründe de sürekli inovasyonu tetikliyor. Özellikle; yapıların ömrünü ve sağlamlığını artıracak epoksi ve poliüretan sistemler ile enerji verimliliği konusunda oldukça doğru sonuçlar alınmasını sağlayan Poliüretan Sistemler gün geçtikçe önem kazanıyor. Bizler de Koramic olarak; epoksi ve poliüretan sistemleri oldukça önemsiyor ve konuda sektöre yenilikçi ürünler sunmaya devam ediyoruz.  Ayrıca, endüstriyel sanayi boyaları ve koruyucu kimyasallarda odağımızda olan ve gelişen pazarın ihtiyaç duyduğu ürünler arasında yerini alıyor.

Koramic gerek yurtdışında gerekse yurt içinde yıllardır sürdürdüğü istikrarlı kalite anlayışı ve hizmet ağıyla ilgi çekiyor. Markalarımız, Vitrafix ve Cermix inşaat sektöründe kaliteli ve sistematik çözümler sunan markalar olarak kendilerini kanıtladı. Bu başarıların arkasında ise iyi bir takım çalışması, hedefe odaklanma, yeniliğe ve gelişime verilen önem yatıyor. Gelişimin en büyük parçası olan AR-GE çalışmalarımız, yurtdışı destekli olarak hiç durmadan devam ediyor.

Çevre dostu ürünler dünyada son dönemde titizlikle takip ediliyor. Yeşil bir gelecek için firmanızın geliştirdiği çevre koruma stratejisinden bahseder misiniz?
Ekonomik kalkınmanın, doğal varlıkları ve çevreyi tahrip etmeden gerçekleşmesi anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Koramic, doğal kaynak dengelerini dikkate alan ve kalkınmanın yararlarını bugünün olduğu kadar gelecek kuşakların da kullanımına sunan bir yaklaşımı benimsemektedir.

Koramic ve tüm çalışanları, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, üretkenliğinin devamlılığının sağlanması ilkesi ile kalkınmayı sürdürülebilir kılmaya önem vermektedir. Bu misyon çerçevesinde de; kalitenin sürekliliğinin korunmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirdiği tüm çalışmalarda ve üretim süreçlerinde çevre ile ilgili yasalara, normlara uymayı ve tüm faaliyetlerde etkin bir "Kalite Yönetim Sistemi" oluşturmayı taahhüt etmektedir.Zaten üretim ve satış programlarımızda halen çalışmaları devam eden  ISO 9001,ISO 14001 ve OHSAS 18001 kalite sistemleri, EN ,TSE ve ASTM ürün standartları ve normları bunların en belirgin örneklerindendir.

 

Yapı kimyasalları sektörünün geleceği hakkında neyi öngörüyorsunuz?
İnşaat sektörünün 2016 yılında yine lokomotif sektör olarak liderliğini sürdüreceğine ve ülke ekonomisindeki büyüme oranlarına olumlu değer katkısında bulunacağına inanıyorum.  Yaşanacak bu gelişimin de sektöre hizmet veren tüm alt segment üretici ve hizmet sağlayıcılara olumlu olarak yansıyacağını umut ediyorum.


Yükleniyor...
Yükleniyor...