20-04-2016
BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez : “2016 yılı için önceden planlanmış iyileştirme yatırımlarımıza devam ediyoruz”

BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez : “2016 yılı için önceden planlanmış iyileştirme yatırımlarımıza devam ediyoruz”

Belirsizlik ve ekonomik durgunluğun hem yerel, hem de küresel pazarlarda devam edeceği düşüncesiyle, bundan yalıtım ve inşaat sektörünün de etkileneceği varsayımı ile 2016 yılının “bekle ve gör yılı” şeklinde geçeceğini düşünen BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez şunları söylüyor:“Yeni binalar, mevcut binalarda yalıtım yenileme, kentsel dönüşüm projeleri, altyapı projelerinde yalıtım gibi işlerin yalıtım sektörüne yine inşaat sektöründen daha fazla bir ivme katacak olması olasıdır.”

 

Temelleri, Türkiye Şişe Cam Topluluğu tarafından İstanbul’da atılan BTM hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?
Merkezi İzmir’de olan Türkiye’nin öncü 
yalıtım şirketi BTM'nin temelleri, 1975 yılında-sizlerin de bildiği üzere- Türkiye Şişe Cam Topluluğu tarafından, İstanbul’da atılmıştır. 1986 yılından bu yana ise, İzmir/Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesindeki üretim tesislerinde faaliyetlerini yeni ve teknolojik yatırımları ile arttırarak sürdürmektedir. 41yıldır sektördeki çalışmalarını aralıksız sürdüren BTM’ nin su yalıtımı, ısı yalıtımı, çatı kaplama malzemeleri ve yapı kimyasalları üretilen toplam 6 tesisi bulunmaktadır.

BTM’nin üretim tesislerindeki faaliyetlerine yönelik yeni yatırımlar var mı?
Son iki yıl içinde grup şirketlerimizle birlikte toplam 80 milyon Dolarlık yatırım yapmış bulunuyoruz. Diğer yandan, 2016 yılı içinönceden planlanmış iyileştirme yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Su yalıtımı, ısı yalıtımı ve çatı kaplama malzemeleriniz ve tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Bitümlü su yalıtım membranları, asfalt shingle, oluklu bitümlü çatı kaplama levhaları, PVC membranlar, XPS levha üretimi, bitümlü likitler, PU/Alfa-Hibrit gibi yeni nesil ürünleri üreten 7 üretim tesisinin entegre edildiği Kemalpaşa/İzmir’ deki fabrikalarımızda sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek 200’den fazla ürün üretme kapasitesine sahibiz.

BTM’nin yalıtım sektöründe çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu biliyoruz. Biraz da ürünlerinizden bahsedelim…
BTM yalıtım sektöründe;Polimer bitümlü su yalıtım ürünleri (Polibit, Plastobit, Elastobit, Levobit), PVC esaslı sentetik membranları (Polyplan), Çatı kaplama malzemesi (Bitüm esaslı shingle - BTM shingle), Çatı kaplama malzemesi (Oluklu bitümlü levha - Corrubit), Kendinden yapışkanlı yüzde 100 UV korumalı bitümlü bantlar ve derz bantları (Bitüself ve BDB Serisi),Bitüm esaslı yapı kimyasalları (Emülsiyonlar, Solüsyonlar, Derz dolguları, bitümlü mastik ve yapıştırıcılar, Sürme malzemeler), Isı yalıtım sistemleri (XPS ısı yalıtım levhaları- BTM Plus mantolama sistemi) ve BTM Seal markalı Hibrit, Poliüretan, Poliürea, Epoksi ve Akrilik esaslı yapı kimyasalları ile çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

BTM'nin Ar-Ge stratejileri hakkında neler aktarırsınız?
Hem mevcut ürünlerimizi geliştirme hem de yaptığımız araştırmalar sonucu pazarın ihtiyacı olan ürünlerle ilgili çalışmalarımız Ar-Ge bölümümüzün çalışmaları olarak sürekli devam etmektedir. BTM, Ar-Ge çalışmaları, kaliteyi artırıp maliyetleri azaltarak pazara daha uygun koşullarla ürünler sunmayı hedeflemiş olduğu için, yeni ürünler/hammaddeler üzerine ve mevcut ürünlerin özelliklerinin geliştirilmesi fikirleri üzerine odaklanmıştır. Bu amaçla, gelişmiş laburatuarlarında yüzlerce, hatta binlerce deneyler yapılmaktadır. Ar-Ge harcamalarımızın cirodan aldığı pay yüzde 1 seviyesindedir.

BTM, sektörünün ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiği ürünlerin doğru kullanımına yönelik periyodik olarak çeşitli eğitimler veriyor. Biraz da bu eğitimleri dinleyelim…
Sektörünün öncü firması olarak BTM hem sektördeki uygulamacılara, hem mimar/mühendis/tekniker gibi teknik kesime, hem de Üniversite/Meslek Yüksek Okulları ve Teknik Liselerde öğrtenim gören öğrencilere yalıtım, yalıtım malzemeleri ve uygulamalar hakkında sürekli eğitimler vermektedir. Bu eğitimlerde katılımların ve ilginin çok yüksek olduğunu gözlemlemekteyiz ve gelecekte daha bilinçli müşteri/uygulamacı kesminin oluşacağını düşünüyoruz. Ayrıca, Yalıtım Sektörüne kalıcı bir referans eser bırakmak amacı ile kaleme almış olduğumuz “Mimari Yapılarda Su Yalıtımı” adlı kitabın dağıtımını yaparak sektörün hizmetine sunmuş bulunmaktayız.

Ekonomik kriz beklenen 2016 yılında, krizin etkilerinin azaltılması için yalıtım sektöründe neler yapılmalı?
Belirsizlik ve ekonomik durgunluğun hem yerel, hem de küresel pazarlarda devam edeceği düşüncesiyle, bundan yalıtım ve inşaat sektörünün de etkileneceği varsayımı ile 2016 yılının “bekle ve gör yılı” şeklinde geçeceğini düşünüyoruz. Yeni binalar, mevcut binalarda yalıtım yenileme, kentsel dönüşüm projeleri, altyapı projelerinde yalıtım gibi işlerin yalıtım sektörüne yine inşaat sektöründen daha fazla bir ivme katacak olması olasıdır.

Yalıtım sektöründe yeni yatırımcılara neler öneriyorsunuz?
Yalıtım sektöründe Arz-Talep dengesinin Arz fazlalığı yönünde bozuk olduğunu, kurulu üretim kapasitelerinin Pazar taleplerinin 3 katı olduğunu gözlemliyoruz. Bu nedenle, yeni yatırımcılara çok iyi etüd etmelerini, aksi takdirde yatırım girişiminde bulunmamalarını öneriyoruz.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...