20-04-2016
Balcıoğlu’nun Piyasada Oluşturduğu İzlenim; Doğru ve Kaliteli Ürün

Balcıoğlu’nun Piyasada Oluşturduğu İzlenim; Doğru ve Kaliteli Ürün

Balcıoğlu Mümessillik Ltd. Şti. Satış Pazarlama Müdürü Ahmet Güngörenile yaptığımız röportajda Balcıoğlu’nun ana kalemi diyebileceğimiz Plywood’u ve yeni ürünleri Orientply’i konuştuk. Tüm alımlarını, kalitesi üst düzey olan malzemeleri dikkate alarak yaptıklarını belirten Güngören şu açıklamalarda bulunuyor: “Balcıoğlu’nun yıllardır piyasada oluşturduğu bir izlenim var; Doğru ve kaliteli ürün. Piyasada bu algı yerleşmiş durumda. İnsanlar bizden bir malzemeyi aldıklarında kaliteli ürünü doğru fiyata aldıklarını, zamanında teslimatın yapılacağını ve malın tedarikinin sürekli sağlanacağını kesinlikle biliyorlar.”

 

İlk olarak, Balcıoğlu Şirketler Grubu’ndan biraz bahseder misiniz?
Balcıoğlu şirketler grubu 1985’den beri inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. 28 yıllık tecrübesiyle kurulduğu günden bu yana Doğru Altyapı, Doğru Malzeme ve Doğru Uygulama parolasıyla hareket etmiş, yeniliklerin ve teknolojinin takipçisi olmuştur.

İlk olarak Aksaray’da küçük langa caddesinde çatı kaplama ve izolasyon malzemeleri satış ve uygulama şirketi olarak kurulmuştur. Daha sonraki yıllarda 3 satış mağazası ve 4 depo ile müşterilerine hizmet vermeye başlamıştır. 1997’de orman ürünleri kısmında inşaat sektörünün gittiği konjonktür dikkate alınarak radikal bir kararla kereste üretimi ve satışı bırakılmış ve Türkiye’nin ilk Plywood distribütörü olmuştur.

Balcıoğlu Mümessillik Ltd. Şti. ise çatı kaplama ve izolasyon malzemelerinin satış ve uygulamasına devam ederken, ürün gamına orman envali olmasına rağmen kullanım alanı bakımından çatı-izolasyon sektöründe kullanılan osb levhaları da ekleyerek bu ürünün de satışına başlamıştır.  2011’de Balcıoğlu Orman Ürünleri ve Balcıoğlu Mümessillikplywood satışında yıllık 40 bin metreküplük, osb levhada ise yıllık 30 bin metreküplük satış rakamlarına ulaşmıştır. 

Çatı-izolasyon sektöründe kullanılan OSB levhaları hakkında genel bilgi alabilir miyiz?
OSB yonga levhada Türkiye’deki en eski dağıtıcı firma Balcıoğlu’dur. OSB bilindiği üzere, gün geçtikçe daha çok bilinen bir malzeme olmaya başlamıştır. İzmir Bölgesi’nden, Ege Bölgesi’ne, Antalya’dan Akdeniz Bölgesi’ne, Mersin’den Doğu Bölgesi’ne, Samsun’dan da Karadeniz Bölgesi’ne, İstanbul’dan da İç Anadolu Bölgesi’ne ve Marmara Bölgesi’nin tamamı olmak üzere Türkiye’nin genelinde Egger marka OSB satışı yapılmaktadır. Eskiden OSB ürünü Marmara Bölgesi’nde hiç bilinmiyordu. Yavaş yavaş tanınmaya başladı ve şimdi özellikle doğu bölgesinde yer bulan ve sürekli kullanım miktarı artan bir malzeme haline geldi.

Diğer yandan; OSB’de ana dağıtıcılığımız devam ediyor, Egger marka OSBdiğer markalara göre kalite algısıyla ön plana çıkıyor. Türkiye’deki pazarda şuan en çok bilinen OSB2 ürününün dışında, OSB3 pazarı var. Bir bu malzemelerle ilgili yeni yapılan, genel kalınlıklardaki talep değişikliği sağlanmaya çalışılıyor. Yani ihtiyaca göre hangi kalınlıktaki ürünün kullanılması gerektiği piyasa tarafından yavaş yavaş öğreniliyor ve konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Bu noktada da bizler Balcıoğlu olarak öncü olmaya çalışıyoruz.

Ana kaleminiz diyebileceğimiz Plywood’da durum nedir?
Playwood’daSveza ürünümüzde faaliyetlerimiz hızla devam ediyor. Piyasanın da açılmasıyla şuan talepler oldukça artmış durumda. Ürününün bilinirliğinin yanı sıra Balcıoğlu’nun yıllardır Sveza’da yarattığı marka bilinirliği sayesinde de şuan Sveza satışlarımızın iyi gittiğini söyleyebilirim. Zaten piyasada ‘Huş Kontrplak’ dendiğinde akıllara ilk Sveza geliyor. Tabi bunu destekleyen diğer malzemelerimiz de var. Bu sene, ‘Wisa’ markasının 13 katman huş kontrplaklarını piyasaya sunduk ve hemen hemen her bölgede dağılımı yaygınlaşmış durumda.

WisaKontrplak’ın Türkiye’deki en iyi kontrplak olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik bilinirliği her ne kadar az olsa da, dünyada belli bölgelerde tanınırlığı çok fazla. Avrupa’da zaten Sveza en çok filmli üretimi yapılan markalardan birisi.

Yeni ürününüz Orientply’den bahseder misiniz? Bu ürünün uygulama alanları, kullanıcıya sağladığı avantajlar ya da teknik özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Orientply2,44x1,24 ebatlarında, 18 mm kalınlığında ve içi OSB dışı kavak papel olan üstü fenolikfilm ile kaplı bir malzemedir. Orientply, plywood’a alternatif olarak üretilmiştir. İçinde OSB ile dayanım gücünü sağlayan, dışındaki papel ile yüzey düzgünlüğünü ve filmle de suya dayanımını sağlayan bir malzemedir. Bu malzemenin dayanıklılığı, özellikle döşemelerde Plywood’da istenmeyen yüksek mukavemetler için daha iyi olduğu söylenebilir.Özellikle kör kalıp sistemlerinde ve kullan at dediğimiz kullanıma göre bir sefer ile üç sefer arasında, kısa süreli kullanıma uygun ve ekonomik bir malzemedir.Tabi bu malzemeden Plywood beklentisi olmaması gerekir. Diğer yandan, inşaatların etrafıPlywood ile ya da Orientply ile çevrelenebilir.

Genel olarak ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
2016 yılı içinde Balcıoğlu’nun H20 ürünü ile ilgili bir atağı var.H20 ilerleyen dönemlerde kalıp sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası olacak ve yavaş yavaş da bunun adımları atılmaya başlandı.Standart bir malzeme olan H20’nin, Plywood’un yoğunluğu kadar tanınırlığının olmadığını, özellikle vinç sistemli şantiyelerde kullanıldığını söyleyebilirim. Fakat yeni yeni bu malzemede de bir artış söz konusu diyebiliriz.

H20’de iki ana grup ürünümüz var. İlki, Ortası özel demir tozuyla oluşmuş özel bir malzeme kullanılan ürün, ikincisi ise ortası 24 mm huş kontrplak olan bir malzeme.Standart ebatları 2.45, 2.65, 2.90, 3.30, 3.60, 3.90, 4.20, 4,0, 4.90 ve 5.90 şeklinde.Şantiyelerin projesine göre bu ebatlar değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzdem H20 ürünü ile ilgili her ebatta stok bulundurmaya çalışıyoruz.Ebatların istenilen miktarlarda stoklarda bulundurulması bizler için çok önemli. Balcıoğlu H20 ürününü yıllardır satıyor fakat talep az olduğundan, genellikle kalıp sistemi satan firmaların yoğunlaştığı bir üründü. Dolayısıyla satış potansiyeli azdı. Şuan satış potansiyelini daha çok arttırmaya başladık.

Diğer yandan MGOBoard ürününü anlatabiliriz… MGO Board, Magnezyum oksitten oluşan, yurtdışında yaygın fakat Türkiye’de çok bilinmeyen; Yıldız Holding’in Eskişehir’de ürettiği bir malzemedir. En önemli özelliği A1 sınıfı yanmaz ve sudan etkilenmeyen bir malzeme olmasıdır. İki ana pazarı bulunduğunu söylemek mümkün. Bunlardan biri Fibercement’in kullanıldığı diğeri ise içi alçı dışında özel bir file olan ve dış cephelerde kullanılan malzemelerin bulunduğu pazardır. Zaten MGO Board ürünü, bu ürünlere alternatif olarak üretilmiştir. Diğer yandan dekoratif de bir malzemedir. Malzemenin kalınlıkları 2.50x125 cm, 4,6,8,10,12,14,16, 18 ve 20 mm şeklinde değişmektedir. Ürünün, düz malzeme dediğimiz ‘Comfort’ modeli ve ‘Elegance’ dediğimiz yüzeyi desenli modeli var. Malzemenin yoğunluğu 1000 kg ve A1 sınıfı yanmayan bir malzemedir. Özellikle ince milimlerde tercih edilen alternatif ürünlerde bulunmayan, maket bıçağıyla kesilebilir ve kolay uygulanabilir modelleri var.

Özellikle çelik kafes sistemi içerisinde kullanılan, yüzey olarak yüksek yoğunluklu, 2250x130 cm ebatlarında ve 9 cm kalınlıklarında kendi ürünümüz olan Simforexvar. Malzememizin yoğunluğu 1000 kg’ın üzerinde ve bu malzeme yüzey olarak çok düzgün, aşınma direnci yüksek bir yapıya sahip. Aynı zamanda bu malzeme alternatif pazarlarda da kullanılabiliyor. PVC olduğundan asitten etkilenmiyor. Bu yüzden, kamyon kasalarında, çeşitli tavuk kümeslerinde ve dekorasyonda tercih ediliyor.

Bahsettiğiniz ürünlerin sertifikaları noktasında neler söylersiniz?
Öncelikle Balcıoğlu tüm alımlarını, kalitesi üst düzey olan malzemeleri dikkate alarak yapıyor. Mesela sattığı ürünlerden biri olan Ege OSB, kalite algısı üst düzey olan bir firma. OSB ve Plywood sizlerin de bildiği üzere yoğun olarak genç çam ağaçlarının kullanıldığı ürünlerdir. Malzemelerimiz orman ürünleri olduğundan, gerekli olan tüm FSC ve PEFC sertifikalarımız mevcut.

Peki… Balcıoğlu olarak, bu malzemelerin uygulanması noktasında eğitimler veriyor musunuz?
Bu konuyla alakalı, ürünlerin üreticisi olan Modelpan’ın verdiği destek var. Yani fabrikaya bağlı uygulamacılar geliyor, bu malzemenin nasıl uygulanması gerektiğine dair bilgiler veriyor. Diğer yandan, detayların nasıl çözüleceğine, alt kullanım, ek malzemelerin neler olması gerektiğine ve üzerindeki boyaya kadar bilgilendirme yapıyorlar.

Sektörü yeni ürünler bekliyor mu?
Evet. Şu sıralar 9 ve 11 katmanlı piyasada orta sınıf üstü ve üst segmente yakın bir malzeme olarak düşündüğümüz Malezya ürünümüz geliyor. Bu üründen beklentimiz yüksek, müşterilerimizden ilk gelen numune tepkileri ise olumlu yönde. İlk satışlarımız da başladı, bu malzemeye olan ilginin günden güne artacağını düşünüyoruz.

Bunun dışında, Romanya’dan Woodply Fabrikası’ndan 11 katman bir ürün geliyor. Bu malzemenin de satışına yoğunlaştığımızı söylemek de fayda var.

Piyasadaki rekabetin analizini yapmanızı istesek, yorumlarınız nasıl olur? Bir de kısaca 2016 değerlendirmesi yapar mısınız?
Piyasada son dönemlerde rekabet büyük bir artış gösterdi. Kar marjı inanılmaz düşmüş durumda ve bu durum her üründe aynı. Piyasada rekabetsiz hiçbir ürün kalmadı. Çünkü Google çıktıktan sonra her şeye ulaşmak çok kolaylaştı. İnsanlar her ürüne her bölgede ulaşabiliyorlar.

2016’da şuan devam eden projelerimiz var özellikle kamu projeleri hala sürüyor. Özel sektör, 2015’te bir duraksama yaşamakla beraber şuan hızlı bir şekilde toparlanmaya başladı. 2016 yılında 2015’e nazaran daha verimli bir yıl geçireceğimizi düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Konuştuklarımızın dışında şunları söyleyebilirim; Yapı Fuarı’ndan önce ve sonra Egger kendisinin özel olarak hazırladığı Tırda kendi ürünlerini tanıtacak. Adana, Antalya, Samsun, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’ya tırıyla gidip tanıtımını gerçekleştirecek. Bu faaliyetEgger’in organize ettiği, Balcıoğlu’nun da destekliği ve tanıtımını yapacağı bir sunum olacak. Yapılacak etkinlikte, ürünler kullanıcılarla uygulayıcılara tanıtılacak ve ürünlerin kullanımı ile teknik detaylarıyla ilgili çeşitli bilgiler verilecek. Yine aynı şekilde, Yapı Fuarın’da da Egger OSB standımızda yerini almış olacak.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...