25-05-2016
Başar Karcıoğlu Gayrimenkul Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Masaya Yatırdı

Başar Karcıoğlu Gayrimenkul Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenleri Masaya Yatırdı

İnşaat sektöründe başarılı işleri ve sağladığı güvenle adından söz ettiren Kar İnşaat’ın Genel Müdürü Başar Karcıoğlu, gayrimenkul satın alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

 

Alsancak’ın 106 metrelik en yüksek binası The Port Residence ile hafızalarda yer edinen Kar İnşaat’ın Genel Müdürü Başar Karcıoğlu, gayrimenkulü satın aldıktan sonra mutsuz olmak istemeyenlerin yapması gereken ilk işin, istedikleri kriterleri içeren bir liste hazırlamak olduğunu söyledi. Konut alacaklara ulaşım imkânları, konumu, güneş görüyor olması, ısınma şekli gibi beklentilerine yanıt verebilecek konut projelerine odaklanmalarını öneren Karcıoğlu dikkat edilmesi gereken diğer unsurları şöyle sıraladı: “Konut araştırmaya daire tapusunun niteliği sorularak başlanmalı. Kat mülkiyetli mi, kat irtifaklı mı, toprak tapulu mu, kooperatif devirli mi olduğu mutlaka öğrenilmeli. Tapudan ve belediye imar müdürlüğünden daire üzerinde herhangi bir şerhin olup olmadığı, eğer bir şerh varsa kaldırılıp kaldırılmayacağı sorulmalı. Bulunan konutun fiyatı civarda yer alan diğer evlerin fiyatlarıyla kıyaslanmalı, evin konumuna ve toplu ulaşım imkânlarına yakınlığına dikkat edilmeli.”

Karcıoğlu’ndan tüyolar

Bu yıl ikinci el konut satışlarının düştüğüne ve vatandaşların daha çok birinci ele yöneldiğine dikkat çeken Başar Karcıoğlu, bazı gayrimenkullerin zaman içerisinde değer kaybettiğini hatırlattı. Kat irtifakının varlığından emin olunması, konutun brüt alanının değil, ne kadar kullanılabilir alanının olduğunun, kaç metrekareye ne sığdırıldığının göz önünde bulundurulması önemli olduğunu söyleyen Karcıoğlu şöyle devam etti: “Bunun yanı sıra sanayi kuruluşlarından uzak olması, güneş görüyor olması, ısınma şekline, ses ve ısı yalıtımına önem verilmesi, semtin güvenlik açısından temiz bir sicilinin olması, bakım ve onarım gibi nedenlerle ekstra masraflar çıkarmaması, çocuklar için oyun alanlarının ve otoparkının varlığı, deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmesi dikkat edilmesi gereken temel kriterlerden sadece bir kaçı.”Tüm bunların yanı sıra konutu satın alacak kişinin yönetim planını inceleyerek aidat, ortak kullanım alanı gibi konular hakkında bilgi sahibi olması gerektiğinin altını çizen Karcıoğlu, “Aidat, su, doğal gaz, elektrik ve vergi gibi geçmişe dair borçlar varsa bu borçların satıştan önce eski sahibi tarafından ödenmesi gerekir. Yoksa konutun yeni sahibi eski borçlardan müteselsil sorumlu olur. Ayrıca, tapu işlemleri bittiği gün eğer yılın son günü ise vakit kaybetmeden dairenin bağlı bulunduğu belediyenin hesap işlerine giderek satıcının dairesini sattığını, alıcının da bu daireyi satın aldığını beyan etmesi önemli. Aksi takdirde belediye her iki tarafa da cezalı vergi tahakkuk edebilir.” şeklinde konuştu.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...