20-04-2016
Durfom Genel Müdürü Kadir Üsküp : “Portföyümüze yeni kattığımız Akustilayer ve Artilayer markalı ürünleri yurtdışından gelen talepler üzerine tamamen kendi ArGe kaynağımız ile geliştirdik”

Durfom Genel Müdürü Kadir Üsküp : “Portföyümüze yeni kattığımız Akustilayer ve Artilayer markalı ürünleri yurtdışından gelen talepler üzerine tamamen kendi ArGe kaynağımız ile geliştirdik”

Rekabetin zorlu koşullarına rağmen ürün kalitesinden ödün vermeme ve taahhüt edileni birebir yerine getirme felsefesine inanan Durfom Genel Müdürü Kadir Üsküp, müşteri ve ülke farkı gözetmeksizin bu felsefeden asla ödün vermeden yollarına devam ettiklerini söylüyor.Durfom markalı yapı endüstrisi ürünleri hakkında çeşitli bilgiler aktaran Üsküp, yeni ürünleri Artilayer’i ve Akustilayer’i tanıtarak, ürünlerinin farklarından ve üstünlüklerinden bahsediyor.

 

Okurlarımız için, ses, ısı, nem yalıtımı ve darbeden koruma amaçlanan her sektöre hitap eden DurFom hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?
Durfom, 2009 yılında Bursa Nilüfer ilçesi Akçalar Sanayi Bölgesi’nde 25.000 m2’lik modern bir tesiste üretim hayatına başlamıştır. Şirketimiz, 65 yıllık köklü bir üretim ve ticaret kültürüne sahip olan Durmazlar Holding bünyesindedir ve polietilen esaslı yalıtım ve ambalaj malzemeleri üretmektedir. Yıllık 2 bin tonun üzerindeki üretim kapasitesi ile bu alanda sadece ülkemizdeki değil, uluslararası alanda da en büyük üretim tesislerinden birisiyiz. Bu maddi olanakların ötesinde, sahip olduğumuz en önemli değer, kurulduğumuz günden bugüne kadar istisnasız her yıl bir öncekinden daha başarılı olmamızı sağlayan genç ve dinamik çalışma arkadaşlarımız ile emeğimizin karşılığında bizi el üzerinde tutan müşterilerimizdir. Onların emeği ve bizimle olan işbirlikleri sayesinde ürünlerimizi yapı, otomotiv, beyaz eşya, ambalaj, spor ekipmanları, ayakkabı, çanta ve medikal gibi çok geniş bir sektörel yelpazede hizmet edecek şekilde üretmenin gururunu yaşıyoruz.

Durfom’ın sahip olduğu ürün gamından ve teknolojik olanaklarından bahseder misiniz?
Bu sorunuza cevabımı vermeden önce piyasada tek bir jenerik isimle bilinen, ancak birbirinden farklı türleri olan polietilen köpükler hakkında kısa bir bilgi vermek isterim. Polietilen (PE) esaslı köpükler üç ana türe ayrılırlar: “Çapraz Bağsız PE Köpükler”, “Kimyasal Yöntemle Çapraz Bağlanmış PE Köpükler” ve “Fiziksel Yöntemle Çapraz Bağlanmış PE Köpükler”. Türler birbirlerinden üretim prosesleri, sağladıkları mekanik ve çevresel dayanım özellikleri ve estetik görünümleri açılarından ayrılırlar. Herbir tür de yine kendi içerisinde yoğunluk ve kalınlık gibi parametrelere göre farklılaşabilir. Bu ürünlerin tümünün ortak ve temel fonksiyonu, ses, ısı, nem ve darbe yalıtımı sağlamalarıdır. Hangi tür malzemenin seçileceği, malzemeden beklenen temel özelliklere göre belirlenir. Örneğin bir ambalaj uygulaması için darbe yalıtımı vazgeçilmezdir ancak kullanıcıya maliyetinin de asgari düzeyde olması gerekir. Bu sebeple bu sektör için ideal malzeme Çapraz Bağsız PE Köpük olacaktır. Öte yandan örneğin yapı sektöründe katlar arası ses yalıtımı için mekanik dayanımı üstün (tonlarca beton yükünü taşıyabilecek) ve yıllarca fonksiyonunu yitirmeden sağlam kalabilecek özellikte malzeme gerektiğinden Fiziksel ya da Kimyasal Yöntemlerle Çapraz Bağlanmış PE Köpük uygun alternatifler olacaktır.

Fiziksel ve Kimyasal yöntemle çapraz bağlanmış köpüklerin en belirgin farkı, sadece Durfom tarafından üretilebilen Fiziksel çapraz bağlı köpük içerisinde kimyasal çapraz bağlayıcı ajanın kullanılmaması ve bu işlemin elektron ışınlama yöntemiyle yapılıyor olmasıdır. Müşteri açısından bakıldığında bu yolla üretilen ürünün gözenek yapısının mükemmel oluşu, bu sayede ısı yalıtım değerlerinin, boyutsal kararlılığın ve mekanik dayanımın çok üst düzeyde olması gibi farklar ön plana çıkmaktadır.

Durfom, bahsettiğimiz bu üç farklı türde ürünü de tek bir çatı altında üreten ülkemizin tek, dünyanın da sayılı markalarından birisidir. Bu ürünlerimizle ilgili daha detaylı bilgi almak ve kullanım örneklerini görmek isteyen okuyucuların şirketimizin kullanıcı dostu web sitesini ziyaret etmelerini öneriyorum (www.durfoam.com).

 

Yeni nesil yalıtım malzemeleri konusunda önemli bir global oyuncu olma yolunda ne gibi adımlar atıyorsunuz?
Şirketimizin temel felsefesi, rekabetin zorlu koşullarına rağmen ürün kalitemizden ödün vermemek ve taahhüt ettiğimizi birebir yerine getirmektir. Müşteri ve ülke farkı gözetmeksizin bu felsefeden asla ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz. Yalıtım başlığı altında global bir oyuncu olabilmenin yolu, yukarıda bahsettiğim olmazsa olmazların yanında muhakkak katma değeri yüksek ürünler geliştirip pazara sunmaktan geçiyor. Durfom olarak bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalarla geliştirdiğimiz ürünleri her yıl artan miktarlarda yurtdışı pazarlarına ihraç ediyoruz. Müşterilerimizden aldığımız olumlu geribildirim, önümüzdeki yıllar için bizi cesaretlendiriyor. Portföyümüze yeni kattığımız Akustilayer ve Artilayer gibi ürünleri de yurtdışından gelen talepler üzerine geliştirdiğimizi belirtmeliyim. Şirketimiz ve ülkemiz adına yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler üretmenin, global oyuncu olabilmenin anahtarı olduğunu; bunun da Ar-Ge yatırımı yapmakla mümkün olduğunu bizzat yaşayarak tecrübe etmekteyiz.

Konudan hareketle, Durfom markalı yapı endüstrisi ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Durfom kurulduğu 2009 yılından bugüne kendi ürünlerini kendi markaları ile üretmektedir. Yapı sektörüne özel olarak üretilen ürünlerimiz Floormax (şap altı ses ve ısı yalıtım şiltesi), Floorlayer (parke altı yalıtım şiltesi), Rooflayer (çatı yalıtım şiltesi), Akustilayer (akustik ses yalıtım levhası), Termawrap (klima borusu ve havalandırma kanalı yalıtım levhası) ve Artilayer markalı ürünlerdir. FloorMax ürünümüz, katlar arasında ve şap betonunun altına serilmek suretiyle kolaylıkla uygulanan ve hem hareketten kaynaklı darbe hem de akustik kaynaklı sesin yalıtımı amaçlı kullanılan ve kullanıldığı projelerde konut sahibine çok büyük bir konfor sunan ürünümüzdür. Bu özelliğine ilave olarak, yaklaşık 0,04 W/mK ısı iletkenlik değeri ile ses yalıtımının yanında ilaveten ısı yalıtımı da sağlayarak bir ürünle iki konfor özelliğini beraberinde sunar. Son yıllarda bu uygulama regülasyonlar ve bilinçlenme sayesinde projelerde yer etmeye başlamıştır ve ortalama daire fiyatlarına oranla son derece cüzi maliyetlerle uygulanarak, katlı yapılarda konut sakinlerinin en önemli sorunlarından olan gürültü sorununa en pratik ve ekonomik çözüm haline gelmiştir. FloorLayer ürünümüz parke altında kullanılmaktadır ve ses-ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bunun yanında zemin yüzey bozukluğu ve ısı farkı kaynaklı yoğuşma kaynaklı parke hasarlanmalarının da önüne geçilebilmesi bu ürün ile mümkün olabilmektedir. RoofLayer ürünümüz çatılarda ses, ısı ve nem yalıtımı amaçlı kullanılmaktadır. AkustiLayer ürünümüz, yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmaları neticesinde geliştirdiğimiz ve projelerde özellikle yatay komşu duvarlarda akustik sesin yalıtımı için kullanılan çok başarılı bir üründür. Bu ürün birbirine komşu dikey duvarları olan konutlarda son derece etkin akustik ses yalıtımı sağlarken, sahip olduğu özellikler sayesinde zaman içerisinde performans kaybı oluşturmamakta ve ses yalıtımına ilave olarak ısı yalıtımı da sağlayabilmektedir. Benzer şekilde TermaWrap (Yalıtım Levhası) markalı ürünümüz de yapılarda havalandırma kanallarının yalıtımında polietilen köpüğün yalıtım performansını gösterirken, son derece esnek ve sünek yapısı sayesinde uygulama kolaylığı sağlamak üzere kendi olanaklarımızla geliştirilmiş ve markalaştırılmıştır.

Yapı sektörü için üretmekte olduğumuz ürünler, bu sektörün yönetmelikleriyle tariflenen teknik özelliklerin tümüne sahip olarak ISO 9001 kalite sistemi güvencesi ile üretilmektedir. Ürün özelliklerinin pek çoğu için, akreditasyona sahip test merkezlerinden rapor alınmaktadır. Bunların ötesinde, müşterilerimizin spesifik olarak talep ettiği farklı teknik özellikler olur ise, bunlarla ilgili de gerek kendi laboratuvarımızda, gerek de akredite olmuş merkezlerde testler yoluyla doğrulamalar yapmaktayız. Bu temel regülasyonların ötesinde, üretimini yaptığımız tüm ürünler gerek kullanım alanında, gerek de üretim alanımızda insan ve çevre sağlığına zararlı madde barındırmadığını gösterir sertikasyonlara da sahiptir.

Yeni ürününüz olan Artilayer hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?
Yapı ve spor altyapı endüstrileri için en son geliştirdiğimiz ürün Artilayer markalı ürünümüzdür. Bu ürünün de en kısa tarifini “şok emici yapay torf” olarak yapabiliriz. Ürünümüz, spor sahalarında (futbol, tenis, golf, vb.), çocuk oyun ve rekreasyon alanlarındayapay çim altında ideal şok emme özelliği gösterirken, gözenekli yapısı sayesinde suyun alt tabakaları geçişini mümkün kılmaktadır. Uygulama alanındaki şartlar uyarınca istenen şok emme performansına ve su geçirgenlik miktarına uygun çok farklı şekillerde üretilebilmektedir. Özellikle futbol sahalarında günümüzde yaşanan en önemli sorunlar, zorlu hava koşulları altında yüzeyin bozulması, sporcuların performanslarının bu sebeple düşmesi, sporcu sakatlanmaları, sahanın haftada sadece bir defa kullanılabilmesi, sürekli ve yüksek maliyetli bakım olarak sıralayabiliriz. Artilayer markalı ürünümüz tüm bu sorunların yapay çim yapı ile birlikte aşılabilmesi için geliştirilmiş yenilikçi, doğa dostu, güvenilir ve son derece ekonomik bir üründür. Artilayer spor sahaları dışında rekreasyon alanlarında, dış cephe ve çatılarda da yapay çim ya da benzeri farklı malzemelerle birlikte kullanılabilen son derece modüler bir malzemedir.

Gelişen standartlara paralel olarak; Durfom yalıtım çözümlerinin sektördeki diğer firmaların ürünlerinden ne gibi farkları ve üstünlükleri olduğu söylenebilir?
İnsanın temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacı değişmiyor ancak günden güne bu ihtiyaç farklı beklentilerle içerikçe zenginleşiyor. Örneğin bundan 10 yıl önce insanların konutlarında “komşu daireden çok ses geliyor bu sebeple dairemi satacağım” gibi bir yakınma fazlaca duyulmazken, bugün artık konut alan insanlar dairenin ses yalıtımı olup olmadığını sorar hale geldi. Benzer şekilde artık konutların ısınma giderlerinin iyi bir yalıtım ile mümkün olabildiğini herkes biliyor. Tüm bunlar müteahhitlerin sunduğu ilave olanaklar değil, standart beklentiler haline geldi. Bundan hareketle aslında piyasada farklı beklentilere cevap verecek, farklı özelliklerde ürünler geliştirilmeye başladı. Rekabet içerisinde bizim karşılaştığımız en önemli sorun, hangi ürünün aslen ne işe yaradığı ile ilgili. Örneğin çok katlı yapılarda katlar arasında zeminden iletilen koşma, yürüme, gibi kaynaklı darbe sesinin yalıtımı için teknolojinin bulduğu çözüm, beton yüzeyin içerisine aynen bir sandviç gibi çok düşük yoğunluklu fakat dayanıklı, elastik, kapalı gözenekli, dayanım ömrü çok uzun bir malzeme koyulmasıdır. Floormax tamamen bu ihtiyaca cevap vermek üzere geliştirilmiştir. Benzer şekilde örneğin Akustilayer yatay bölmeler arasında örneğin televizyon, müzik, konuşma gibi kaynaklı akustik sesin yalıtımı için geliştirilmiştir. Piyasada rekabet şartlarında bu amaçlara hiç uygun olmayan farklı malzemeler kaynağı ne olursa olsun sanki her soruna çareymiş gibi lanse edilebilmektedir. Durfom markalı ürünlerin her biri, farklı amaçlara uygun olarak geliştirilmiş ürünlerdir ve uygulama yerindeki ihtiyaç her ne ise, uygun çözüm Durfom teknik ekibi tarafından önerilmektedir. Özetle “nerede ve hangi amaç için olursa olsun bizim ürünümüz satılmalı” yaklaşımı ile değil, “ihtiyacın en doğru ve en ekonomik yolla” çözülmesi yaklaşımımız ile rakiplerimizden ayrışmaktayız.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...