20-04-2016
Dünyanın İlk ve Tek Katlanabilir Ahşap Tuğlası; “Brick B”

Dünyanın İlk ve Tek Katlanabilir Ahşap Tuğlası; “Brick B”

Tıp eğitimi alan tasarımcı Adem Arıbaş’ın, “Diz eklemi çapraz bağlarını” ilham alarak tasarladığı ‘Brick B’nin tasarım danışmanlığını Gürçağ Özler üstlendi. Uluslararası Buluş Fuarı’nın en dikkat çekici ürünü olan katlanabilir ahşap tuğla ‘Brick B’, fuar kapsamında düzenlenen törende iki büyük ödülün birden sahibi oldu. Hobi Endüstriyel Tasarım bünyesinde geliştirilen ve dünyanın ilk ve tek katlanabilir ahşap tuğla özelliği taşıyan ‘Brick B’ile el aleti ya da yapıştırıcı gerektirmeden, başta ev olmak üzere masa, yatak, köpek kulübesi gibi birçok eşya tasarlanabiliyor.


Ülkemizde ilk defa düzenlenen Uluslararası Buluş Fuarı’nda halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan Brick B; WİPO temsilcisi Quan- LingSim’den En İyi Ulusal Buluş Ödülü’nün ve Bilim ve Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın altın madalya verdiği En İyi Buluş Ödülü’nün sahibi oldu. Güvenilirliği en önemli özelliklerinden biri olan ve yatırımcıların dikkatini çeken katlanabilir ahşap tuğlanın tasarımlarında değişiklikler yapılabiliyor ve aynı ürün başka gereksinimler için tekrar tekrar kullanılabiliyor.

Yüzde yüz geri dönüşümlü ve sürdürülebilir

Katlanabilir ahşap tuğlanın inşaat sektörüne ve iç mimariye sayısız avantajlar sağlayacağını söyleyen Tasarımcı Âdem Arıbaş, “Katlanabilir ahşap tuğlanın yeryüzünde bir benzeri yok. Molozu olmayan tek yapı malzemesi olan Brick B,katlanabiliyor ve tekrar tekrar kurulabiliyor.” dedi.Brinck B ile hiçbir ağır makina ve hatta iskele kullanılmadan 60 metrekarelik bir evin4 kişi ile 10 günde yapılabildiğine dikkat çeken Arıbaş, şöyle devam etti:“İstenildiğinde evin metrekaresi katlanabilir ahşap tuğlalarla büyütülebiliyor. Yani Brick B, hem yaşayan hem gelişen hem de canlı bir ürün. 4 kat küçülebilir olması nakliye, depolama ve bir yerden bir yere aktarmada önemli kolaylıklar sağlıyor. Yüzde yüz geri dönüşümlü ve sürdürülebilir olmasıyla da gerçek bir çevre dostu. Tüm bu özellikleri de Brick B’nin tercih edilmesinde önemli rol oynuyor.” Katlanabilir ahşap tuğla üzerinde 5 yıldır çalıştıklarını belirten Arıbaş, “Ürünümüzün patenti 135 -ülkede koruma altına alındı. Katlanabilir ahşap tuğla ile başta ABD, AB ülkeleri, Japonya gibi “kendin yap” /Do it yourself) kültürünün geliştiği gelişmiş ülkeleri hedefliyoruz.” dedi.

Türk malı katlanabilir ahşap tuğla inşaat, iç mimari, dekorasyon ve fuar sektöründe önemli gelişmeleri de beraberinde getirmesi bekleniyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...