20-04-2016
Bilinçli Uygulamayla, Verimli Sonuçlar Entegre’den

Bilinçli Uygulamayla, Verimli Sonuçlar Entegre’den

Entegre Harç Sanayii ve Ticaret A.Ş Pazarlama Yöneticisi Başak Goloğlu, Su Yalıtım Sistemleri Yöneticisi Kerem Fermanoğlu ve Isı Yalıtım Sistemleri Yöneticisi Cemal Karababa ile yaptığımız röportajda; Entegre’nin ürün gruplarının teknik özelliklerini, yapılarını, kullanım alanlarını ve Entegre’nin kalite anlayışını uzmanlarından dinledik.

 

İlk olarak Entegre Harç Sanayii ve Ticaret A.Ş hakkında bilgi alabilir miyiz?
Başak Goloğlu: Entegre, 1978 yılında 18 kişi tarafından İstanbul’da kireç üretimi için kuruldu. 1989’da Ata İnşaat Grubu tarafından devralındı. Entegre 1990’da Çimento Esaslı Sıva ve Harç, 1992’de Alçı Esaslı Sıva üretimine başladı. Daha sonra 1995’de yüzde 50 Ata İnşaat, yüzde 50 Lafarge ortaklığına dönüştü.

Türkiye’de ilk kez,Ata Holding yabancı ortaklı bir firmadan hisselerin tamamını almış oldu. Böylece, 2006’da yüzde yüz Ata Holding’e geçmiş oldu ve makine uygulamalı sıvalarda sektörün öncülüğünü üstlendi. İlk olarak, 1990’da Çimento Esaslı Makine Uygulamalı Hazır Sıva "Sıvamatik" ile 1992 yılında da ilk Alçı Esaslı Makine Uygulamalı Hazır Sıva "Alçımatik" ile ürün grubuna girdi. 1996 yılında Çimento Esaslı Makine Uygulamalı İlk Renkli Sıva "Colormatik"i piyasaya sürmüştür. 2005 yılında, toprağın verimliliğini attırma amaçlı Tarım Kireci üretimine başladı.

Entegre’nin Ar-Ge faaliyetlerinden ve ürün gamından bahseder misiniz?
Başak Goloğlu: Ürün yelpazemizde; Cephe Uygulamaları, Teknik Harçlar, Kireç-Agrega, su yalıtım ve ısı yalıtım bulunuyor. Agrega üretimi için Ömerli’de bulunan bir maden(maden ocağı değil taş ocağı olarak düzeltelim) ocağı tesisimiz var,  2015 yılında da Üvezli taş ocağı tesisimizi devreye aldık

Ar-Ge’nin kimya kısmında çok genç bir ekiple çalışıyoruz. Teknik kısımda ise daha tecrübeli bir ekiple yolumuza devam ediyoruz. Piyasanın yeni ürün beklentisi olmadığından bu ekiple mevcut ürünlerin geliştirilme kısmına yoğunlaşmış durumdayız. Mesela;Mall of İstanbul şantiyesi için hafif sıva diye bir ürün çıkardık. Yani projelerden bize gelen talepleri dedeğerlendirmeye çalışıyoruz. Bu bağlamda hizmette sınır tanımıyoruz desek abartmış olmayız diye düşünüyorum.

Kalite anlayışınız ve kalite belgelerinizden söz eder misiniz?
Başak Goloğlu: Ürünlerimizin tamamına yakın kısmının TSE Belgesi’ne sahip olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Gerekli olan kalite ve standart belgelerine sahibiz. Bunlar; TSE, TSEK, ISO 9001:2000 ve CE belgeleridir. 2003 yılında ISO 9001:2000 Kalite Belgesini almaya hak kazandık ve 2015’de EPS ve Taşyünü için ETAG belgelerini aldık. Bu Belge hemen hemen bütün büyük projeler ürün satın almalarında isteniyor. ETAG Belgesi Avrupa Standartlarında bir takım testlerden geçtikten sonra alınıyor ve zaten bu belgeye Türkiye’de sayılı birkaç firma sahip. Biz de o firmalardan biriyiz.

Bu noktada diğer firmalardan farklıyız.Uluslararası firmaların çoğu, yurtdışında üretmiş olduğu ürünlerin hazırdaki ETAG Belgelerini sunuyor. Entegre ise, Türkiye’de kendi ürettiği ürünleri test amaçlı gönderiyor ve onun ETAG Belgesi alınıyor. Bu noktada Entegre’nin uyguladığı politika test noktasında daha doğru diye düşünüyorum.

ETAG belgesini artık büyük şantiyeler istiyor. Bilinçli tüketici arttıkça herkes müteahhidine sadece 10 kat üstü binalarda değil, kıyıda köşede kalmış binalar için de taşyünü kullanılıp kullanılmadığını, ya da kullanılan ürünün markasını soruyor.

Bu durumda,EtagBelgesi’nin uluslararası geçerliliği olması noktasında ihracatta önemi olduğu söylenebilir mi?
Başak Goloğlu: Tabiki. Bu belge özellikle ihracatta önemli. EPS ve Taşyünü dediğimiz ürünler çok hacim kapladığından, ihracat konusunda çok talep gördüğünü söyleyemeyiz. Yani mantolama ürünlerinden ihracat yapabilme şansımız oldukça düşük fakat ilerleyen süreçlerde Türkiye ekonomisi ne duruma gelir, Avrupa’ya girişimizle ilgili durumlar ne olur ve bunlar bize neler getirir bilemiyorum ama önceden tedbirini almakta fayda var.

Biraz su yalıtımından konuşalım…
Kerem Fermanoğlu: Su yalıtımı özellikle Avrupa ülkelerinde çok uzun yıllardır müteahhitler ve firmaların zorunlu olsun olmasın uyguladıkları bir sistemdir. Sonuçta binanın ömrü, korozyona uğramaması ve içinde konforlu bir yaşamın sürmesi bağlamında önemli fakat Türkiye’de maalesef bazı şeyler göz ardı ediliyorve yasal yükümlülükler gelmedikçe firmalar bunu görmezden geliyor. Tabiî ki bunları büyük projeleri ve düzgün firmaları tenzih ederek söylüyorum. Bu tür firmalar, temel perde yalıtımından tutun ıslak hacimlilere, yüzme havuzlarından; teras yalıtımına ve ne kadar yalıtım türü varsa buna olumlu yaklaşıp, doğru ürünlerle doğru uygulamalarla bu işi ihale edip veriyorlar.

Tabi bir diğer grupta izolasyon işine gereken önemi vermeyip yalıtımı geçiştiriyor.

Bizler de şuan su yalıtımının resmileştirilmesiyle ilgili İZODER ile bir çalışma yapıyoruz. Bu bağlamda, bakanlığa bir tasarı düzenleniyor ve bir süre sonra çalışmalar tamamlanacak. Su yalıtımı, ısı yalıtımı gibi resmileşirse en azından müteahhitler de zorunluluktan kaynaklı su yalıtımını yapmak durumunda kalacak.

Bu bağlamda, çimento ve akrilik esaslı ürünlerinizden ‘Sutop’ grubu hakkında kısaca bilgi alalım…
Kerem Fermanoğlu: Bu grupta tek bileşenli ve çift bileşenli ürünlerimiz var. Bunlardan ıslak hacimlerde Sutop Çift Yarı Elastik diye tabir ettiğimiz 20+5 ambalajı olan sürme tipi ürünleri tavsiye ediyoruz ve ıslak hacim izolasyonlarında da yine bu ürünler kullanıyor. Sutop Çift Yarı Elastik ürünümüzün üst versiyonu olanSutop Çift Elastik ürünü de orta ölçekli su depoları ve yüzme havuzlarında tavsiye ediyoruz.

Bir de Sutop Çift Tam Elastik ürünümüz var. Bu ürün çimento esaslı ürün gruplarımız arasında en fazla elastikiyete sahip olan ürünümüzdür. Daha çok büyük ölçekli su depoları ve yüzme havuzlarında tavsiye ediyoruz.Bu gruba bağlı yine adından da anlaşıldığı üzere UV dayanımı olan ve teraslarda tavsiye ettiğimiz Sutop UV var.

Çimento esaslı gruplar arasında bir de negatiften çalışan, kristalize dediğimiz ürün gruplarımız mevcut; Sutop Tek Kristalize ve Sutop Çift Kristalize. Bunlar da suyun geldiği yönün arkasından müdahale ettiğiniz, negatif yönden çalışan su yalıtım ürünlerimizdir.

Bir de negatif yalıtımın yapıldığı zaman suyun kesilmediği durumlar var.Daha aktif olan sularda, Waterfix’i tavsiye ediyoruz.Waterfix de yine negatiften yalıtım yapan ani şok priz çimento ürünümüzdür. Bu ürünün kullanımı oldukça pratiktir. Ürünü karıştırıp eldivenle kartopu şekli veriyorsunuz. Bunu, aktif su gelen noktaya bir süre baskı yaparak uyguluyorsunuz. Böylece, ürün suyla bir etkileşime giriyor ve su akışını durduruyor.

Gelelim Bitüm esaslı ürünlerinize… Sizden Bitüm esaslı ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kerem Fermanoğlu: Bitüm esaslılar, tek/çift bileşenli, Polimer Bitüm Modifiyeli ve Kauçuk Bitüm Modifiyeliürünlerimizden oluşmaktadır. Bizde 4 çeşidi mevcut, astardan başlamak gerekirse; Sutop EBT Astar bitüm esaslı ürünlerin uygulanmasından önce kullanılır. Fırça yardımıyla ya da tabancayla püskürterek kullanılabilir. Astardan sonra yapılması gereken şey bitümlü malzeme uygulamak fakat bu ürünü nerede uygulayacağınız önemli. Biz, genelde toprak altı uygulamalarda bitümlü ürünler tercih ediyoruz.

Astar dışında kalan ürünlerin kullanım alanlarının ayrı olduğunu söylemekte fayda var. Şöyle ki; bizler genelde iki bileşenli ürünleri (Sutop EBT 2B ve Sutop EBT 2B Plus) dolgu özelliklerinden dolayı perdelerde tavsiye ediyoruz. Bu ürünleri yine fırça ya da mala yardımıyla kullanabilirsiniz.

Gelelim 1B ‘ye… Bu ürünü yine perdelerde de kullanabilirsiniz ancak, otopark üstlerinde, kat bahçelerinde ve teras yalıtımlarında kullanmanız daha doğru olacaktır. Bu ürünün elastikiyeti diğer ürünlere göre daha fazladır. Ayrıca bu ürünü tabanca ile uygulamanız da mümkündür.

Bütün bu ürünlerimizin, CE belgelerinin mevcut olduğunu da söylemekte fayda var.

Hibrit ürünlerinin, Entegre bünyesine girişini anlatır mısınız? Bu bağlam bu ürünleri kullanım alanları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Kerem Fermanoğlu:Hibritürünlerinin Türkiye’ye gelişine baktığımızda bir on yıllık geçmişi görebiliriz.HibritPoliüretan’a alternatif olarak çıkarılmış bir üründür. Biz de Entegre olarak iki sene önce Hibrit ürünleriyle ilgili çalışmalara başladık. Hibrit ürününü insanların tercih etme sebeplerinin başına daha çevreci bir ürün olması ve poliüretan’a göre daha fazla olan kullanım avantajları geliyor. Bu farklı sıralamak gerekirse; Hibrit ürünler çevrecidir. Poliüretan’ı astarsız kullanamazsınız fakat hibrit ürünleri astarsız kullanabilirsiniz. Poliüretan’ı yüzde 4’in üzerindeki nemli alanlarda kullanamazken, hibritli ürünü nemli yerlerde kullanabilirsiniz. Hibritin bu özelliği kullanıcıya mevsimsel bir avantaj sağlamış oluyor.

Hibrit ürünlerimiz; SutopHibrit ve SutopHibrit T olarak iki çeşittir. Yatay zeminlerde SutopHibrit dikey zeminlerde ise SutopHibrit T’yi tavsiye ediyoruz. Pozitiften çalışan bir üründür ve UV’e karşı tam dayanıklıdır. Üzerinde yürünebilir ve artı/eksi sıcak döngüleri çok iyidir. Oturulan binalarda da çokça tercih edilmektedir.

Isı yalıtımı hakkında genel bilgi verir misiniz? Isı yalıtımının günümüzde geldiği nokta hakkında neler söylemek istersiniz?
Cemal Karababa: Isı yalıtımına verilen önem ülkemizde son on yılda arttı diyebilirim. Birçok büyük şehirde kullanımı arttı ve bu yönde talep de görüyor. Isı yalıtımın enerji tasarrufu anlamında çok önemli. Çünkü kullandığımız enerjinin büyük çoğunluğunu yurtdışından temin ediyoruz. Isı yalıtımının önemi de daha çok bu noktada devreye giriyor. Oturulan binalarda, ısıdan tasarruf ederek hem milli servetimiz yurtiçinde kalıyor hem de konforlu yaşam alanlarına sahip olunuyor. Bu anlamda ısı yalıtımı çok hızlı büyüyen bir sektör ve enerji tasarrufu anlamında insanların bireysel giderlerine de faydalı.

Isı yalıtımı dediğimizde aklımıza ilk gelen ürün ‘Turuncu Paket’… Bizlere Turuncu Paket hakkında neler aktarırsınız?
Cemal Karababa: Entegre, zaten 30 yılı aşkın süredir inşaat sektöründe faaliyette olan bir firma. Bu noktada Entegre’nin ürün kalitesi ve hizmet hızıyla bu günlere geldiğini söyleyebilirim. Turuncu Paket’de de aynı anlayışla hizmet vermeye çalışıyoruz.Turuncu Paket’in yapıştırıcısı, sıvası, EPS Taşyünü, file,boya ve dekoratiften oluşan bir bütün aslında. Türkiye’nin her şehrinde hizmet verdiğimiz için çok iyi bilinen bir markayız ve ürün kalitesinden taviz vermeden hizmetimize devam ettiğimiz için tercih edilen markalar konumundayız.

Isı yalıtım dokuz kalemden oluşuyor. Her ürünün ayrı ayrı TSE Belgesi olduğu gibi sistemin tamamını içeren TSE Belgemiz de var. TSE’de yapılan testlerde ürünler bir bütün olarak inceleniyor ve tamamı testlerden geçtikten sonra veriliyor. Bu belge bizim için önemli ve resmi projelerde bizi ayıran bir unsur. Diğer taraftan yine Taşyünü ve EPS’nin ETAG Belgesi olması da tüm ürünlerimizin en üst kalitede olduğunun bir göstergesidir.

Isı yalıtımı çok önemli fakat artık günümüzde kullanıcılar evlerinin dekorasyonlarına da önem veriyorlar. Hal böyle olunca; gözler ‘Turuncu Dekoratif Kaplama Sıvası’na dönüyor. Peki, Turuncu Dekoratif Kaplama Sıvası’dan bahsetmek gerekirse neler söylersiniz?
Cemal Karababa: Tabiî ki günümüzde evlerimizin dekoru önemli fakat aslında önemli olan ürünlerin ısı tasarrufuna yönelik olması. Zaten Turuncu Dekoratif Kaplama Sıvası da işin final kısmında yer alıyor.

Dekoratif kaplamanın yapılma amacı; ustalar sıvayı yaptıktan sonra işin makyaj kısmını tamamlamak açısından düzgün bir yüzey elde etmek istiyorlar. Sıva elyaflı olduğu için süngerle düzeltilemiyor ve dolayısıyla bu noktada Turuncu Dekoratif Kaplama Sıvası devreye giriyor. Bu ürün, genelde usta kusurlarını kapatmak, şık görüntü vermek ve ışığı kırmak amacıyla kullanılıyor.

Alternatif olarak, Dekoratif Kaplama ve Akfin Manto ürünümüz var.Akfin Manto son kat dekoratif alternatif olarak üretiliyor ve biraz daha butik tarzda olduğundan talebe bağlı olarak hizmet veriyor. Dekoratif kaplama pürüzlü bir yüzey oluştururken, Akfin Manto alüminyum giydirme görüntüsü veriyor. Bu da tamamen kullanıcının tercihine kalan bir durum.  Akfin Manto ile cam gibi pürüzsüz bir yüzey elde etmek mümkün. Bu ürünün, daha çok binasının şık olmasını isteyen müşterilerimizin tercih ettiği bir ürün diyebilirim. Bu tarz ürünler piyasada mevcut ama bizi diğerlerinden ayıran en büyük özellik; ekonomik olmasının yanı sıra çimento esaslı ve zımparalanabilir olması.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Başak Goloğlu:İlk olarak kireç ile başladıkama asıl Entegre’nin ismini piyasada duyuran Alçımatiktir. Bu konuda piyasada öncüyüz ve liderliğimizi de devam ettiriyoruz. Alçıyla ilgili en önemli unsurlardan biri yanmazlığı, ekonomikliği, hafifliği, tasarruflu olması. Bu yüzden alçının üretiminin bitmeyeceğini söyleyebilirim. Bu anlamda altın değerinden bir ürün olduğu söylenebilir.

Diğer yandan, rekabet güzel ve pek çok rakibimiz olmasından mutluluk duyuyoruz. Tek beklentimiz, rekabetin gerçekten centilmence yapılması. Bu konuda rakiplerimiz ile ilgili iğneleyici yorumlar yapmıyoruz ve aynı şeyi rakiplerimizden de bekliyoruz.

 

 

 

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...