27-06-2016
Çevre Mühendisi Tarkan Şahin : “Baca denildiğinde akıllara direk Rotek geliyor”

Çevre Mühendisi Tarkan Şahin : “Baca denildiğinde akıllara direk Rotek geliyor”

Rotek Enerji ve Baca Sistemleri Ltd. Şti. Endüstriyel Ürünler Yöneticisi Çevre Mühendisi Tarkan Şahin’den (ISK-SODEX) Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı’nda tanıttıkları ürünler hakkında bilgi aldık. Rotek Endüstriyel’in, baca dışındaki ürünlerini birbirine karıştırmamak ve farklı bir koldan devam ettirmek adına kurulduğunu söyleyen Şahin, “Rotek’ artık bacada bir marka oldu ve baca denildiğinde akıllara direk Rotek geliyor. Bu yüzden, diğer ürünlerin de farklı bir marka üzerinden devam etmesi gerektiğini düşündük.” dedi.

 

Öncelikle sizi tanıyalım. Tarkan Şahin kimdir? Rotek Baca ile ilişkisi nedir?
1982 İstanbul doğumluyum. Çevre Mühendisiyim, Rotek’te 2006 yılından itibaren görev yapıyorum. Şuan görevime Endüstriyel Ürün Yöneticisi olarak devam ediyorum.

Rotek Endüstriyel hakkında bilgi vererek, ürünlerinizden bahseder misiniz?
Rotek Endüstriyel yaklaşık 2 yıldır faaliyette ama ürünlerimizin faaliyeti daha eskilere dayanıyor. Rotek Endüstriyel daha çok mutfak egzoz ve davlumbaz sistemleri, elektrostatik filtre ve ozon sistemleri, çöp ve çamaşır şutu sistemleri, kendinden flanşlıaksiyel ve jet fan gövdeleri  üzerine çalışıyor.

Endüstriyel ürünlerin Rotek Baca’dan ayrı tutulmasının nedeni nedir? Bu ürünleri birbirinden ayırma ihtiyacı nereden doğdu?
Rotek ve Rotek Atık olarak ayrılan iki farklı firmamız da var. Bahsedeceğim endüstriyel ürünleri bu firmalar üzerinden üretmeye devam ediyoruz. Yani, Rotek artık sadece baca üzerinden üretime devam ediyor.

Rotek Endüstriyel’in, yine Rotek’e bağlı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Rotek Endüstriyel’in, baca dışındaki ürünlerimizi farklı bir koldan devam ettirmek ve birbirine karıştırmamak adına kurulduğunu söyleyebilirim. Çünkü ‘Rotek’ artık bacada bir marka oldu ve baca denildiğinde akıllara direk Rotek geliyor. Bu yüzden, diğer ürünlerin de farklı bir marka üzerinden devam etmesi gerektiğini düşündük.

Rotek Endüstriyel ürünlerinden bahseder misiniz?
Rotek Endüstriyel’in, daha çok mutfak egzoz ve davlumbaz sistemleri üzerine çalıştığını söylemiştim. Bu bilgiyi tekrar hatırlatmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Çünkü endüstriyel ürünlerimiz çoğunlukla bu alana hitap ediyor.

AirMaid diye adlandırdığımız ve İsveç ’den getirdiğimiz ozon jeneratörümüz var. Bu ürünün çalışma prensibi; ozon gazını egzoz kanalı içerisine enjekte ederek yağ moleküllerinin ozon gazını parçalaması prensibine dayanıyor. Aynı zamanda ozon gazının koku moleküllerini de yok etme özelliği de bulunuyor. Yani, dışarı çıkan atık gazın kokusuz bir şekilde atmosfere yayılmasını sağlıyoruz. Diğer yandan, kanalın yağlı kalmasını da minimize ediyoruz.

Yani bir nevi filtreleme sistemi mi kullanılıyor?
Aslında pek de filtreleme sistemi olduğu söylenemez. Çünkü filtreleme de bir azaltma yöntemidir. Ozonlama daha çok yağın yapısını bozuyor. Filtreleme sistemi dediğimiz; elektrostatik filtre. Bu ürün, elektrik akımıyla filtre içerisinde bir manyetik alan oluşturuyor. Gelen atık gaz (yağlı ve kirli hava) bu manyetik alan hücresinde depolanıyor ve geri kalan kısım ise temizlenmiş olarak çıkıyor. Burada yüzde 90 sevilerinde yağın tutulmasını yüzde 60 seviyelerinde ise kokunun tutulmasını sağlıyoruz. Geri kalan yüzde 40’ı da ozonlama sistemiyle ya da aktif karbon filtreleme yöntemiyle engelleniyor.

Bahsettiğiniz endüstriyel ürünler dışında fuarda sergilenen endüstriyel ürünler nelerdir?
Kendinden flanşlı fan gövdelerimiz var. Bunları fan firmalarına üretiyoruz. Firmalar bu ürünleriaksiyel ve çift fan olarak kullanabiliyorlar.Diğer yandan eskiden beri ürettiğimiz çöp atma ve çamaşır atma şutlarımız var. Çöp atma şutlarımızda, çöpü ayırma özelliği mevcut (Kağıt, metal v.b). Çöp atma şutları, çöpleri üç veya dört çeşide ayırabiliyor. Bu ürünlerin otomasyonlu olduğuna değinmekte fayda var. İster PLC otomasyon ister PLC olmayan otomasyonla programlanabiliyorlar.

Buna ek olarak yangına dayanıklı mutfak kanallarımız var. Sonuçta davlumbaz sistemlerinde ister istemez bir yağlanma oluşuyor ve bu yağlanma yangın riski teşkil ediyor. Yani, ocaktan gelen ufak bir kıvılcım davlumbaz kanalında alevlenmeye neden olabiliyor. Bu kanallar da bina boyunca devam ettiği için büyük bir tehdit oluşturuyor. -Bu arada, yağlanmadan çıkan yangınlar da itfaiyenin söndürmekte en çok zorlandığı yangın türlerindendir.- Dolayısıyla kanalların hem iç yangına hem de dış yangına dayanıklı olması ve sertifikalandırılması bizim için önemli bir olgu. Firmalar bahsettiğimiz kanalları yangın sertifikalı üretmiyorlar. Biz de Rotek olarak bu noktada Türkiye’de böyle bir açık gördük ve kendi bacalarımızı yangın laboratuvarında teste sokaraksertifikalandırıyoruz.

Sertifikalardan bahsetmişken, ürünlerinizin sertifikalarından bahseder misiniz?
Rotek Baca zaten Türkiye’ de TS EN 1856-1 belgesini alarak ürünlerine CE etiketi ekleyen ilk firmadır. Diğer yandan, Avrupa standartlarında (EN 1856-1) üretim ve uygulamasının yanı sıra satış sonrası hizmetleriyle de dikkat çekiyor.

Şubat ayında dış yangın testi sertifikamızı aldık. Zaten AirMaid ürününü ve elektrostatik filtre ürününü yurtdışından getirtiyoruz. Fan gövdesiyle ilgili olarak, fan üretmediğimiz için bu ürünün sertifikasyonu zaten yoktur. Direk fan olarak üreten firmaların bu ürün için de ayrıyeten sertifika alması gerekiyor.

 

Genel olarak ISK-SODEX (Uluslararası Isıtma, Soğutma, Klima, Havalandırma, Yalıtım, Pompa, Vana, Tesisat, Su Arıtma ve Güneş Enerjisi Sistemleri Fuarı)’nınRotek Baca ve Rotek Endüstriyel adına nasıl geçtiğini söyleyebilirsiniz?
Rotek olarak, zaten sektörde bilinen bir firmayız ve en eskiler arasında yer alıyoruz. Dolayısıyla ziyaretçiler ürünlerimizi biliyorlar.ISK-SODEX Fuarı’nda daha çok Rotek Endüstriyel tarafındaki yeni ürünlerimizi sergiliyoruz. Özellikle dikkat çeken ürünler yine Rotek Endüstriyel tarafına ait. Yani genel olarak fuardan memnunuz, oldukça yoğun geçtiğini söylemek mümkün. Rotek olarak, amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum. Bunun yanı sıra Rotek markasının vermiş olduğu bir güven var ve bu güvenle birlikte insanlar daha çok ilgi gösteriyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...