27-06-2016
Mapei Türkiye Genel Müdürü : “16 ürün grubuyla, sektördeki en geniş ürün gamına sahibiz”

Mapei Türkiye Genel Müdürü : “16 ürün grubuyla, sektördeki en geniş ürün gamına sahibiz”

Yapı Fuarı’nda standlarına yaptığımız ziyaret neticesinde bizlere vakit ayıran ve geçtiğimiz aylarda Mapei Türkiye Genel Müdürü olan RiccardoArdito ile Mapei için planladıklarını konuşarak, fuarda tanıttıkları ürünler hakkında bilgi aldık.

 

Öncelikle RiccardoArdito’yu tanıyabilir miyiz?
İlk olarak ham madde işiyle sektöre giriş yaptım. O zamanlar kozmetik sektöründe çalışıyordum. Aslında hedefim, bir İtalyan firmasında yine hammadde üzerineçalışmaktı.Sonrasında, saç bakım ürünleri ve makyaj ürünleri konusunda bitmiş ürünler üzerinde çalışmaya başladım ve bu konuda İtalya’nın isim yapmış birçok firmasında çalıştım.

2005 yılında Mapei ile tanıştım ve o zamandan bu yana Mapei ile çalışıyorum. Mapei’de öncelikle kritik bir noktada işe başladığımı söyleyebilirim. O zamanlar stratejik planlama konusunda görevlendirilmiştim. Sorumlusu bulunduğum ülkeler içerisindeki tüm operasyonlardan (satış-pazalarma v.b) sorumlu-genel müdür gibi düşünülebilecek- bir pozisyonda çalışıyordum.

Mapei’nin felsefesi; “Global düşün, yerel hareket et” dir. Bundan dolayı yeni bir genel müdürün buraya getirilmesi aşamasında da karar alındı ve 3 ay önce Mapei Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görevlendirildim. Bu süre zarfında Türkiye’deki yapılanmayı yönetmek ve felsefemiz gereği çalışmalar yapmak ile görevlendirildim.

Yeni genel müdür olarak gelmemin yanı sıra, yine şirketler grup yöneticisi pozisyonunda Türkiye’den sorumlu olarak eski görevime de devam edeceğimi belirtmek isterim.

Mapei hakkında bilgi verir misiniz?
1937’de Milano’da kullanılan Mapei, günümüzde her tür zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler üretiminde dünya lideridir. Aynı zamanda su yalıtım ürünleri, özel harçlar, beton katkıları, yeraltı inşaatı için ürünler ve beton ve tarihi yapıların restorasyonu gibi yapı endüstrisinde kullanılan diğer kimyasal ürünlerde uzmanlaşmıştır.

Grubun 2016 profili 5 kıtada 7’si servis şirketi olan 79 alt kuruluş,  32 ülkede 67 üretim tesisi ve  grup bünyesinde istihdam edilen 9000’e yaklaşan çalışan olarak özetlenebilir. Grubun 2016 toplam cirosu 2.6 miyar Euro’dur.

Mapei, Türkiye pazarına 3 yıl önce bir satınalma ile girdi. Bugün, artık tamamen bir Mapei yapılanması içindeyiz. Daha önceki logomuzda Mapei logosunun altında Wallmerk’in logosunu da kullanıyorduk. Artık Wallmerk logosunu kaldırdık, bu da çoğunlukla Mapei ürünlerini üretmeye yöneldiğimizin göstergesi. Wallmerk markasını ise Mapei grubunun bir alt markası olarak, boya ve ısı yalıtımı ürünlerinde kullanma kararı aldık.

Geçtiğimiz aylarda Mapei’nin Türkiye Genel Müdürü oldunuz. Bu noktada Mapei için neler planladınız? Hedefleriniz neler?
Esas amacım, Mapei Türkiye oluşumundaki organizasyonu güçlendirmek ve bu sektör içerisindeki ilk üç marka arasına girebilmek. Bu noktada insan olarak da yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yani sadece maddi yatırımlar olarak değil insan kaynakları yönünde de organizasyonumuzu güçlendirmek adına bazı yatırımlarımız ve oluşumlarımız olacak.

Yapı Fuarı’nda hangi ürünleri tanıttınız? Özellikle ön plana çıkardığınız ürün/ürünler var mı?
Bir yapının başlayacağı ilk aşamadan en son üzerinde yapılacak bitirme işlemlerine kadar o yapıda bulunabileceğimiz bir ürün gamına sahibiz. 16 ürün grubuyla, sektördeki en geniş ürün gamına sahip şirket olarak Yapı Fuarı’nda birçok ürünümüzü sergilemeye gayret gösterdik. Fuar’da sergilediğimiz ürün gruplarını; seramik yapıştırıcıları, derz dolguları, endüstriyel ve dekoratif zemin kaplamaları, ısı yalıtım sistemleri, su yalıtım sistemleri ve tamir harçları şeklinde sıralayabiliriz. Bahsettiğim bu beş ürün grubu da fuarda öne çıkan ürün gruplarıdır.

Müşterilerimize tek bir ürün sunmaktansa komple bir sistem sunuyoruz. Bu noktadaki amacımız da standımıza gelen ya da ürünlerimizle ilgili ihtiyaçları olan insanların tek bir ürünü değil de ihtiyaç duydukları tüm çözümleri tek bir yerde bulabilmeleridir.

Bu ürünler hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?
2016 Yapı TurkeyBuildIstanbul'da yakından incelenebilecek Mapei sistem çözümlerinden bir kaçından şu şekilde bahsedebilirim;

Teras, Balkon, Banyo ve Yüzme Havuzları için Tam Sistem; Mapei teras ve balkonlar için MAPELASTIC Sistem ile yıllar boyunca ilk günkü görünüm ve fonksiyonelliğini koruyan çözümler sunuyor. Teras, balkon, banyo ve yüzme havuzlarında 20 yılı aşkın süredir kullanılan, çift bileşenli, esnek çimento esaslı harç MAPELASTIC, düşük sıcaklıklarda bile yüksek esnekliğini korur. Tesviye şapından, özel üretim köşe yalıtım bantlarına kadar tüm detayları kusursuz bir sistem oluşturmak için kullanılan ürünler sayesinde estetik ve konfor bir arada sunulur.MAPELASTIC Sistem ile birlikte kullanılan özel yapıştırıcı ADESILEX P9, EN 12004 standartlarına uygun olarak C2TE  olarak sınıflandırılmıştır.  Derz dolgusu KERACOLOR FF in 17 farklı rengi vardır ve EN 1388 standartlarına uygun olarak CG2 WA olarak sınıflandırılmıştır. Sistemde kullanılan silikon MAPESIL AC’nin 31 farklı renk seçeneği vardır.

Doğal Taşların Yapıştırılması için Hızlı Sistem; Yapı piyasasına sunduğu sistem çözümleriyle her zaman bir adım önde olan Mapei, doğal taşlar için hızlı ve güvenilir bir yapıştırıcı olan GRANIRAPID’i artık Türkiye’de üretiyor. İki bileşenli bu özel yapıştırıcıyla, nem ve suya hassas doğal taşlar, şekil, renk veya desen bozulması riski olmadan uygulanabilir. Ayrıca zeminlerin çok kısa sürede yaya trafiğine açılmasını sağlayan hızlı kürlenme özelliğiyle, onarım işleri için de ideal bir alternatif oluşturur. GRANIRAPID, EN 12004 standartlarına uygun olarak C2FS1 olarak sınıflandırılmıştır.Sistem içinde kullanılan özel derz dolgusu ULTRACOLOR PLUS, küfe dayanıklı Bio-Block teknolojisi ve su itici özelliğini vurgulayan DropEffect özelliklerinin yanı sıra efloresans sonucu oluşabilecek renk değişimlerini de engeller. Renk paletinde 30 rengin yer aldığı ULTRACOLOR PLUS EN13888 standartlarına uygun olarak CG2 WA olarak sınıflandırlmıştır.

Endüstriyel Çatılar için Uzun Ömürlü Su Yalıtım Çözümü; Mapei, esnek bir TPO türevi olan FPO’dan ürettiği su yalıtım örtüsü Mapeplan T ile, düşük eğimli çatılar için mükemmel bir su yalıtım çözümü sunuyor. Mapeplan T, yüksek dayanımlı polyester veya cam tülü ile donatılı olarak esnekpolyolefinFPO’dan üretiliyor. Açıkta kalan veya balastlı çatı uygulamaları için mekanik olarak sabitlenen membran sistemleriyle beraber özellikle düzensiz alt yüzeyler için tam yapıştırma sistemi de pazardaki mevcut çözümlere yeni bir alternatif oluşturuyor. MAPEPLAN T membranları, tek multi-ekstrüzyon kaplama işlemiyle üretiliyor ve donatı yerleştirilmesi ön laminasyonsuz yapılıyor. Mapeplan T M UV dayanımlıdır ve tüm hava koşullarına dayanır.

Yeni Nesil Püskürtmeyle Uygulanan Membran; PURTOP; Yapı endüstrisi için öncü ürünler yaratmaya odaklanan Mapei AR-GE departmanı tarafından geliştirilen PURTOP yeni nesil su yalıtım membranıdır. Yüksek yırtılma dayanımı, olağanüstü esnekliği ve kimyasallara dayanımı sayesinde, PURTOP 400 M geniş düz çatılar ve köprü tabliyelerinde su yalıtım membranı olarak kullanmak için uygundur. Aynı zamanda, özel karakteristiği nedeniyle, hem yeni hem de eski yapıların su yalıtımda kullanılabilir. PURTOP 400 M, düz çatılar (yaya trafiğine uygun çatılar, ters çatılar ve yeşil çatılar) için PURTOP ÇATI SİSTEMİ ve araç trafiğine uygun düz çatılar, köprü tabliyeleri ve viyadükler için PURTOP TABLİYE SİSTEMİ’nde kullanılan su yalıtım membranıdır. Bazı uygulama örnekleri arasında bahçeli teras ve ters çatıların su yalıtımı, saç metalden yapılmış düz çatıların su yalıtımı, stadyumlardaki basamak ve oturma yerlerinin su yalıtımı (uygun bitirme ürünüyle birlikte), köprü ve viyadük tabliyelerinin su yalıtımı sayılabilir.

İç mekan dekorasyon uygulamaları için Mapei’den yenilikçi öneri; ULTRATOP LOFT Canlı, davetkar, prestijli yaşam ve çalışma alanlarında doğru atmosferin yaratılması, kişiliği vurgulayan estetik seçimler ve işlevsel gereksinimlerin birleşimiyle mümkündür. Çimento esaslı yüzeyler sıradan yöntemlerin çok ötesinde orijinal ve yaratıcı seçenekler sunar. Mükemmel bir uyumla birlikte var olabilen estetik ve işlevselliğin, düzlemselik ve ton geçişleriyle birleşerek, kesintisiz zeminlerin oluşturulduğu  çağdaş iç mekanlar yaratmak Mapei’nin yenilikçi çözümü ULTRATOP LOFT'un arkasında yatan fikirdir. ULTRATOP LOFT serisinde iki farklı ürün vardır: ULTRATOP LOFT F ve ULTRATOP LOFT W. İlk ürünün bitiş tekstürü hafifçe pürüzlüyken, ikinci ürün daha incedir, her ikisi de daha sofistike mekanlar talep eden son kullanıcıların ve yaratıcı tasarımcıların gereksinimlerini karşılamada kullanılır.Yüksek performanslı çimento bazlı zemin kaplaması ULTRATOP LOFT, mekanik ve aşınma dayanım özellikleri sayesinde yaya trafiğinin yüksek olduğu kentsel alanlarda da kesintisiz zeminler yaratmak için kullanılabilir.

Yapı Sektörünün en büyük buluşma noktalarından biri olan Yapı Fuarı’nın Mapei adına verimli geçtiğini söyleyebilir miyiz?
Mapei dünya çapında bir marka olmakla beraber dünyanın her yerindeki ülkelerin en önemli fuar organizasyonlarına mutlaka katılır. Çünkü fuarlar, müşterilerimizle buluşmamız ve onlarla iletişim kurmamız için en önemli aracımız.

Tabi burada bulunmamız sadece hoş bir stant yapıp gövde gösterisi yapmak değil, bunun arkasında başka bir imaj var. Yani şirketin imajının sadece görsel anlamda olmadığının, Ar-Ge’miz sayesinde pazara yenilikçi ürünler katabildiğimizi göstermek. Çünkü Mapei kendi yıllık cirosunun yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırıyor ve bu Mapei için yenilikçi yaklaşımlar çok önemli.

Son olarak konuştuklarımız dışında eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle Yapı Magazin Dergisi’nde bizlere de yer verip bu röportajı yaptığınız için teşekkür ederim. Genel müdür gözüyle bu tür şeylerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü iletişim, bu işte temel olan şeydir ve biz bu iletişimi böyle yayın organları sayesinde sağlayabiliyoruz. Diğer yandan bizim için ayrıca önemli olan şey, bu pazardaki varlığımızdan müşteriye her gün bahsettirmek ve bununla beraber teknik altyapısı olan bir şirket olmamız nedeniyle teknik destek vererek sahada bulunmamız bizi ayrıca önemli bir yere taşıyor.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...