02-02-2016
Ekrem Kabil : “Kabiller A.Ş olarak, iç pazardaki ağırlığımızı dış pazara taşımaya çalışıyoruz”

Ekrem Kabil : “Kabiller A.Ş olarak, iç pazardaki ağırlığımızı dış pazara taşımaya çalışıyoruz”

İlk atılımı 1953’de Rize’de yapılan ve inşaat malzemeleri ile yapı kimyasalları alanında yaptığı ihracatlarla 50 yıldır sektörde kendini gösteren Kabiller İnşaat ve Malzemeleri Pazarlama Nakliyat Dış Ticaret A.Ş’nin yöneticisi Ekrem Kabil ile Türkiye ekonomisini değerlendirerek Kabiller A.Ş’ninsektörel gelişimini ve yapı kimyasalları alanında birlikte çalıştıkları Karkim’i konuştuk.

 

Ekrem Bey, öncelikle sizi tanıyalım, kendinizden bahseder misiniz?

Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunuyum. Öncesinde Fen Lisesinde öğrenim gördüm, eğitimimin bir kısmı Rize’de bir kısmı İstanbul’a oldu. Üniversite eğitimimden sonra Kabiller A.Ş’de görevime başladım. Yaklaşık on senedir aktif olarak burada çalışıyorum. Kabiller A.Ş’nin bir aile firması olmasından mütevellit burada yönetici konumunda; satın alma ve pazarlama gibi görevlerde aktif olarak rol alıyorum.

Kabiller A.Ş hakkında genel bilgi verir misiniz? Kabiller A.Ş nasıl kuruldu?

Kabiller A.Ş 1953’de kurulan Rize merkezli pazarlamacı bir firmadır. Buradan hareketle size nalburiyesektöründeki girişimimizi şöyle anlatabilirim;Biliyorsunuz ki Rize Karadeniz’in ufak bir ili ve insanlar burada birçok malzemeye erişmekte güçlük çekiyor. Biz de bu sorunun aşılması için bir girişimde bulunmak istedik ve böylece Kabiller A.Ş olarak sektöre adım attık.

Kabiller A.Ş, nalburiye olarak başlamanın yanı sıra yaklaşık 50 senedir faaliyetlerine devam etmektedir. Sizlerin de bildiği üzere Kabiller A.Ş inşaatın her alanında ihtiyaç duyulan birçok parçayı satarak sistemin sorunsuzca ilerlemesine önayak oluyor. Bunlara örnek verecek olursak, çividen brandaya, boyaya ve bunun yan malzemesi olan birçok ürüne; bunlarla beraber seramik, vitrifiye ve armatür olarak ürün segmentimizi genişletmeye devam ettik. Son 25 senedir, seramik, vitrifiye ve armatür bölümünde hizmet vermekteyiz. Bu hizmetimizde, Türkiye’nin 7 bölgesine dağıtım yapmanın yanı sıra,Türki Cumhuriyetleri ihracatımızı Afrika Bölgelerine ve Avrupa’yakadar genişletip pekiştirmekteyiz. Bu şekilde de Pazar payımızı büyütmeye çalışıyoruz.

Kabillerin ilk atılımını 1953’de Rize’de yaptığını söylediniz. Yani Kabiller A.Ş’nin 50 yıllık bir geçmişinin olduğundan söz etmek mümkün.  Buradan hareketle, Kabiller A.Ş’nin gelişim sürecinden bahsedecek olursak, bizlere neler aktarırsınız?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, Kabiller A.Ş kurulduğundan itibaren bol çeşitli ürün grubuna sahip olması ve prensipli çalışmaların sonucunda kısa sürede ciddi ilerleme kaydetti.  Her geçen gün gelişen inşaat teknolojisini takip ederek, bir inşaatın her bölümünde ihtiyaç duyulan malzemeleri temin ederek sektörde kalıcı olan yerini garantilemeyi hedefledi. Rize’de birkaç yerde kurulan satış ve depo lokasyonlarıyla yayılmacı politikası güderek sektör içindeki yatırımlarına devam etti. Bu ayrıntıdan bahsetmek gerekirse, Batı Karadeniz sınırına kadar yayılan bir yapı ve devamında ihracat pazarlarımızın bizlere ufak gelmesiyle İstanbul’daki büyük pazara girişimizle gelişen bir süreçten geçtiğimizi söyleyebilirim.

Aslında Kabiller A.Ş’nin gelişimi konuşurken dikkat çekmek istediğimiz nokta şu; bizler Rize’de ve özellikle Karadeniz Bölgesi’nde, inşaat alanında ihtiyaç duyulan fakat insanların ulaşmakta güçlük çektiği ürünleri, onlara ulaştıran ilk firma olduğumuzdan dolayı ticaretimizi geliştirme fırsatı yakaladık. Bu noktada da sektöre öncülük ettiğimizi söylemek yanlış olmaz.

Her geçen gün inşaat teknolojilerinin geliştiğini ve değiştiğini göz önüne alırsak, bu değişimler zorluklara neden oluyor mu? Kabiller A.Ş olarak ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?

Genel olarak bahsetmek gerekirse, birçok üründe gelişim ve değişim meydana geldi. Bu alanda özellikle yapı kimyasallarından bahsedecek olursak; işin içine kimya girdiği için direk olarak çözümleyici ve güven verici ürünler olması gerekiyor. Bu noktada da karşımıza Karkim çıkıyor. Karkim, yapı kimyasalları arasında birçok ürüne çözüm getiriyor ve haricinde Avrupalı rakiplerine karşı hiçbir eksiklik duymadan ve en önemlisi bunu bizlere hissettirmeden tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor. Bu anlamda da aslında, pek de zorluklarla karşılaştığımızı söyleyemem.

Kabiller A.Ş, inşaat ve yapı kimyasalları sektöründe; boya, seramik, yalıtım malzemesi, vitrifiye ve bilimum aksesuar çeşitleri ile Türkiye’nin önde gelen markalarıyla yoluna devam ediyor. Bu noktada Karkim’den yola çıkarak neler söylersiniz?

Kabiller A.Ş, inşaat ve yapı kimyasalları alanında Karkimve Weberbaşta olmak üzereTürkiye'nin ve Dünya'nın önde gelen 20'den fazla markasıyla yoluna devam ediyor. Bu tür sektörüne öncü firmalarla çalışıyor olmamızın tabiî ki bize katkısı çok büyük. Çünkü bu firmalar tüketicinin daha hızlı reaksiyon alabileceği ürünleri ürettiklerinden dolayı bu hız, yapılara ve memnuniyete de yansıyor.

Karkim, hızla büyüyen ve gelişen bir firma ve biz de Kabiller A.Ş olarak, Karkim’in bu hızından ve gelişiminden yararlanmaya çalışıyoruz. Samimiyetle söyleyebilirim ki, Karkim’in dünya çapında faaliyet gösteren Avrupa firmalarından hiçbir eksiği yok. Biz, Karkim ile çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Çünkü her segmentinde bize yardımcı olabilen bir potansiyele sahip. Temel izolasyonlarından tutun çatı izolasyonlarına, banyo izolasyonlarından, su izolasyonlarına ve zemin kaplama yapıştırıcı ürünlerine kadar hemen hemen her sektörde kendilerinden faydalanıyoruz. Haricinde, Kar Gpup’tan beton ve tuğla gibi malzemeleri de kullanmaya başladık ve birçoğu son tüketicisine de ulaşmış durumda.

Diğer yandan, biz Karkim Yapı Kimyasallarını;Karkim markası adı altında, kendi torbalarıyla, tüm belgeleriyle ve sertifikalarıyla İngiltere pazarına sunuyoruz ve Mapei’ye rakip olarak gönderiyoruz.

Biraz da Kabiller A.Ş’ninyurtiçi ve yurtdışı dağıtımından bahsedelim…

Kabiller A.Ş alternatifli satışlar yapıyor. Alternatifli satış yapmamızın nedeni; birçok ürünü son tüketiciye bir arada, aralarındaki farklılıkları rahat bir şekilde görüp, anlayabilecekleri şekilde sunulması. Bizler, Kabiller A.Ş olarak, seramik alanında 10’un üzerinde ve genel olarak 80 firmaya Türkiye’nin yedi bölgesinde dağıtım yapmamızın yanı sıra yurtdışındaki 20 firmaya da dağıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’deki yedi bölgeye alternatifli dağıtım yapmamız, tüketicilere satın alma kolaylığı getiriyor ve bu noktada da tüketiciye seçim şansı veriyor olmamız da bizim en büyük avantajımız haline geliyor.

Bizler esasında 25 senedir yurtdışı pazarında aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. Türki Cumhuriyetleriyle başlayan ihracat serüvenimiz Avrupa ve Afrika pazarıyla genişledi. Önceliği Türki Cumhuriyetlerine vermemizin asıl nedeni, Rize’nin sınırda olması ve bahsi geçen ülkelerin Türkiye’ye göre daha az gelişmiş olması sayesinde bizim için bir dış pazar oluşmuş oldu.  Bizler de bu ihracat kanalını sürdürerekAfrika ve Avrupa üzerinden ticaret yapmaya devam ettik.

Her geçen gün teknolojinin ilerlemesinden kaynaklı olarak,  ağır bir rekabet ortamında bulunuyoruz ve Kabiller A.Ş olarak, iç pazardaki ağırlığımızı dış pazara taşımaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bu ürünleri en doğru kanaldan tüketiciye sunmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda, genel misyonumuzun da bu olduğunu söylemek mümkün.

2015 yılı Kabiller A.Ş için nasıl geçti? Uzmanlık alanınızı göz önünde bulundurarak, önümüzdeki yılların Türkiye ekonomisi açısından nasıl geçeceğini söyleyebiliriz?

Genel olarak 2015 yılı Türkiye Ekonomisi açısından da fevkalade geçen bir sene olmadı. Baktığımız zaman dış politikalardaki karışıklıklar dış ticaretleri ve ihracatları etkiledi ama tabi bizim bir ciro kaybımız olmadı. Hatta karlarımızı katlayarak yolumuza devam ediyoruz.

Biz parakende sektörünü, daha farklı açıdan daha farklı açılımlarla geliştirmeyi hedefliyoruz. Yaptığımız yatırımlar da hep bu yönde oluyor. Tabi bu arada toptan kısmımız da aynı misyonla devam ediyor. Herhangi bir tüketicinin, bir fabrikadan alacağı verimi birçok fabrikadan sağlamasına imkân sağlıyoruz. Bunu söylerken de, bir bağlantı yerine bizden yapacağı bağlantıyla, tam olarak 80 firmaya ulaşmış olmasını kastediyorum. Bu durumda da kendine, stok ve karşılaştırma avantajı sağlamış oluyor.

Türkiye’yi, ileriki yıllardaekonomik olarak; özellikle dış pazar açısından çok verimli görüyorum, çünkü Türkiye’deki üretim kalitesi her geçen gün artmakta. Şuan baktığımız zaman ihracat halkamıza son katılan halkanın Avrupa Pazarı olduğunu söyleyebiliriz. Neden son halka diye soracak olursak; Türkiye’deki üretim kalitesi, doğru hizmet verişimiz ve ulaşılabilir olmamız bunun en büyük sebeplerinden biri. Tabi biz bu alanda fiyat aşamasında Çin ile rekabet ediyoruz ve öne çıkmamızın sebebi ise tamamen ürün kalitemiz.

Kabiller A.Ş olarak sektörelbeklentilerinizden bahsetmek gerekirse bizlere neler aktarırsınız?

 

Genel olarak sektörde perakende adına gelişim bekliyoruz. Gelişimden kastettiğimiz, tüketicinin daha hızlı tüketebileceği ve daha kişiselleştirilmiş ürünlere sahip olması. Yani banyonuzu nasıl daha hızlı ve kafanızda şekillendirdiğiniz üzere döşeyebileceğiniz yapılardan bahsediyorum. Bu şekildeki yapılanmalara örnek olarak, seramiklerin yerine parke kullanımının artmasını ve banyolarda duvar kâğıtlarının kullanılmasını verebiliriz. Bu anlamda, seramik ebatlarının butik tipi ebatlara düşmesini bekliyoruz. Sektöre baktığımızda, seramik üretimi, tüketimin çok üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu yüzden bizim gibi ülkelerin yatırım yaparak ve fabrikalarını bu tip ürünler üzerine geliştirerek komşu ülkelere ‘Türk Malı’ damgasıyla satmalarını temenni ediyorum.


Yükleniyor...
Yükleniyor...