27-06-2016
Vaillant, Tüketici İçin En Doğru Çözümü Optimum Masrafla Sunuyor…

Vaillant, Tüketici İçin En Doğru Çözümü Optimum Masrafla Sunuyor…

Sezona güçlü gireceklerini belirten Vaillant Satış ve Pazarlama DirektörüErol Kayaoğlu“Eylül ayı bizim için sezonun en yoğun ayıdır. Eylül ayında yeni sezona güçlü bir ürün ailesi ile giriş yapıyor olacağız dedi.

 

Yeni okuyucularımız için Vaillant hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Vaillant, 142 yıl önce kurulan ve ağırlıklı tecrübesi ısıtma, sıcak su ve soğutma sistemleri olan bir Alman şirketidir.Vaillant’ın, aile hissiyatını veren bir şirket olduğunun altını çizmek istiyorum. Yaptığı yatırımlarıyla, çevreye duyarlılığıyla ve uzun vadeli düşüncesiyle yaptığı bütün hamlelerde bunu görebiliyorsunuz. İçinde olduğu sektörden ziyade iş yapış şeklinin ailenin kimliğine yansıdığını görmek mümkün.

Vaillant, 142 yıl boyunca 3 binden fazla patent geliştirmiştir. Örneğin ilk gazlı termosifonu,  ilk şofbeni, ilk duvar tipi kaloriferi ve ilk kombiyi icat etmiştir. Bunu yaparken de kullanıcının konforuna ve kolaylığa, tasarrufa ve emniyete çok büyük önem vermiştir.

Vaillant Türkiye, 1992’de kurulmuştur. 2017 yılının Kasım ayında Vaillant Türkiye’nin 25. Yılını kutlayacağız. Bu geçtiğimiz 25 yıl boyunca Türkiye’de birçok ilke imza attık. Bunlardan en önemlisi, daha Türkiye’de müşteri memnuniyeti konusu tartışılırken, 1998 yılında Vaillant Türkiye, şikâyet bölümünü kurmuştur. Bu departmanda müşteri şikâyetlerinin  %100 müşteri memnuniyeti ile çözülmesi için çalışılmaktadır. Çağrı merkezimiz ve servislerimizle Türkiye’de, 7 gün 24 saat müşterilerimize teknik hizmet ve destek sağlıyoruz. Bunun yanı sırakombinizin ömrü boyunca kombiye yapılan tüm müdahaleler arşivlenmektedir. Bu noktada teknik ekiplerimizin diğer teknik servislerden farkının minimum maliyetle kombileri çalıştırmak olduğunu söylemenin önemli olduğunu düşünüyorum. Vaillant Türkiye’nin sektörde yaptığı yine ilk ve tek olan bir oluşum“Tüketici Club”dür. Vaillant 1994 yılında Tüketici Club’ünü kurmuştur. Biz, bu kulüpteki tavsiyeci müşteriler sayesinde işimizin yüzde 20-25’ini yapıyoruz. Tabi bu sayede tavsiyeci müşterilerimiz de çeşitli hediyeler kazanıyor. Bu müşterilerimizin bizden memnun olduğunu ve bu memnuniyetin devamında bizleri tavsiye ettiğini gösteriyor. Bu yüzden; ‘Sektörde iddialıyız! Tüketiciye en çok değer veren firmayız’ diyoruz.

Ürün yelpazenizden konuşalım… Yeni çıkan ürünleriniz nelerdir?

Kombi, Türkiye pazarında bizim işimizin önemli bir kısmını oluşturuyor. Avrupa’daki işimizin büyük bir kısmı da bu segmentten geliyor. Diğer yandan Türkiye’de radyatör satıyoruz, Avrupa’ya baktığımızda ise VaillantGroup olarak radyatör işine girmedik. Fakat bunun dışındaki tüm kategorileri yani Duvar tipi kaskat sistemler, büyük kapasiteli kazanlar, ani su ısıtıcıları ve bireysel klimaları Avrupa’da da satıyoruz. Mayıs ayı sonunda lansmanını yaptığımız salon tipi klimaları da pazara sunduk.Yani artık ‘soğutma tarafında da varız’ diyebileceğimiz bir süreç yaşıyoruz.

Bu yıl sofben pazarına girdik,  iş ortaklarımızdanda  bu yönde bir talep gelmişti. Bu ürünle ilgili olarak beklentimizin yüzde 20 üzerinde bir performansla ilerliyoruz. Bu üründe 12 litre ve 14 litre olmak üzere iki modelimiz mevcuttur. Kapasitemizi yüzde 10 arttırarak 12 litre olarak pazara girdik. Satışlarımızın yüzde 75’i12 litre,  yüzde 30’u da 14 litre şeklinde ilk beş ayda gerçekleşti.

Ürün gamımızdaVRF ürünümüz de bulunmaktadır. VRF 4 sistemini kullanırken şimdi VVS 5 adlı bir ürünün lansmanını yaptık. Bu aydan itibaren de kurulumlar başlayacak. VRF’ye de bu noktada iddialı bir giriş yaptığımızı söylemek mümkündür.

Önümüzdeki günlerde ismini sık sık duyacağınız eRelax adını verdiğimiz bir akıllı oda termostatımız bulunmaktadır.  Bu, Vaillant’ın kendidizayn ettiği bir üründür. Basit bir oda termostatı olarak görünse de arkasında bir algoritma vardır. Günümüzde bir oda termostatı kombiye çok ciddi bir tasarruf ve konfor sağlamaktadır. Bu ürün, gün içerisinde olduğunuz konumdaki hava hareketini modüle edip en düşük seviyede tüketimle kombinizi çalıştırıyor.

Biliyorsunuz Eylül ayı bizim için sezonun en yoğun ayıdır.Eylül ayında yeni sezona güçlü bir ürün ailesi ile giriş yapıyor olacağız.
 Peki eRelax ürünü daha önce satın alınmış Vaillant kombilerine entegre edilebiliyor mu? Yoksa yeni bir kombi ile birlikte mi kullanılabiliyor?

Bizim için tüketici çok önemlidir.  Biz tüketiciye rağmen değil tüketiciyle birlikte çalışan bir firmayız. Bizim eBus diye adlandırdığımız bir internet arayüzümüz bulunmaktadır. eRelaxeBus üzerinden inşa edilen bir platform olduğu için, eBus uyumlu bütün kombilerimizle (–ki son 5-6 yıldır ürettiğimiz tüm kombilerimiz eBus uyumludur.)kullanılabilmektedir.

Vaillant, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konusunda ne gibi çalışmalar yapıyor?

Daha önce de altını çizdiğim üzere biz bir aile şirketiyiz. Nesilden nesile sürdürülebilirliği yansıtan ve şuanda üçüncü jenerasyonun işin başında bulunduğu bir firmayız. Isıtmaya kendini adamış, kendi yağıyla kavrulan bir aile. Bu aslında Vaillant’ın çevreye bakış açısını da beraberinde getiriyor. Çevreye saygılı, mümkün olduğunca çevreye duyarlı yeni teknolojiler sunan bir altyapımız var.

Vaillant’ın S.E.E.D.S (Çevre, Çalışanlar, Ürün geliştirme ve Toplum için sürdürülebilirlik) adını verdiği  bir yaklaşımı bulnmaktadır. Türkiye olarak da bu yaklaşımı benimsiyoruz ve bu yaklaşımı iş yapışımıza yansıtmaya çalışıyoruz. Almanya’da ‘Green IQ’ etiketi vardır. Bu çevreye en fazla katkı sağlayan ürünlere verilen bir etikettir. Vaillant olarak, sektördeki Green IQ alan tek firmayız ve Green IQ adlı bir de ürünümüz var. Bu ürünün içinde kullanılan hemen hemen tüm malzemeler geri dönüşümlüdür. Bu ürünü önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye getirmeyi düşünüyoruz. Avrupa, yeni regülasyonlardâhilinde yeni enerji verimli pompaya geçti ve yoğuşmasız ürün Avrupa’da yasaklandı. Bu, firmaların  çevreyeçok daha fazla saygılı olmasına zemin hazırlıyor. Biz de şirket olarak bütün ürün gamımızı bu alanda değiştirdik.ErP’ye en hızlı  geçiş yapan şirketlerden biri de yine Vaillant’tır. Türkiye’de bu yapı 2018’in Şubat ayında bekleniyor. Yani yoğuşmasız ürünler Şubat 2018’de yasaklanacak gibi görünüyor. Bu kanun, birçok firmanın enerji verimli ürünleri pazara sunmasını beraberinde getirecektir.

Vaillant Türkiye, yenilenebilir enerji ve enerjinin verimli kullanılmasına yönelik farklı eğitim projelerini hayata geçirmiştir.

Avrupa Birliği tarafından en iyi proje olarak seçilenEnerTeach projesinde; yenilenebilir enerji kullanımı, yeni yapılacak binaların bu enerjileri kullanarak inşa edilmesi, konutlarda enerji tasarrufu sağlanması ve bunu sağlayacak kişilerin, mimarların, mühendislerin, teknik öğretmenlerin eğitilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla binalarda enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı alanlarında, Meslek Liseleri ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri için farklı konularda 14 adet eğitim modülü  Vaillant Türkiye tarafından hazırlanmıştır. Yani aslında EnerTeach, eğitimciyi eğiten bir programdır.

Diğer bir çalışmamız olan RenewVET: Yenilenebilir enerji sektörü için mesleki eğitimin geliştirilmesi amacıyla uluslararası eğitim sistemlerinin karşılaştırılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasını amaçlamıştır.

Başka bir eğitim çalışmamız olan Yeşil Meslekler Meslek Edindirme’deise: Vaillant Türkiye, Avrupa Birliği tarafından desteklenen "Binalarda Enerji Verimliliği Konusunda Gençlerin Eğitimi Ve İstihdam Edilebilirliğinin Sağlanması Projesi (Yeşil Meslekler İçin Gençlerin Eğitimi Projesi)"ndeeğitmen olarak görev aldı.Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) ve İŞKUR ortaklığıyla hayata geçirilen projede; Samsun, Erzurum ve Kayseri’de makine, inşaat, elektrik, mimarlık konularında lisans, inşaat/yalıtım, tesisat/ısıtma-soğutma ve elektrik konularında meslek yüksek okulu ve meslek lisesi düzeyinde mezun olan ancak henüz istihdam edilmemiş gençler, teorik ve uygulamalı eğitimden geçirildi. Proje kapsamında eğitilen  156 genç, kendi uzmanlık dalları ile orantılı olarak 132 saat teorik ve 192 saat uygulamalı olmak üzere toplam 324 saatlik eğitim aldılar. Vaillant katılımcılara, termal solar sistemler (sıcak kullanım suyu hazırlama ve güneş enerjisi destekli mahal ısıtma sistemleri), güneş enerjisinden elektrik enerjisi üreten sistemler (Photovoltaik), Isı pompası sistemleri (Hava, Su ve Toprak kaynaklı) hakkında eğitimler verdi.

Bunların dışında Doğa Derneği ile yürüttüğümüz sosyal sorumluluk projemiz vardır. : Vaillant Türkiye hızla kuruyan Burdur Gölü’nde, Doğa  Derneği tarafından yürütülen kurtarma çalışmalarına destek vermiştir. 2012-2014 yılları arasında Vaillant Doğa Derneği’nin yürüttüğü Burdur Gölü’nü Kurtarma Projesi’ni desteklemiştir.

Vaillant Türkiye, Doğa Derneği işbirliğiyle yaşamın bütünlüğünü sağlamak ve bölge ekonomisini canlandırmak hedefiyle Ankara'nın Beypazarı ilçesinde Mayıs 2015 tarihinde yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Bu çalışmada  açık meraların yerini kapalı sistem besi çiftliklerinin almasıyla nesli tükenmeye yüz tutan küçük akbabaların yaşamlarını sürdürebilmeleri için koruma programı uygulanacaktır.


Konsept bayi projeleri hakkında  yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Bir tüketici bu gün evini enerji konusunda nasıl daha verimli haline getireceğine ilişkin bilgiyi tek bir mecradan alamıyor. Biz enerji verimliliği danışmanlık şirket kimliğimizle, tüketicilerimizin binasını inceliyor ve doğru ısıtma sistemi konusunda tüketiciyi bilinçlendiriyoruz. Yani tüketici için en doğru çözümü en optimum masrafla sunmayı hedefliyoruz. Bunun akabinde enerji verimliliği danışmanlık şirket kimliğimizle binalara enerji kimlik belgesi veriyoruz.  Bu konuyla ilişkili tüketicilere hizmet verecek olan Enerji Danışman Bayilerimizin ilk iki mağazasının açılışını yaklaşık bir buçuk sene önce biri Asya, diğeri Avrupa yakasında olmak üzereİstanbul’da gerçekleştirdik. Şuanda “Enerji Bayisi” olarak Türkiye genelinde 13 şehirde  35 bayimiz bulunmaktadır. Bu seneki hedefimiz 30 yeni Enerji bayisini daha bünyemize katmak, yani yılsonunda toplam 65 adet enerji bayiliğini hayata geçirmektir.

Peki, konsept bayilerde olması gereken özellikler nelerdir?

Öncelikle iş ortağımızın bir mühendislik danışmanlığı verebilecek yetkinliğe sahip olması gerekir. Yani altyapısı, teknik donanımı ve kadrosunun uygun olması lazımdır. Kadrosunda mutlaka mühendis istihdam etmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bizim için önemli olan bazı şehirler bulunmaktadır yani var olan pazarın yenilenebilir enerjiye uygun olması gerekiyor. Bayinin doğru servisi verebilme yetkinliği ve becerisi olması bizim için ayrıca önemlidir.Son olarak bayinin yeni teknolojiye duyarlı ve istekli olması, bu alanda çalışma isteği bulunması da önemli bir seçim kriterdir.

İlk 5 aylık değerlendirmenizi, ikinci yarıyıl  hakkındaki planlarınızı dinleyelim…

2016 yılına çok güçlü bir başlangıç yaptık.Geçen seneki sloganımız ‘Oyun yeniden başlıyor’ idi. Öncelikle çalışma alanımız “ Vaillant”’ı kolay yapmak oldu. Kamuoyu araştırması yaptığımızda akla gelen ilk marka olduğumuzu gördük fakat pazar lideri değildik. Organizasyonumuzu yeniden tanımladık, iş ortaklarımızla en baştan iş birlikleri imzaladık. Bu alanda çalışmalar yaptıktan sonra 2016 yılını ‘Vites büyütüyoruz’sloganıyla açtık. Bu sene ilk beş ayki raporlarımıza göre Türk Lirası bazında yüzde 37 büyüme gösterdik. Bu büyümenin lokomotifi olan kombi ilk çalıştırma performansımızı bir önceki yıla göre % 23 büyüttük.

Yılın ikinci yarısı bildiğiniz gibi sektörümüzün en hareketli olduğu dönemdir. Biz de güçlü planlarımız ve yeni ürün ailemiz ile 2016 yılındaki iddiamızı sürdürmeyi hedefliyoruz.

 

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...