27-06-2016
Başak Goloğlu; “Amacımız tasarruf sağlamak”

Başak Goloğlu; “Amacımız tasarruf sağlamak”

Entegre Harç Sanayii ve Ticaret A.Ş Pazarlama Yöneticisi Başak Goloğlu, ısı yalıtımının enerji verimliliği noktasındaki katkısını ve ısı yalıtımında mantolamanın nefes almasının önemini Yapı Magazin Dergisi ile paylaştı.

 

Isı yalıtımının enerji verimliliği noktasındaki katkısı ve ısı konforu noktasında durduğu yer nedir?Turuncu Paketten yola çıkarak anlatır mısınız?
Entegre’nin Turuncu Paket adı altında ürettiği ve satışa sunduğu bir mantolama paketi var. Bu mantolama paketiyle ilgili çeşitli belgelendirmelerin ve testlerin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bununla ilgili müşterilerimiz aklında soru işareti bırakacak hiçbir eksiklik kalmadı. Şu anda yapılabilecek testlerin, belgelerin ve deneylerin hepsine sahibiz.

Isıtma ve soğutmada sadece evinizde yeterli ve kaliteli cihazları kullanmanız ısı yalıtımı için yeterli değildir. Eğer binanızda ısı yalıtımını doğru yapmadıysanız kullanılan kaliteli ürünlerin de faydalarını az oranda hissedersiniz. Doğru yalıtımdan kasıt ise şudur: Birincisi binanın mantolamasının yapılmış olması ancak mantolamanın doğru yapılması gerekir, nefes alan mantolamaların yapılması gerekir. Mantolama ürünlerinin çimento esaslı olması hem yalıtım açısından hem de yangın dayanıklılığı açısından oldukça önemlidir.

Isı yalıtımında mantolamanın nefes almasının önemi nedir?
Aslında binayı yaşayan bir canlı olarak düşünebiliriz. Nasıl bizlerin nefes almaya ihtiyacı varsa binaların da uzun ömürlü olabilmeleri için nefes almaya ihtiyaçları var. Bu noktada yaptığımız mantolama paketleriyle insanların kafasındaki soru işaretlerini kaldırmamız gerekiyor. Müşterilere göre binaya mantolama yapılmasıyla anlaşılan binanın tamamen bohçalanması ve dışarıya karşı kapatılması, ancak durum böyle değil. Binalar nefes alıyor; hatta mantolama yapılmasıyla ısı akışı sağlanarak bu daha iyi bir şekilde sağlanıyor. Mantolama yapılmadığı zaman bir yerde sıva daha kalın kalıyor, başka bir yerde daha ince tuğla kullanılıyor gibi nedenlerle ısı geçişleri sağlıksız ve dengesiz oluyor. Mantolama yapıldığı zaman siz her tarafı eşitlemiş oluyorsunuz. Binanızın ısı düzeneğinin sağlıklı bir şekilde kurulmasını sağlamış ve ısı kaçaklarını önlemiş oluyorsunuz.

Teknik olarak doğru ısı yalıtımı nasıl yapılmalıdır?
İlk olarak bir binanın hangi noktalarından ısı kaybının olduğunu iyi ölçümlemek gerekir. Bu yüzdenmüteahhitlerin hangi noktalardan ısı kaybının olduğunu ölçümlemesi için birkaç matematiksel teknik yeterlidir. Bunun sonucunda da mantolama yapılırken örneğin, güneş görmeyen tarafta 6 cm’lik madde kullanılırken diğer bölgelerde 5 cm’lik kullanılması lazım. Bu tarz eksikliklerin doğru hesaplaması yapılırsa ihtiyaç olan tüm ürünler Entegre’nin Turuncu Paket’inde mevcut.

Son olarak ısı yalıtımında enerji verimliliğinden konuşalım…
Turuncu Paket ısınma ve serinleme amacıyla yapılan işlemlerde yüzde 50 tasarruf sağlanıyor. Zaten amacımız tasarruf sağlamak ve ısı yalıtımı için harcanılan rakamlar 2-5 yıl sonra verimliliğini göstererek aslında daha fazla tasarruf sağlanmasına yardımcı olacaktır. Ek olarak, enerjiyi kullanırken bazı yerlerde çevre kirliliğine sebep olduğumuz noktalar oluyor biz bunların da önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Biz ülke olarak enerjimizi üretirken daha güneşi, rüzgârı kullanmak noktasında kendimizi maalesef geliştiremedik. Kullandığımız kömür ve doğalgaz sonunda mutlaka bitecek olan enerjiler ve biz bunları sürekli olarak tüketiyoruz. Dolayısıyla sürekli olan enerjileri kullanmayıp tükenebilir enerjileri kullanıyorsak en azından tasarruf sağlamayı amaçlamalıyız. Bu tasarrufun olması için de ısı yalıtımını doğru bir şekilde ölçümlemek ve yapmak gerekir.

 

Biz firma olarak ısı yalıtımı konusunda ustalarımıza eğitim vermeye çalışıyoruz. Entegre olarak sadece kendi başımıza değil de bu konuda üretim yapan tüm firmaların bilinçlenmeye aynı önemi göstererek birlikte hareket etmemizle başarıya ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...