27-06-2016
Ayvaz A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut :“Doğal gaz sektörü, bizim en deneyimli olduğumuz alanlardan biri”

Ayvaz A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut :“Doğal gaz sektörü, bizim en deneyimli olduğumuz alanlardan biri”

Ayvaz A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serhan Alpagut, Ayvaz’ın felsefesinin Türkiye’de olmayanı üretmek veya olmayanı getirmekolduğunu söyleyerek, Türkiye’yi dünyanın en iyi ürünleriyle tanıştırmak istediklerini, ancak bu felsefe ile Ayvaz’ı, sektörü ve genel anlamda ülkeyi daha ileri götürebileceklerinin altını çizdi.Ayvaz’ın ürün gamının çok zengin olduğuna da dikkat çeken Alpagut: “Ürün gamımızda 3.100’e yakın ürün bulunuyor. Bu kadar geniş bir ürün gamı tabii ki çok zengin bir sektörel yelpazede kullanılıyor. Doğal gaz sektöründe, HVAC alanında, inşaat projelerinde, toplu konutlarda, AVM’lerde, rezidanslarda, gemi sanayiinde, güneş enerjisi sistemlerinde, fabrikalarda, rafinerilerde ve hemen her tür endüstride Ayvaz markasını görmek mümkün.” şeklinde konuştu.

Ayvaz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayvaz, bundan 68 yıl önce, 1948 yılında İstanbul Karaköy’deki Perşembe Pazarı’nda 16 kişilik bir ekiple musluk üretimi yapmaya başlayan mütevazı bir imalathane iken, bugün sadece merkez fabrikasında 500’ün üzerinde çalışanıyla Türkiye tesisat sektörüne adını yazdırmış büyük bir şirket. Yurt içinde 9 bölge müdürlüğü ve 73 bayi ile hizmet veren Ayvaz, yurt dışında Rusya, Bulgaristan, Çin ve Polonya’da üretim tesisleri; Rusya, Ukrayna, İtalya, Almanya, Suudi Arabistan, Dubai, Polonya, Çin ve Kazakistan’da ise bölge ofisleri ile satış organizasyonunu gerçekleştiriyor.

Yurt içindeki öncü adımlarımızı, dünya çapındaki başarılarımız da taçlandırıyor. Sektörümüz iyi bilir; kısa adı “AEQ” olan Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği adında bir kurum var. Bu kurum, Avrupa’da var olan kalite standartlarının iyileştirilmesi ve yeni standartların yaratılması konusunda çalışmalar yürütüyor. 1981 ve 1997 yılları arasında Avrupa Standartları CEN ve ISO üzerinde çalışan, sonrasında ise yüksek kaliteli ürünlerin pazarlara girmesi için yasal talepler oluşturmaya başlayan bir birlik. Bugün elinize aldığınız doğal gaz bağlantı hortumunun üzerinde bile o birliğin imzası var. Biz, bu birlikte bir Türk firmasının da olması gerektiğine inandık ve çalışmalara başladık. Başvurumuzdan itibaren şirketimizde ve üretim tesislerimizde muazzam düzenlemeler yaparak Ayvaz’ı tam bir Avrupa şirketine dönüştürdük. 2012 yılında gelen onay mektubuyla birlikte Ayvaz, Türkiye’ye temsil eden ilk ve tek firma olarak bu birliğe kabul edildi.

Ayvaz üretimde ve ticarette hangi felsefeyle yol alıyor?

Türkiye’de olmayanı üretmek veya getirmek Ayvaz’ın felsefesidir diyebilirim. Ülkemizi dünyanın en iyi ürünleriyle tanıştırmak istiyoruz. Ancak bu felsefe ile şirketimizi, sektörümüzü ve genel anlamda ülkemizi daha ileri götürebileceğimize inanıyoruz. Sektörümüzün tarihine baktığınız zaman, Türkiye’nin ilk kompansatör ve paslanmaz çelik hortum üretici olarak karşınızda Ayvaz markasını bulursunuz. Bugün bu ürün kategorilerinde birçok rakibimiz olmasına rağmen “ilk” olmanın gururunu taşıyor ve yeni “ilk”lerlevizyonumuzu genişletiyoruz.

Pazarlama karmanızda yer alan ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ayvaz’ın ürün gamının çok zengin olduğunu söylemeliyim. Pazarlama karmamızı ana ürün grupları olarak şöyle sıralayabilirim. Kompansatörler, esnek metal hortumlar, seviye kontrol cihazları, kondenstoplar yani buhar kapanları, vanalar, yangın grubu ürünleri ve yalıtım ürünleri. Kompansatör ve paslanmaz çelik hortum konusunda Türkiye’deki ilk üretici firmayız.

Ürün gamımızda 3.100’e yakın ürün bulunuyor. Bu kadar geniş bir ürün gamı tabii ki çok zengin bir sektörel yelpazede kullanılıyor. Doğal gaz sektöründe, HVAC alanında, inşaat projelerinde, toplu konutlarda, AVM’lerde, rezidanslarda, gemi sanayiinde, güneş enerjisi sistemlerinde, fabrikalarda, rafinerilerde ve hemen her tür endüstride Ayvaz markasını görmek mümkün. Dünya çapındaki önemli yapılarda Ayvaz markası tercih ediliyor. Yurt içinde Zorlu Center, Torium AVM ve VaryapMeridian gibi dev projeler; yurt dışında ise Irak Baiji Rafinerisi, Rusya Toyota fabrikası ve Azerbaycan Bakü Havalimanı gibi prestijli yatırımlar şirketimizin referansları arasında yer alıyor.

Ayvaz'ı, doğal gaz sektörüne sunduğu hizmet ve ürünler açısından nasıl bir yerde konumlandırıyorsunuz?

Doğal gaz sektörü, bizim en deneyimli olduğumuz alanlardan biri. Ocak, fırın ve soba bağlantılarında kullanılan esnek metal hortumlar, yüksek kaliteli doğal gaz vanaları, sayaç hortumları, bina içi doğal gaz tesisatında dünya çapında talep gören Indoor-flex hortumları ilk aklıma gelen ürünlerimiz… Türkiye’nin ilk esnek metal hortum üreticisi olarak, paslanmaz çeliğin güvene dönüştüğü her noktada varız diyebilirim. İlk olmak, markanızı bir yere getirmeye her zaman yetmez. Bu avantajı; standart olarak sunduğunuz kalitenizle, satış ve satış sonrası hizmetlerinizle, Ar-Ge çalışmalarınızla ve dünya çapındaki başarılarınızla taçlandırmalısınız. Biz böyle düşünüyoruz. Doğal gaz sektörü gibi hayati bir alanda, ürünün maliyetini değil; insanın değerini ön planda tutuyoruz. Bu yaklaşım, küresel arenada da takdir ile karşılanıyor. Avrupa Kompansatör ve Esnek Metal Hortum Üreticileri Birliği’ne ülkemizden üye olan tek şirket bugün Ayvaz. Kısa adı Euro-Qualiflex olan bu birlik, tam anlamıyla Avrupa Şampiyonlar Ligi gibi; burada ancak devler top koşturabiliyor. Türkiye’nin en çok satan doğal gaz bağlantı hortumunu üreten “lider” şirketi olarak, bu ligde ülkemizi gururla temsil ediyoruz.

Ülke çapında da yoğun bir bilinçlendirme faaliyeti yürütüyoruz. Üretim ve satış ekibimizin düzenli eğitimlerinin yanı sıra, bayilerimize, iş ortaklarımıza ve hatta doğal gaz dağıtım kuruluşlarına bile çeşitli eğitimler ve seminerler düzenliyoruz. Doğal gaz sektöründe, zincirin bir halkasının bir eğitim olarak zayıf olması her şeyi mahvedebilir. Burada doğal gaz ile ilgili ürünü üreten firma da, bunun montajını gerçekleştiren kişiler de, gaz açma ehliyetine sahip yetkililer de aynı oranda sorumluluk taşıyor. Biz bunun bilincindeyiz ve elimizi taşın altına koyarak bilinçlendirme faaliyetleri de gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

Bundan sonraki hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Ülkemize ve sektöre yenilikleri kazandırma misyonumuza ve mekanik tesisat sektöründe dünya çapında bir “marka” olma vizyonumuza sonuna kadar bağlıyız. Bu bağlılık, Ayvaz çatısı altında sektöre sunduğumuz tüm ürün gruplarında ve hizmetlerimizde doğal olarak fark yaratmamızı sağlıyor.

Bu farkın yarattığı ivme, dünya çapında bir şirket olma yolunda ilerlememizi sağlıyor. 68 yıllık Ayvaz tarihinde ne olduysa, bundan sonra da o olacaktır. Türkiye’yi “ilk”lerle buluşturmaya devam edeceğiz; yapılamayanı yapmaya, kalite standartlarını yükseltmeye ve dünyada hak ettiğimiz yeri almaya çalışacağız.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...