20-04-2016
Enerji ve Baca Sistemleri Genel Müdürü Ergün Gök :“Bacayla ilgili akıllara gelen her türlü problemi giderecek ürünleri ürettik”

Enerji ve Baca Sistemleri Genel Müdürü Ergün Gök :“Bacayla ilgili akıllara gelen her türlü problemi giderecek ürünleri ürettik”

Rotek Enerji ve Baca Sistemleri Genel Müdürü Ergün Gök ile RotekBaca’nın kuruluşunu, kalite belgelerini, baca zehirlenmesinden korunmanın yollarını, baca ile nasıl enerji tasarrufu sağlanacağını ve baca kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında konuştuk.“İyi bir kazan, ancak iyi tasarlanmış bir baca ile maksimum verim sağlar” mottosundan yola çıkarak üretim yaptıklarını dile getiren Gök,Rotek olarak baca sektöründe belli standartlar olması gerektiğini düşündüklerinin altını çiziyor.

 

Rotek’in kuruluşundan itibaren bu günlere gelmesinde ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Rotek’in ilerlemesi ve büyümesi noktasında neler söylersiniz?
Rotek’in kuruluşu 1993’tür fakat marka olarak kurulması bu tarihin bir buçuk sene öncesine dayanıyor. Aslında 1991’den beriRotek markası üzerinden baca üretimi yapılıyordu fakat başka bir firma üzerinden faturalandırılıyordu.

Kurulurken yaşadığımız en büyük zorluk, piyasanın hazır olmamasıydı. Rotek ilk olarak ithal ürünlerle piyasaya giriş yaptı. Daha sonra piyasanın fiyat odaklı çalıştığını gördük ve bu yüzden ithal ürünlerle bir başarı elde edemeyeceğimizi düşündük. Şantiyelerde gördüğümüz aksaklıklar, projelerin yetersizliği ve uyumsuzluğu gibi nedenler de ortaya çıkınca burada üretim yapmaya karar verdik. İthal ürünlerle piyasaya girdiğimiz için standartların, olması gerekenlerin ve yapılması gerekenlerin farkındaydık. Bu farkındalığı sektörle de paylaşmak istedik.

Gaz satışı 1989’dan sonra Türkiye’ye yayıldığı için doğalgaz önemliydi ve doğalgazda da en büyük unsurlardan biri de bacaydı. Bacanın bu denli önemli olduğunu gerek firmalara gerekse insanlara anlatmakta zorluk çektik. Ta ki belli standartlar çıkana kadar…

Rotek büyüme aşamalarında bu olumsuzluklardan etkilenmedi. Çünkü gideceği yeri ve ne yapması gerektiğini biliyordu. Bu güne kadar yaşanan her krizi atlattık. Hatta kriz dönemlerinde de yatırım yapmaya devam ettik. Baca üretiminde verilen TSE standartlarını da ilk olarak biz aldık. 2008’den itibaren Avrupa ile uyum anlaşmalarından dolayı CE belgelerini aldık ve bu belgeyi de ilk alan yine Rotek Baca oldu.

Sektörde ilk TSE belgesi ve CE belgesi alan firma olduğunuzu söylediniz. Bu, Rotek olarak standartlara ve kaliteye önem verdiğiniz anlamın geliyor. Bu noktada, ürün gamınızdan ve öne çıkan ürünlerinizden bahseder misiniz?
Ürün yelpazesi olarak en geniş seçeneklere sahip olan firmayız. Bunun sebebi de, amacımızın sadece imalat yapmak olmadığıdır. Bizler her şeyden önce birer mühendisiz ve bir mühendis yeni bir şey tasarlayarak, onun doğru uygulanmasını sağlar. Buradan hareketle, müşterilerimizin ihtiyaçlarına yönelik yapılanmaya gittik. Yapabildiklerimizi biz ürettik, yapamadıklarımızı yurtdışından temsilcilik alarak gerçekleştirdik. Bu noktada, bacayla ilgili akıllara gelenher türlü problemi giderecek ürünler ile hizmetsunduk.

İmal ettiğimiz ürünler arasında T600 ve H1 sınıfı bacalar en çok dikkat çeken ürünlerimizdenikisidir.H1 sınıfı bacalar üst düzey sızdırmazlık sağlayan bir üründür ve 5 bin pascal basınçta dahi sızdırmazlık sağlayabiliyor.T600’de binalardaki en yüksek sıcaklık sınıfındadır.

Binalardaki enerji verimi açısından bakıldığında; bacaların, ısıtma sistemlerinden de önemli düzeyde enerji tasarrufu yaptığını söyleyebilir miyiz?
Kazanın nefes borusu olduğunu varsayarsak, iyi bir hava geçişi olabilmesi için çapının çok iyi dizayn edilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Eğer çapı dar tutarsanız baca zor nefes alıp verir ve baca zorlanırsa sistem zarar görür. O yüzden baca tarafındaki dizayn iyi yapılmalıdır. Böylece sistemden en verimli sonuç alınır. Sloganımızın “iyi bir kazan ancak iyi tasarlanmış bir baca ile maksimum verim sağlar” olmasının sebebi de budur.

Kazan firmaları da maksimum verimleri laboratuar ortamlarında şartlandırılmış hassas klapelerle ve çekiç düzenleyicilerle elde ediyorlar. Sonrasında maksimum verim hesaplanıyor. Dolayısıyla bu maksimum verimi alabilmek için baca tarafında dört dörtlük bir dizayn olması gerekiyor.

Peki, dört dörtlük bir baca nasıl yapılabilir?
Laboratuar ortamlarında yaratılan sistemler için hassas klapeler ve hassas frekans konvertörlü baca fanlarıyla bu düzenek kuruluyor ve istenilen oranda otomasyonla sistemler elde ediliyor. Böyle bir sistemi siz her binada uygulayamazsınız, o yüzden bu tür sistemlerde en doğru çalışma noktasının hangisi olduğu saptamak için çap hesabı yapılıyor. Her türlü koşulda en yüksek verimi alabileceğiniz bir baca dizayn ediliyor ve uygulanıyor.

Verilen doneler değişiklik gösterebiliyor ve bu durumda da fazla çekiş sorunu ile karşı karşıya geliniyor. Bacanın fazla çekiş yapmasını anlatmak gerekirse; kazanınızın içindeki ısınmış havanındevirdaimdeki suya ısısını geçirmeden dışarıya atılması durumudur. Bu da enerji kaybına neden olmaktadır. Isının suya normal bir şekilde verilmesi için bacanın normal çekiş aralığında olması gerekir. Bunun için de sekonder klapeler veya baca fanları kullanılır.

Özellikle doğalgazlı sistemlerde bacaya çok önem veriliyor. Peki, doğalgaz dışındaki sistemler için de aynı hassasiyetin gösterildiğini söylemek mümkün mü? Bu bağlamda; sektörde kaliteli ürünlerin boy gösterdiği söylenebilir mi?
Bizler Rotek olarak baca sektöründe belli standartlar olması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle CE standartlı bacalara baktığımızda üzerindeki etiketlerde kullanım alanlarına dair yazılar vardır. Eğer katı yakıtlı cihazlar kullanılacaksa bunların içindeki kükürt ve asit oranlarına dayanıklı bacaların olması gerekir. Sıcaklık uygunsa, yangın testi yapıldıysa, korozyon sınıfına dayanıklı malzeme kullanılmışsa ve bu onaylanmışsa, bu tür bacalar gerekli yerlerde kullanılabilir.

Plastik bacalar, belli bir sıcaklığa kadar kullanılabiliyor. Beton bacalar çok iyi izolasyon ve kaplama malzemesi olan yerlerde kullanılabiliyor. Seramik bacalar da aynı şekilde kullanılabiliyor. Son olarak paslanmaz çelik bacalar da en yaygın olarak kullanılan sistemdir. Rotek bu konuda standardına uygun üretim yapan öncü bir firmadır.

Kışa hazırlık konusunda, güvenli baca kullanımı adına ne gibi önerilerde bulunursunuz? Genel olarak baca kullanımında nelere dikkat edilmeli? Baca zehirlenmelerini de baz alacak olursak bunun önüne nasıl geçilebilir?
Kışın güvenli baca kullanımı çok önemli ve ciddi bir konu. Belediyelerin bu konu hakkında her sonbahar açıklamaları var. Bu noktada bize düşen görev; eğitimlerde de sürekli anlattığımız üzere, bir yanmanın olduğu yere taze havanın dışarıdan getirilmesi gerekir. Kazan dairelerine havanın girişinde herhangi bir ihmalin olmaması lazım.Bu nokta uygulanırsa mühendislere düşen görev sadece baca çapını doğru hesaplamaktır. Havalandırma yanlış yapılırsa, hava giriş çıkışı olmaz, böylece alev ilk etapta ortamdaki oksijeni kullanarak yanmaya devam eder ve oksijen azaldığında da karbonmonoksitler oluşur. Ortamda herhangi bir hava çıkışı olmadığından da baca zehirlenmeleri meydana gelir.Genel olarak baca kullanımında sızdırmazlık da önemlidir. Bu noktada da üç tip baca olduğunu söyleyebilirim. Bunlar; N1, H1 ve P1’dir.

N1 doğal çekişlidir. Çıkan dumanı baca kendisi çeker, bacaya delik açılsa dahi dışarıya hava vermez fakat içeriye hava alır. 

P1 bacalar da yoğuşmalı tip bacalardır. Pozitif basınca ihtiyaç duyan baca tipidir. Ufak bir fanla bacaya doğru üfleme yapılır ve atık gaz bu şekilde dışarı atılır. Bu bacalarda, yoğuşmalar ya da hava akışı açısından delik sorun teşkil eder.

H1 tipi bacalar da jeneratör bacaları gibi, yüksek basınçta üfleme yapılan özel sistemlerdir. Tam sızdırmaz olmaları gerekir.

Bir diğer önemli konu ise malzemenin dayanıklı olmasıdır. Eğer baca dayanıklı malzemeden yapılmadıysa hemen bacanın değiştirilmesi gerekir. Yani doğru malzeme doğru yerde kullanılmalıdır. Diğer yandan bacaların bakımının da belirli zaman aralıklarıyla yapılması gerekir. Müdahale edilmezse, içeride birikenler yine zehirlenmeye neden olacaktır. Son olarak, havanın dışarı çıkmasına engel olacak hiçbir unsurun baca çıkışının yakınında olmaması gerekmektedir. Diğer yandan kuşların da baca çıkışına yuva yapmasını engelleyici sistemler yaptırılmalıdır. Bu gibi durumlarla karşılaşıyoruz, kuş yuvaları yüzünden atık gaz bacadan çıkamıyor ve geri dönüyor, bu da yine zehirlenmelere sebep oluyor.

Rotek’in, hem basınç hem de sıcaklık sınıfında en geniş yelpazeyi içeren ürünlere sahip olduğunu söyledik. Peki, 2016’da sektörü yeni ürünler bekliyor mu?
Rotek olarak, yeni makine yatırımlarımız var ve yeni ürünler üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Amacımız; standardın dışında yeni ürünler üretmek vemevcut ürünlerimizin de bir aşama daha kalitesini attırmak. Bu bağlamda, 2016’da sektörü yeni Rotek ürünleri bekliyor diyebiliriz.

 

Biraz yurtdışına açılalım… Yaklaşık 20 ülkeye ihracat yapıyorsunuz. Buradan hareketle, Avrupa’da yüzlerce baca firması olmasına rağmen, Rotek’in yurtdışında da tercih ediliyor olmasının sebebi nedir?
Bu güne kadar tercih edilmemizin en önemli sebepleri; mühendislikten tutun servis aşamalarına ve danışmanlığına kadar hizmet veriyoruz. Yurtdışındaki firmaların böyle bir sistemleri yok. Yurtdışındaki firmalar sadece üreticiler. Üretiyorlar ve satıyorlar, nerede nasıl kullanılacağına müdahale etmiyorlar. Durum böyle olunca, proje firmalarına ayrı, montaj firmalarına ayrı ve satış firmalarına ayrı ücret ödeniyor. Sistem böyle olunca bizim hizmet kalitemiz yurtdışındaki müşterilerimize daha cazip geldi.Ayrıca, hızlı çözüm ürettiğimiz için de Rotek’e olan ilgi daha da arttı.


Yükleniyor...
Yükleniyor...