01-02-2016
Başak Çatı ve Cephe Sistemleri Çevreye Duyarlı

Başak Çatı ve Cephe Sistemleri Çevreye Duyarlı

Başak Çatı ve Cephe Sistemleri Genel Müdürü İ.Engin Çizer2014 yılı içerisinde yaptıkları yatırımlarla temel olarak doğalgaz ve elektrik tasarrufunu amaçladıklarını ve Başak Çatı ve Cephe Sistemleri’nin üretimde kalite ile dayanıklılık standartlarının çok üzerinde bir performansa erişmesini sağladıklarının altını çizerek, “El değmeden kiremit üretimi mottosuyla çıktığımız yolculuğumuzu tamamladık. Üretim süreçlerini otomasyona geçirerek gerek ürün-fire konusunda gerekse yakıt ve enerji konularında ciddi bir avantaj elde ettik.” diyor.

 

Öncelikle Başak Çatı ve Cephe Sistemleri’ndengenel olarak bahseder misiniz?Kurulusundanve büyüme sürecinden bahsetmek gerekirse bizlere neler aktarırsınız?

1969 yılının Mart ayında Eskişehir'de kurulan Başak Kiremit ve Tuğla San. Tic. A.Ş. 46 yılı gururla geride bırakmıştır. Kuruluşunda ticaret unvanı Kolektif Şirket şeklinde olan ve 22 kamaralı Hoffman fırınla imalat yapan fabrika, 1976 yılında Anonim Şirket'e dönüştürülmüştür.

Pazarının genişlemesi ile artan talepleri karşılayabilmek için 1980 yılında Tünel Kurutma ile 900 m²'lik ikinci bir zigzag fırını devreye alan firmamız, üretimde dönemin çok üzerinde bir kalite standardına ulaşmıştır.1996 yılına kadar kendi imkânlarıyla bu gelişmeleri yakalayan şirket, yönetim olarak stratejik bir karar vererek büyük bir yatırıma gitmiş; ürün çeşitleri arttırılmış ve Tünel Fırın yapımı ile de fuel-oil sistemine geçmiştir. 1997 yılı Ağustos ayından itibaren Tünel Fırınlarda fuel-oil ile pişen ve ürünlerini daha geniş bir pazara sunan Başak Kiremit ve Tuğla San. Tic. A.Ş. , bu tarihten itibaren merkez fabrika ve bayi ağına Bölge Müdürlükleri, Bölge Temsilcileri ve Pazarlama Sorumluları da ekleyerek pazarlama ve tanıtım ağını da geliştirmiştir. 2000'li yılların başlangıcında Azerbaycan, Gürcistan, Ürdün ve Kazakistan'a ürün sevkiyatlarımız ile ilk ihracatlarımız gerçekleştirilmiştir.

Başak Çatı ve Cephe Sistemleri’nin ne gibi ürün çeşitlendirmelerinde bulunduğunu söyleyebilirsiniz? Bu bağlamda, ürünlerinizden ve ürünlerinizin belirgin özelliklerinden bahseder misiniz?

2007 yılının sonuna doğru başladığımız Ar-Ge inovasyon çalışmaları sonucunda renkli kiremit uygulamaları yapılmaya başlanmıştır. Kuruluşundan bugüne sürekli gelişimi, kaliteyi, güveni, estetiği ve doğallığı ön planda tutan Başak Çatı ve Cephe Sistemleri; yüzde 100 doğal toprak ve renk hammaddesi, özel üretim teknikleri ve makine parkı ile Başak Renkli kiremitlerini üretmeye başlamıştır. Sınırsız renk seçeneği ile her tip kiremide uygun Renkli Kiremit uygulaması için talep edildiğinde antik ve eskitilmiş gibi farklı görüntüler yaratmak da mümkün olmaktadır.

Üretim olarak tamamen doğal yöntemler kullandığından Başak Renkli kiremitleri çevre duyarlılığı bilincini de önemsemiştir. Eskişehir’in kaliteli topraklarından, doğal yöntemler ve ilerlemiş teknolojilerle imal edilen ve BAŞAK markasıyla bilinen kiremitler artık istenilen her renk ve doğal görüntüde imal edilebilmektedir.

Teknolojideki değişimleri ve yenilikleri göz önüne alaraküretim tesislerinizdeki yeniliklerden söz etmek gerekirse, Başak Çatı ve Cephe Sistemleri’nin ürün tesislerinde ne gibi yenilikler olduğunu söylemek mümkün?

El değmeden kiremit üretimi mottosuyla çıktığımız yolculuğumuzu tamamladık. Üretim süreçlerini otomasyona geçirerek gerek ürün-fire konusunda gerekse yakıt ve enerji konularında ciddi bir avantaj elde ettik.

Nisan ayı içerisinde tamamlanan yatırımlar sonrasında üretim kapasitesi 45 milyon adede ulaşan Başak Çatı ve Cephe Sistemleri, 2015 yılında 30.000.000 adet üretim yaptı. 2012 yılında planlaması yapılan modernizasyon yatırımının karşılığını ise 2015 yılından itibaren almaya başlayan firmamızda bu yatırımın neticesinde %30'luk bir kapasite artışını öngörmekteyiz.

2014 yılı içerisinde yapılan yatırımlarla temel olarak doğalgaz ve elektrik tasarrufunu amaçladık ve üretimde kalite ve dayanıklılığın standartların çok üzerinde bir performansa erişmesini sağladık. Yapılan proje ile tünel fırın ve tünel kurutma hattının otomasyonu ve modernizasyonu gerçekleşti. Manuel kontrol sistemi yerini tamamen otomasyona bıraktı. Kullanılan tüm motor ve fanlarda düzenleme yapıldı ve verimlilikleri artırıldı. 2015 yılında yapılan çalışmalarla isepres sistemi manuelden otomatiğe geçirildi. Bu sayede kiremitin yükleme ve boşaltma tam otomasyona geçilecek ve çift sıralı üretimle aynı anda 2 farklı ürünün üretime girmesi sağlanabilecek.

Başak Çatı ve Cephe Sistemleri’nin sürdürdüğü yurtdışı faaliyetleri ve dağıtım ağı hakkında bilgi verir misiniz?

Başak Çatı ve Cephe Sistemleri, hem iç hem de dış pazarlarda iddiasını gelecek dönemlerde de sürdürüp daha geniş pazarlara hitap etmek istiyor. Özellikle yurt dışından ürünlere olan talep artış gösterirken, dünya pazarındaki tüm talepleri karşılamayı önemsiyoruz. Bunun için kapasite, üretim hızı ve kalitesini düzenli olarak artıracak yatırımlar yapılmaktadır. Üretimlerimiz 20 bin metrekaresi kapalı toplam 120 bin metrekare alanda gerçekleşiyor. 100’ün üzerinde ürün çeşidi var. Bu ürünleri 20’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Bu yıl 47. kuruluş yıldönümünü kutlayan Başak, Türkiye sınırları dışında da başarısını sürdürmeye devam ediyor. İlk kez 2001 yılında Azerbaycan ile başladığı ihracatı, bugün Kongo Cumhuriyeti, Gabon ve Sudan başta olmak üzere Afrika ülkelerine ulaşmış durumda.  'The Palm City' projesi için TheJumeriah Island'a yaptığı ihracat ile Dubai pazarına giren ve Dubai’de DiscoveryGarden, International City, Palm Jumeriah, Al Saleh ve TheLost City projelerinde ürünleri kullanılan Başak, bugün Lübnan, Irak, İran, Ukrayna, Ürdün, Suriye, Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kıbrıs, Gürcistan, Azerbaycan, Libya, Dağıstan, Romanya, Bulgaristan, Hollanda Antil Adaları ve Cezayir'e ihracat gerçekleştiriyor. Özellikle Dubai’de İspanyol ve İtalyan firmalarını geride bırakan firmamız iç pazardaki cirosal alanda büyümüş, ihracatta ise satış yapılan ülke sayısında ciddi bir artış elde etmiştir.

Pazara yenilikçi ürünler sunmak ve pazarın büyümesine katkı sunmak adına yaptığınız Ar-ge ve inovasyonçalışmalarınıza değinir misiniz?

Yıllık 30 milyon adet kiremit olan üretim kapasitesini 2015 yılı çalışmalarıyla 40 milyon adede yükseltmeyi planlayan firmamız, sektördeki ilk üç üreticiden biridir. Kiremit üretimiyle, çatı ve cephe pazarının yüzde 10’luk kısmına hitap eden firmamızın en önemli ürünlerinden birisi Başak Art Renkli Kiremit serileri. Firmamız, yüzde 100 doğal toprak, renk hammaddesi ve özel üretim teknikleri ile sektörün lokomotifi olarak çalışmalarına devam ediyor.2007 yılının sonuna doğru başladığımız Ar-Ge inovasyon çalışmaları sonucunda renkli kiremit uygulamaları yapılmaya başlanmıştır. Eskişehir’in kaliteli topraklarından, doğal yöntemler ve ilerlemiş teknolojilerle imal edilen ve BAŞAK markasıyla bilinen kiremitler artık istenilen her renk ve doğal görüntüde imal edilebilmektedir.

Biliyoruz ki sektörde sürekliliği sağlamak ve global olarak devamlılığı sağlamak bir hayli zor. Peki, Başak Çatı ve Cephe Sistemleri sürdürülebilirlik adına ne gibi çalışmalarda bulunuyor?

Başak Grubu, müşterilerinin isteklerini en iyi şekilde anlamak, onlara kaliteli ürünler sunarak ve insan kaynağına yaptığı doğru yatırımlar ile uzun vadeli başarılara imza atıyor. Bölgede sektörel başarı söz konusu olduğunda ismi anılan sayılı 1-2 firmadan birisiyiz. Tek kollu ilerleme kaydetmiyor ve 6 farklı firma ile aynı kalitede işler yapmaya devam etmekteyiz. 2015 yılında da gerçekleşmesini planladığımız yeni ve kaliteli hizmetler ile de pazarın öncüsü olarak ilerlemeye devam etmeyi hedeflemekteyiz.

Bugün ve gelecekte kuruluş amacımıza sahip çıkmaya,  geçen yıllarda olduğu gibi daima daha ileriye odaklanarak, sektörümüze öncülük etmeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda şehrimizin gelişimine katkıda bulunmaya devam etmekteyiz.

Merkezi İngiltere'de bulunan BSI REGISTERED firması tarafından verilen ISO 9001-2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’ni alış sürecinizden ve Amerika’ya ihracatta büyük önemi olan Notice of Acceptance  (NOA ) belgesini konuşalım…

2003 yılı Başak için yatırım yılı olmuş, kapasite yüzde 50 oranında artırılmış, kaliteye yatırım yapılarak ISO 9001:2000 belgesi ilk denetleme sonunda alınmıştır.

Artık kurumsal tanımımız olan "Başak Kiremit & Tuğla" ismi yerini "Başak Çatı & Cephe Sistemlerine" bırakarak; 2004 yılında çatı ve cephede sistem anlayışı üzerine çalışmalar başlatılmıştır. Amacımız doğrultusunda çatıda kiremit ve aksesuarlarının yanı sıra; ısı yalıtım sistemi, su yalıtım sistemi, baca ve duvar dibi yalıtımı, kuru mahya sistemi, saçak havalandırma sistemi, çatı pencereleri ve çatı çıkış kapakları ve bunların tamamlayıcı aksesuarları da "Başak Çatı Sistemleri" kapsamında pazarda yer almaya başlamıştır. Cephede ise; yapı kimyasalları, cephe yalıtım levhaları, su yalıtım örtüleri ve bunların diğer tamamlayıcı aksesuarları ile "Başak Cephe Sistemleri" de pazarda bilinmeye başlamıştır.

2004 yılında Dünya'nın 8.harikası olarak da adlandırılan Dubai-The Palm City projesine ihracata başlayan Başak; Lübnan, Irak, Ukrayna, Ürdün, Kıbrıs, Gürcistan, Azerbaycan, Dağıstan, Suriye, Romanya ve Bulgaristan'a ihracatlar yapmış ve yapmaya devam etmiştir. 

2006 yılı ilk aylarında başlayan Amerika pazarı çalışmaları doğrultyusunda "Miami-DadeCounty" tarafından yapılan testler sonrasında "olur" belgesi almıştır, hemen ardından Ağustos ayında Amerika'ya ihracatta büyük rolü olan "NOA-Notice of Acceptance" belgesini alan ilk Türk kiremit üreticisi olarak da kalitesini tescil ettiren Başak, Kasım 2006 da Amerika ihracatına başlamıştır.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

 

Başak Çatı ve Cephe Sistemleri olarak, yoğun bir tempoda devam eden teknik çalışmaların yanında ülkeye ve şehre verdiğimiz desteklere de devam etmekteyiz. Bölgesel ve ulusal çalışmalarımızla sosyal sorumluluğu da unutmamaya çabalıyoruz.


Yükleniyor...
Yükleniyor...