27-06-2016
Çevre Dostu ve Yatırımcı Dostu Ürünler Form’dan

Çevre Dostu ve Yatırımcı Dostu Ürünler Form’dan

Form Şirketler Grubu olarak, klima faaliyetlerinde her boyuttaki bina için Merkezi Klima sistemleri ve VRF klima cihazlarını temin ettiklerini dile getiren Form Şirketler Grubu Yürütme Kurulu Başkanı Tunç Korun, “Aynı zamanda satış sonrası servis hizmetlerini de gerçekleştiriyoruz.” diyor. Şu ana kadar Türkiye’de gerçekleştirilen enerji verimli projelerin birçoğunun iklimlendirme ve yenilenebilir enerji sistemlerinde Form imzası olduğunu da sözlerine ekleyen Korun, Otel, AVM, İş merkezleri, Hastane, Okul ve Fabrikalar gibi büyük hacimli binalarda yaptıkları önemli projelerden bahsederek; Türkiye de gelişen ekonomi ve yeni bina inşası ile konfor anlayışı ve iklimlendirme kullanımının da hızlı bir şekilde arttığının altını çiziyor.

 

Form Şirketler Grubu’nun kuruluşundan bahsederek, Form Şirketler Grubu hakkında bilgi verir misiniz?
1965 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan Form Şirketler Grubu, VRF klimaları, Merkezi iklimlendirme ve Yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. 2015 içerisinde 50. yılımızı kutladık ve Türkiye’de sektörde en uzun süredir faaliyet gösteren ikinci firmayız. Grup olarak 200’e yakın çalışanımızla İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve Antalya Bölge müdürlüklerimizle tüm Türkiye’de “İklimlendirme ve Yenilenebilir Enerji” alanında yaşam ve imalat kalitesini arttıracak cihazların üretimi, satış ve ithalatı ile bakım faaliyetlerini de sürdürüyoruz. Form Şirketler Grubu olarak Form Endüstri Ürünleri, Form VRF Sistemleri, Form Endüstri Tesisleri Sanayi ve Form Solar olmak üzere toplam 4 ana kolda hizmet veriyoruz. İsveç Munters firması ile de Türkiye’de imalat ve satış yapan Munters-Form firması ortaklığımız devam ediyor.

Üretim konusunda İzmir Pancar Organize sanayi bölgesinde yer alan fabrikamızda FesklimaEvaporatif soğutma üniteleri, Sunvia doğal aydınlatma sistemleri, doğal havalandırma kapakları üretimi gerçekleştiriyoruz. Munters firmamızın Gebze Organize bölgesindeki fabrikasında ise soğutma petekleri, havalandırma fanı, damla tutucular ve nemlendirici üniteler (soğutucular)  imalatı gerçekleştiriyoruz.


İklimlendirme ve yenilenebilir enerji alanında ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Firma olarak klima faaliyetlerinde her boyuttaki bina için Merkezi Klima sistemleri ve VRF klima cihazlarını temin ediyoruz. Aynı zamanda satış sonrası servis hizmetlerini de gerçekleştiriyoruz. Merkezi klimalar konusunda dünya markası olan birçok firmayla çalışıyoruz. Distribütörü olduğumuz Lennox, dünyada paket klima konusunda en fazla tanınan firmalardan biri. Climate Master ise ısı pompası cihazlarında çok büyük bir firma. Decsa firmasının soğutma kulelerini, Clivetve Dunham-Bush firmasının ise her kapasitede soğutma grubu cihazların satışını yapmaktayız.  VRF klima sistemleri konusunda ise Mitsubishi HeavyIndustries firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü olarak ürün satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştiriyoruz.

Yerli imalat olarak Günışığı aydınlatma ürünleri, Doğal havalandırma ve duman tahliye üniteleri ve Evaporatif soğutucular imal ediyoruz. Ayrıca Form Solar olarak güneşten elektrik elde eden Fotovoltaik sistemlerin projelendirme ve anahtar teslim kurulumunu sağlıyoruz.

Yabancı ortaklığımız olan Munters-Form firması olarak ta, kimyasal nem alma ve datacenter soğutma sistemleri temin etmekteyiz. Yakın zamanda lansmanını gerçekleştirdiğimiz Mitsubishi Heavy VRF Klima KXZ serisi, LennoxEnergy serisi paket klima ve DECSA CTI Sertifikalı Soğutma Kulesi, sektörde yenilikçi olan ürünlerimizden.

Tüm ürünlerimizin ortak noktası enerjiyi minimum tüketen, sertifikalı ve dünyada yıllardır kullanılan uzun ömürlü sistemler olması. Bu bakımdan çevre dostu olmakla birlikte yatırımcı dostu olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Form Şirketler Grubu, binaların, fabrikaların ve alışveriş merkezlerinin cihaz teminini sağlıyor mu?
Evet, Form Şirketler Grubu olarak fabrikalar, alışveriş merkezleri, oteller, hastaneler, okullar, plazalar vb. büyük hacimli binaların iklimlendirme cihazlarının teminini sağlıyoruz. Form olarak birçok önemli alışveriş merkezi ve fabrika projesinde ürünlerimiz bulunuyor. Örneğin, Antalya Terracity AVM projesi tamamen yer altı suları kullanılarak, ısı pompası sisteminin kullanıldığı Türkiye’deki en büyük projedir. Antalya’da deniz suyunun kullanılarak ısıtma-soğutma yapıldığı otellerin büyük çoğunluğunun uygulaması bize ait. İstanbul’daki toprak kaynaklı ısı pompası uygulamaları gibi çok değişik sistemler ile de çalışma imkânımız ve deneyimimiz var. Bundan dolayı da yatırımcıların enerji verimli birçok projesinde büyük oranda tercih ediliyoruz.

Kısacası şu ana kadar Türkiye’de gerçekleştirilen enerji verimli projelerinbirçoğunun iklimlendirme ve yenilenebilir enerji sistemlerinde Form imzası vardır. Fabrika, AVM ve diğer yüksek hacimli binalarda yaptığımız önemli projelerden; Expo Kule Antalya, Şişecam Polatlı Fabrika, AFS Boru Fabrikası, TUSAŞ, Gen İlaç, ELDOR Fabrika İzmir, Meydan AVM, Ankara Hızlı Tren Garı, Richmond Otel İstanbul, Rixos Belek, Titanic Deluxe Otel, Dedeman Park Otel, Şifa Üniversitesi, Mersin ve Çukurova Üniversitesi, Gebze Konak Hastanesi, Mall of İstanbul, Aqua Florya, Akbatı AVM, İstinye Park AVM, Torium AVM, Sera Kütahya AVM, HABOM, Promesa Kule-Şekerbank, Akasya AVM gibi daha bir- çok projemiz mevcut.


Türkiye’deki iklimlendirme sektörünü kısaca değerlendirir misiniz?

Türkiye de gelişen ekonomi ve yeni bina inşası ile konfor anlayışı ve iklimlendirme kullanımı da hızlı bir şekilde artmakta. Küresel ısınma da tüm Dünya da insanların daha çok klima kullanmasına sebep oluyor. Bu kapsamda, Türkiye İklimlendirme Sektörü hem hızla gelişen iç pazar talebini karşılamada, hem de küresel rekabetin yoğun olduğu uluslararası pazarlara artan ihracatı ile Türkiye ekonomisinin önemli bir oyuncusu durumunda. Eğer doğru stratejiler ile ilerlenirse, İklimlendirme Sektörünün Türkiye’ de hızla artan iç talebinin karşılanmasında ve ihracat hacminin artırılmasında ciddi katkılar sağlayacağı inancındayım.

 

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...