05-09-2016
Entegre’nin Yeni Üretim Fabrikası İlk Sevkiyatını Geçekleştirdi

Entegre’nin Yeni Üretim Fabrikası İlk Sevkiyatını Geçekleştirdi

Entegre Harç Sanayii ve Ticaret A.Ş Pazarlama Yöneticisi Başak Goloğlu ile Entegre’nin Ankara’da kurulan ve Türk yalıtım pazarına büyük getirileri olacak yeni üretim fabrikası hakkında konuştuk.Tamamen sektörden gelen talepler doğrultusunda kurulan ve Entegre’nin Ömerli Fabrikası’nın 1,5 katında bir kapasiteye sahip olan Ankara Fabrika ile ilgili,Goloğlu’nun değerlendirmeleri ise şöyle; “Ankara Fabrikamızın açılmasıyla İç Anadolu Bölgesi’ne daha hâkim pozisyona geleceğiz.Ankara Fabrika’nın, kapasite olarak Ömerli Fabrikamızın 1,5 katında bir kapasiteye sahip olması; bizim daha büyük ve daha güçlü adımlarla ilerlememizi sağlayacak.Böylelikle sadece sektörü hızlandırmış olmayıp, aynı zamanda sektörün yan kollarına da bir hareket getirmiş olacağız.”

 

Geçtiğimiz ay Ankara’daki fabrikanız faaliyete geçti. Peki, okuyucularımıza Ankara Fabrika hakkında bilgi verebilirsiniz?
Ankara FabrikaGölbaşı’nda bulunuyor ve İstanbul Ömerli Fabrikası’nda üretilen ürünlerin hepsini üretebilecekseviyede kuruldu. Bu ürünler hangileri diyecek olursanız; alçı esaslı, çimento esaslı, su yalıtım malzemeleri, ısı yalıtım malzemeleri… Yani, Ankara Fabrika’dakireç ve agrega dışındaki bütün malzemelerin teminininyapılabildiğini söyleyebiliriz. Ankara Fabrika, kapasite olarak Ömerli Fabrikamızın 1,5 katında bir kapasiteye sahip; bu da bizim daha büyük ve daha güçlü adımlarla ilerlememizi sağlayacak bir özellik. Dağıtım ağı noktasında ise, önceliğimiziAnkara ve çevre illeri olarak belirledik. İlerleyen süreçlerde tam anlamıyla üretim kapasitesine ulaştıktan sonra pazarın tamamına ulaşmayı hedefliyoruz.

İlk sevkiyatımızı Temmuz 2016’da gerçekleştirdik. Şuanda bir yandan deneme üretimlerimiz, diğer yandan sevkiyatlarımız devam ediyor. Takdir edersiniz ki yeni bir fabrika kurduk ve malzeme üretimini tam anlamıyla oturtmadan tam kapasite üretime başlamamanın daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Entegre’nin38 yıllık bir geçmişine dayanan bir marka bilinirliği var ve acele hamlelerle ismimize herhangi bir gölge düşürmek istemiyoruz. Bu noktada daha küçük ama emin adımlarla ilerlemek istiyoruz.

Ankara Fabrika’nın kapasite olarak Ömerli Fabrika’ya göre 1,5 kat daha fazlaüretim kapasitesine sahip olduğunu söylediniz. Bu aynı zamanda çok büyük bir yatırım da demek değil mi?
Kesinlikle öyle fakat Entegre tamamen gelen talepler doğrultusunda böyle bir yatırıma girişti. Aslında buradaki amacımız başkalarının pastasından pay çalmak değil; aksine bize gelen talepler bu yöndeydi. Sadece Ömerli Fabrikamızla taleplere yetişemiyorduk. Bu noktada gerekli hamlenin yeni bir fabrika kurmak olduğunu belliydi. Zaten sektör de bizi istediği için Ankara Fabrika’nın isabetli bir atılım olduğunu düşünüyoruz.

Peki, yeni fabrikanızda hammadde tedarikini nasıl sağlıyorsunuz?
Hammadde tedarikimiz Ankara içinden ve çevre illerden olmak üzere bölgesel olarak sağlanıyor. Böylelikle sadece sektörü hızlandırmış olmuyoruz, aynı zamanda sektörün yan kollarına da bir hareket getirmiş oluyoruz.

Entegre’nin işçi sağlığına bakışı nasıldır? Ankara Fabrika’daki denetim noktasında kendinizi yeterli buluyor musunuz?
Bu konuda sadece kendi bünyemizde çalışanları bilinçlendirmenin doğru olmadığına inanıyoruz. Sonuçta taşeron işçilerde bünyemizde çalışıyor ve onların da eğitimlerine çok dikkat edilmesi gerekiyor.

Verilen eğitimlerin haricinde sürekli çevre kontrolörleri etrafta gezip yerinde birebir sözlü uyarılarda bulunuyor. Eğer sözlü uyarıların sonucunda nihai sonuç elde edilmezse yazılı uyarı veriliyor. Hala durum çözülmediyse durum işçinin firmayla ilişiğinin kesilmesine kadar gidiyor. Yani bu konuda kesinlikle bir toleransımız yok.

Zaten İstanbul tesisimizdeki çalışanlarımız uzunca bir eğitim gördükten sonra Ankara Fabrika’ya geçiş yaptılar. Bu yüzden burada doğru yaptığımız ne varsa Ankara’da da aynı şekilde devam edecek.

Son olarak, ilerleyen dönemlerde farklı yatırımlarınız olacak mı?
İç Anadolu Bölgesi’ne Ömerli Fabrikamızdan sevkiyat gerçekleşiyordu ama şimdi Ankara Fabrikamızın açılmasıyla İç Anadolu Bölgesi’ne daha hâkim pozisyona geleceğiz. Yine arkasından elbette bir takım yatırımlar yapacağız. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ve Karadeniz Bölgesi’nde Fabrika açma planlarımız var.

Sadece Ankara Fabrikayla sınırlı kalmayacağız. Çünkü bu tür yatırımlar Türkiye’ye sahip çıktığımızın da bir göstergesi niteliğinde. Özellikle şu anki konjektörde Türkiye ekonomisinin Entegre gibi yüzde yüz yerli sermayeli firmalara ihtiyacı var.


Yükleniyor...
Yükleniyor...