03-02-2016
Pi Makina Türkiye Satış Müdürü Gürhan Abay: “2015 yılı içerisinde Pi Makina olarak özellikle kule vinç konusunda ciddi bir atak yaptık”

Pi Makina Türkiye Satış Müdürü Gürhan Abay: “2015 yılı içerisinde Pi Makina olarak özellikle kule vinç konusunda ciddi bir atak yaptık”

1974’den beri ürettiği iş ve inşaat makinaları ile bugün tüm dünyaya hizmet veren Pi Makina, geniş ürün gamı ve yüksek kaliteli servis hizmetiyle 40 yılı aşkın süredir iş makinaları alanındaki faaliyetleri sürdürüyor.Üreticilik kariyeri boyunca her zaman ilklere imza atan Pi Makina Türkiye Satış Müdürü Gürhan Abay, “Pi Makina, üreticilik kariyeri boyunca her zaman ilklere imza atan öncü bir kuruluş olmuş ve gelişimini daima sürdürerek Türkiye’de ilk yerli beton santralini üretmiştir.” diyor.

 

Erg İnşaat’ın imalat birimi olarak kurulan Pi Makina hakkında genel bilgi verir misiniz?

Pi Makina, sektöre çelik konstrüksiyon imalatı ile başlamış, zaman içerisinde Türkiye’deki üretici altyapısının yetersizliği, yerli müteahhitlerden gelen makina taleplerinin yoğunluğu ve 70’li yıllarda Avrupa’ya olan bağımlılığın azaltılmasını amaçlamak üzere beton santrali ve kırma eleme tesisleri üretimine başlamıştır. Sonraki dönemlerde iş makinaları konusunda da ilklere imza atarak kazıcı yükleyiciler, yükleyiciler, greyderler ve ekskavatörler üretmiştir. Bu üretimleri beton pompası ve kule vinçler ile desteklemiştir. Halen üretim bandında bu ürünler gelişen teknolojiye ayak uydurarak sürekliliğini devam ettirmektedir.


40 yılı aşkın süredir iş makinaları alanında faaliyetlerini sürdüren Pi Makina’nın ürün gamı ve faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Pi Makina, üreticilik kariyeri boyunca her zaman ilklere imza atan öncü bir kuruluş olmuş ve gelişimini daima sürdürerek Türkiye’de ilk yerli beton santralini üretmiştir. Yaklaşık yarım asırlık tecrübe ile dünyanın seksenden fazla ülkesinde binlerce beton santrali kurmuş ve hemen hemen her kıtada bilindik bir marka haline gelmiştir. Pi Makina,Türkiye pazarındaki gereksinimleri daima analiz ederek, yerli sermaye ile atağa kalkmış ve dışa olan bağımlılığa son vermiştir.

İnşaat sektöründeki eksiklikleri ve ihtiyaçları sürekli ve detaylı bir şekilde analiz ederek, yaklaşık 20 yıl önce beton pompası ve kule vinç üretimine başlamış, bu alanda da ilk yerli üreticiolmuştur. Bugün yılda 50 adet kule vinç ve 30 adet beton pompası üreten ve bunların yarısını ihraç eden bir üretici konumuna gelmiştir.

Beton santrallerinden beton pompalarına, kule vinçlerden kırma eleme tesislerine, kazıcı yükleyicilerden ekskavatörlere kadar hizmet vermektesiniz. Bu noktada, Projeleriniz, Test, Kalite kontrol ve Ar-Ge departmanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Pi Makine, bu konuya oldukça hassasiyet gösteren üreticilerdendir.Türkiye’de çok yaygın olmayan Kalite Kontrol Müdürlüğü, Kalite Kontrol Laboratuvarları, ARGE & ÜRGE (44 mühendislik bir ekip) birimleri ile yapılaşmış ve alanlarında uzman mühendislerle konusuna sahip çıkmıştır.Pi Makina, hem teknolojiyi yakından takip edip müşterilerin güncel ihtiyaçlarına cevap vermeyi ilke edinmiş, hem de değişen ve gelişen dünya koşullarına uygun yeni tasarımlarla birlikte sektörde lider oyunculardan olmuştur.

Gelelim Pi Makina’nın tasarım boyutuna… Oldukça deneyimli ve yaratıcı bir ekiple çalıştığınız aşikâr. Bu noktada, tasarım ekibinin bünyesindeki endüstriyel tasarımcılar, teknik ressamlar ve tasarımcılardan bahsetmenizi istesek, bizlere neler aktarırsınız?

Pi Makine, konusunda tecrübeli olduğu kadar, bir okul vazifesiyle yeni tasarımcılar, genç mühendisler yetiştirip, hep birlikte çalışarak sektöre hizmet etmektedir.  Proje ve imalat birimleri alanlarında özgün, tasarımcı mühendislerle yönetilmektedir. Böylece her alan kendi bünyesinde uzmanlaşmaktadır.

“Pi Makina sizin için Çalışan makinalar üretiyor…” sloganından hareketle neler söylemek istersiniz? Bu slogandan, yaptığınız gelişmelerin başlangıç noktasının müşteri talepleri olduğunu söylemek mümkün mü?

Pi Makina, bugün bir projede gerekli olacak birçok makinayı üreten gelişmiş fabrika altyapısıyla komple çözüm önerileri sunmaktadır. Dağdan elde ettiğimiz taşı kırıp, betona dönüştürüyor ardından bu betonu beton pompaları aracılığıyla inşaatlara temin ediyoruz, yine bu betonlardan üretilen kolon,kiriş ve demir balyalarını, inşaatlarda kule vinçler vasıtasıyla kullanıyoruz. Özetle,Pi Makina olarakmüşterilerin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarına çözüm üreten makinalar üretiyoruz.

Çift mikserli beton santrallerinde ve planet mikserli özel beton santrallerinde yarım asırlık tecrübesiyle Türkiye’nin ve diğer ülkelerin ilk tercihi diyebileceğimiz Pi Makina’nın 2015 yılı nasıl geçti? Genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Parke taşı tesislerine adapte olan çift mikserli beton santralleri son yıllarca uzmanlaştığımız bir diğer alan. Bu santrallerin başlıca özellikleri tam homojen beton üretimine uygun özel planet mikserler içermesi ve bunun yanında kuru karışıma çok dayanıklı olmasıdır. Ayrıca bu santraller parke taşı, beton ve büz makinaları ile de tam entegre ve tam otomatik olarak çalışmaktadır.

2015 yılı içerisindePi Makina olarak özellikle kule vinç konusunda ciddi bir atak yaptık. Özellikle İstanbul’da geçtiğimiz yıl 12 adet kule vinç kurarak PİKULE’lerin pazarda yükselmelerini sağladık. Sadece Türkiye’de değil Afrika kıtasında da Gana, Senegal, Tanzanya gibi, birçokülkede kule vinçlerimiz boy gösterdi. Her ay 3 kule vinç üretip, devreye aldık. 2016’da hedefimiz 50 adet üzerikule vinç kurulumu gerçekleştirmek olacaktır. Ayrıca geçtiğimiz yıl 40m X ayak Z bom yeni tasarım beton pompamızı pazara sunduk ve beraberinde hayli olumlu tepkiler,talepler aldık.

Beton santralleri konusunda da Körfez Ülkeleri ile Kuzey Afrika’ya bir çok sevkiyat yaparak, başarımızı pekiştirdik.“Her beton santraline bir yükleyici” sloganı ile yola çıktık. Bir diğer  işmakinalarımız olan yükleyici ve kazıcı yükleyicilerde deKuzey Afrika ülkelerine ihracatımızı sürdürerek üretim hattımızı bu konuda genişlettik.

2015’i konuşmuşken 2016’yı es geçmek olmaz… Peki, 2016 Pi Makinaya neler getirecek? 2016 ön görüleriniz nelerdir? Sektörü Pi Makina adına neler bekliyor?

Sektörde ciddi sıkıntılar baş gösteriyor. Küresel boyutta dünya pazarı daralmaya başladı. Siyasi, ekonomik problemler pazarlarda hızlı bir gerilemeye sebep oldu. Petrol varil fiyatları 20 dolara kadar düştü, ek olarak Rusya’nın Ekonomisi çöküşü geçti ve dünya genelindeki siyasi krizler giderek artış gösterdi.Tüm bunların yanında Irak ve Ortadoğu hattının problemleri dünya pazarını iyice daralttı ve Avrupalı, Uzakdoğulu üreticileri daha çok iç pazara yöneltti. Tüm bunlar hali hazırda zirve yapmış rekabet ortamını son derece olumsuz etkiledi ve son yıllarda zaten ayakta zor duran üreticileri büyük bir sıkıntıya soktu. Karlılık oranı çok düştü, kısaca üreticiler tam anlamıyla hayatta kalma mücadelesine başladı.

2016’da da bu krizlerin devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle kendi önlemlerimizi aldık, senelik planlarımızı bu durumlara göre hazırladık.Pi Makine olarak içinde bulunduğumuz her koşula rağmen, en iyisini yapmaya ve çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Pİ MAKİNA kurulduğu günden beri kalitesinden ödün vermeyen vizyonu ve ilkeleriyle yola devam edecektir. Bugün geldiği noktaya yarım asırda gelmiştir. Üretici olmanın tüm zorluklarını göğüsleyerek, markasını her daim bir üst noktaya taşımayı bilmiştir.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...