25-05-2016
Ayvaz A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut : “Yurt içindeki öncü adımlarımızı, dünya çapındaki başarılarımız taçlandırıyor”

Ayvaz A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut : “Yurt içindeki öncü adımlarımızı, dünya çapındaki başarılarımız taçlandırıyor”

Sadece merkez fabrikasında 500’ün üzerinde çalışanıyla Türkiye tesisat sektörüne adını yazdıran Ayvaz, yurt içinde 9 bölge müdürlüğü ve 73 bayi ile hizmet vermeye devam ediyor. Ayvaz’ın ürün gamının çok zengin olduğunu söyleyen Ayvaz A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut şöyle devam ediyor: “Ürün gamımızda 3.100’e yakın ürün bulunuyor. Bu kadar geniş bir ürün gamı tabii ki çok zengin bir sektörel yelpazede kullanılıyor. Doğal gaz sektöründe, HVAC alanında, inşaat projelerinde, toplu konutlarda, AVM’lerde, rezidanslarda, gemi sanayiinde, güneş enerjisi sistemlerinde, fabrikalarda, rafinerilerde ve hemen her tür endüstride Ayvaz markasını görmek mümkün. Dünya çapındaki önemli yapılarda Ayvaz markası tercih ediliyor. Yurt içinde Zorlu Center, Torium AVM ve VaryapMeridian gibi dev projeler; yurt dışında ise Irak Baiji Rafinerisi, Rusya Toyota fabrikası ve Azerbaycan Bakü Havalimanı gibi prestijli yatırımlar şirketimizin referansları arasında yer alıyor.”

 

Ayvaz’ın 68 yıllık geçmişi hakkında neler anlatırsınız?
Ayvaz, bundan 68 yıl önce, 1948 yılında İstanbul Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nda 16 kişilik bir ekiple musluk üretimi yapmaya başlayan mütevazı bir imalathane iken, bugün sadece merkez fabrikasında 500’ün üzerinde çalışanıyla Türkiye tesisat sektörüne adını yazdırmış büyük bir şirket. Yurt içinde 9 bölge müdürlüğü ve 73 bayi ile hizmet veren Ayvaz, yurt dışında Rusya, Bulgaristan, Çin ve Polonya’da üretim tesisleri; Rusya, Ukrayna, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Polonya, Çin ve Kazakistan’da ise bölge ofisleri ile satış organizasyonunu gerçekleştiriyor.

Yurt içindeki öncü adımlarımızı, dünya çapındaki başarılarımız da taçlandırıyor. Sektörümüz iyi bilir, kısa adı “AEQ” olan Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği adında bir kurum var. Bu kurum, Avrupa’da var olan kalite standartlarının iyileştirilmesi ve yeni standartların yaratılması konusunda çalışmalar yürütüyor. 1981 ve 1997 yılları arasında Avrupa Standartları CEN ve ISO üzerinde çalışan, sonrasında ise yüksek kaliteli ürünlerin pazarlara girmesi için yasal talepler oluşturmaya başlayan bir birlik. Bugün elinize aldığınız doğal gaz bağlantı hortumunun üzerinde bile o birliğin imzası var. Biz, bu birlikte bir Türk firmasının da olması gerektiğine inandık ve çalışmalara başladık. Başvurumuzdan itibaren şirketimizde ve üretim tesislerimizde muazzam düzenlemeler yaparak Ayvaz’ı tam bir Avrupa şirketine dönüştürdük. 2012 yılında gelen onay mektubuyla birlikte Ayvaz, Türkiye’ye temsil eden ilk ve tek firma olarak bu birliğe kabul edildi.

Ürün yelpazenizden bahseder misiniz? Bu bağlamda, sektörü hangi ilklerle tanıştırdığınızı söyleyebiliriz?
Ayvaz’ın ürün gamının çok zengin olduğunu söylemeliyim. Pazarlama karmamızı ana ürün grupları olarak şöyle sıralayabilirim. Kompansatörler, esnek metal hortumlar, seviye kontrol cihazları, kondenstoplar yani buhar kapanları, vanalar, yangın grubu ürünleri ve yalıtım ürünleri. Kompansatör ve paslanmaz çelik hortum konusunda Türkiye’deki ilk üretici firmayız.

Ürün gamımızda 3.100’e yakın ürün bulunuyor. Bu kadar geniş bir ürün gamı tabii ki çok zengin bir sektörel yelpazede kullanılıyor. Doğal gaz sektöründe, HVAC alanında, inşaat projelerinde, toplu konutlarda, AVM’lerde, rezidanslarda, gemi sanayiinde, güneş enerjisi sistemlerinde, fabrikalarda, rafinerilerde ve hemen her tür endüstride Ayvaz markasını görmek mümkün. Dünya çapındaki önemli yapılarda Ayvaz markası tercih ediliyor. Yurt içinde Zorlu Center, Torium AVM ve VaryapMeridian gibi dev projeler; yurt dışında ise Irak Baiji Rafinerisi, Rusya Toyota fabrikası ve Azerbaycan Bakü Havalimanı gibi prestijli yatırımlar şirketimizin referansları arasında yer alıyor.

Türkiye’de olmayanı üretmek veya getirmek Ayvaz’ın felsefesidir diyebilirim. Ülkemizi dünyanın en iyi ürünleriyle tanıştırmak istiyoruz. Ancak bu felsefe ile şirketimizi, sektörümüzü ve genel anlamda ülkemizi daha ileri götürebileceğimize inanıyoruz. Sektörümüzün tarihine baktığınız zaman, Türkiye’nin ilk kompansatör ve paslanmaz çelik hortum üretici olarak karşınızda Ayvaz markasını bulursunuz. Bugün bu ürün kategorilerinde birçok rakibimiz olmasına rağmen “ilk” olmanın gururunu taşıyor ve yeni “ilk”lerlevizyonumuzu genişletiyoruz.

Geçtiğimiz yıl, dünyanın en büyük çıkarma gemilerinden biri olan TCG Bayraktar adlı yerli savaş gemisinde Ayvaz kompansatörleri tercih edilmişti. Buradan hareketle, sizce Ayvaz’ın tercih edilme sebepleri nelerdir?
Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından inşa ettirilen bu dev geminin kompansatörlerindeAyvaz markası tabii ki öncelikle kalitesi ve tecrübesi nedeniyle tercih edildi. Türk Loydu sertifikasına sahip olmamız ve inşa sürecinde tersaneye verdiğimiz mühendislik desteği de tercih edilmemizde etkili oldu. Nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip olan geminin özellikle egzoz sistemleri ve devreleri üzerindeki tüm kompansatörlerindeAyvaz var. Tamamen yerli ürünler kullanma hedefiyle yola çıkılan TCG Bayraktar adındaki bu gemi ülkemiz açısından gurur verici.

Ayvaz Türkiye’de kompansatörü ilk üreten firma. Bu marka 68 yıldır kalite kavramı ile özdeş olarak anılıyor ve sektöre her zaman ilkleri kazandırıyor. TCG Bayraktar gibi birçok açıdan “ilk”leri taşıyan gemide Ayvaz gibi “ilk”leri gerçekleştiren bir markanın tercih ediliyor olması bize gurur veriyor.

Ayvaz’ın özel iş birlikleri ve distribütörlük anlaşmalarıyla ilgili neler aktarabilirsiniz?
Yangın grubunda Fivalco, Nibco, Cla-val, 100TONG, HD Fire, Protector ve Weflo gibi dev markaların temsilciliğini yürütüyoruz. Bunlara ek olarak Ari Armaturen’in tüm ürünleri ve AspenAerogels’in yalıtım ürünleri konusunda önemli stratejik ortaklıklarımız var. Bizim için özel yeri olan bu iki markaya biraz değinmek istiyorum.

Ayvaz ve Alman vana üreticisi Ari Armaturen arasında 1996 yılında bir iş birliği zaten başlamıştı. Fakat 2011 yılında yapılan anlaşma ile bu ilişki yepyeni bir boyut kazandı. Anlaşmaya göre şirketimiz Ari Armaturen’in tüm ürünlerinin Türkiye’deki satışı konusunda tek yetkili firma oldu. Ari Armaturen, kalitesi ve teknik alt yapısı bakımından adeta dünya çapında standart belirleyicidir. Ayvaz’ın güvenilir ve deneyimli bir marka olması, Alman devi ile başlatılan bu iş birliğini bu noktaya getirdi. Biz Ari Armaturen’i uzun yıllardır tanıyoruz ve kalitesine inanıyoruz. Sektör üyelerinin de bu markayı ve ürünlerinin ardında yatan teknolojiyi görmesi için çalışıyoruz. Almanya’daki Ari Armaturen fabrikasına geziler düzenliyoruz, şirket içinde eğitimler veriyoruz, bölgesel seminerlerde sektör üyelerine bu ürünlerin avantajlarını anlatıyoruz.

Ari Armaturen’den sonra özellikle değinmek istediğim diğer marka AspenAerogels. Bizim Ayvaz Yalıtım Teknolojileri adında kardeş bir şirketimiz var. Dünyanın en iyi yalıtım malzemelerinden olan aerojeli, endüstriyel uygulamalarda kullanıma uygun hale getiren AspenAerogels firmasının Türkiye distribütörü. Bu firmanın 650 °C’den -270 °C sıcaklığa kadar kullanılabilen çeşitli ısı yalıtım ürünleri var. Özellikle boru hatları gibi silindirik yapılarda, yalıtım kalınlıklarının artırılmaması öne çıkar. Yüzey alanlarının mümkün olduğunca küçük olması, ısı kayıplarının daha da azalmasını sağlar. Ürünlerimizin önemli bir özelliği de bu. Ayvaz Yalıtım Teknolojileri’nin ürünleri bu avantajları sayesinde kısa bir sürede Petkim, Tüpraş, Erdemir, Hugo Boss gibi büyük şirketler tarafından kullanılmaya başladı.

AspenAerogels dışında, izolasyon kaplama folyo ve bant üreticisi olan VentureTape firması ile de çalışıyoruz. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çeşitli firmalarla proje bazlı çalışmalar yürütüyoruz. Yakın bir tarihte endüstriyel yalıtım ürün gamımızı daha da genişleteceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?
Ülkemize ve sektöre yenilikleri kazandırma misyonumuza ve mekanik tesisat sektöründe dünya çapında bir “marka” olma vizyonumuza sonuna kadar bağlıyız. Bu bağlılık, Ayvaz çatısı altında sektöre sunduğumuz tüm ürün gruplarında ve hizmetlerimizde doğal olarak fark yaratmamızı sağlıyor.

 

Bu farkın yarattığı ivme, dünya çapında bir şirket olma yolunda ilerlememizi sağlıyor. 68 yıllık Ayvaz tarihinde ne olduysa, bundan sonra da o olacaktır. Türkiye’yi ‘ilk’lerle buluşturmaya devam edeceğiz; yapılamayanı yapmaya, kalite standartlarını yükseltmeye ve dünyada hak ettiğimiz yeri almaya çalışacağız.


Yükleniyor...
Yükleniyor...