05-09-2016
Fermanoğlu: Su Yalıtımı Zorunluluğu Yasallaştığında, Mevcut Pazar Büyüyecek!

Fermanoğlu: Su Yalıtımı Zorunluluğu Yasallaştığında, Mevcut Pazar Büyüyecek!

Entegre olarak yalıtım işinin uzmanlar tarafından, doğru kontrollerle yapılmasını doğru bulduklarını dile getiren Entegre Harç Sanayii ve Ticaret A.Ş Su Yalıtım Sistemleri Yöneticisi Kerem Fermanoğlu su yalıtımını “Kişiye sağladığı konforun dışında, binayı rutubet ve nem gibi dış etkenlerden koruyarak binanın ömrünü uzatan bir sistemdir.” şeklinde tanımlıyor. Su yalıtımına aynı ısı yalıtımında olduğu gibi bir paket olarak baktıklarını ifade eden Fermanoğlu; “Entegre olarak su yalıtım tarafında da emin adımlarla ilerlemek taraftarıyız. Amacımız bizlerin de içine sinecek doğru firmalarla ve doğru hammaddeyle üretim yaparak kaliteli ürünü müşterilerime sunmak.”

 

Kerem Bey, öncelikle sizinle su yalıtımını konuşalım… Su yalıtımı nasıl olmalıdır? Bu noktada bizlerle paylaşabileceğiniz püf noktalar nelerdir?
Su yalıtımı kişiye sağladığı konforun dışında, binayı rutubet ve nem gibi dış etkenlerden koruyarak binanın ömrünü uzatan bir sistemdir. Türkiye gibi deprem bölgesinde olan birçok ülkede ön plana çıkmaktadır. Çünkü demir ve beton suyu sevmez. Bunlar zamanla korozyona uğradıkça mukavemetleri bozulur ve zaman içinde niteliklerini kaybeder. Siz binanıza su yalıtımı yaptığınız zaman; yani binanızı dış etkenlerden koruduğunuz zaman binanın ayakta kalmasını sağlıyorsunuz. Bu da binanın daha dayanıklı olmasını ve depreme karşı dayanıklı olmasını sağlıyor. Yani depreme dayanıklılık sadece temelin sağlam olmasına bağlı değil… Diğer yandan tüm malzemelerin bu noktada dayanıklı olması ve doğru uygulanmış olması gerekiyor.Diğer yandan ısı yalıtımı ile kıyasladığımızda ısı yalıtımı için kullanılan malzemelerin toleransı olabiliyor fakat su yalıtımı hata kabul etmiyor.

Entegre olarak yalıtım işinin uzmanlar tarafından, doğru kontrollerle yapılmasını öngörüyoruz. Bununla ilgili Entegre’nin çeşitli paketleri var. Mesela bir temel işi varsa bu işle ilgili detayların nasıl çözülmesi gerektiğini, bina ek yerlerinin nasıl olması gerektiğini, hangi malzemenin nasıl kullanılması gerektiğini müşterilerimizle tavsiye niteliğinde paylaşıyoruz. Hatta isteyen müşterilerimize teknik çizimler yapıyoruz ve istenildiği takdirde uzman firmalara yönlendiriyoruz. Çünkü su yalıtım hassas bir konu ve en ufak gözden kaçırdığınız bir nokta sonrasında telafi edilmesi zor durumlara düşürebiliyor. Yani yapılması gereken; doğru ürün, doğru uygulama ve iş takibi… Zaten bu hususlar uygulandığında arkasından da bir başarı geliyor.

Aslında bu noktada uygulayıcıların bilinçlendirilmesi de önemli… Peki, siz konula ilgili neler yapıyorsunuz?
Bu konuyla ilgili öncelikle kendi ekibimizle ilgili iç eğitimler veriyoruz. Bunun dışında yeni başlayan personellerimizle birlikte muhakkak çalışmalar yürüyoruz. Saha eğimi ve oryantasyon eğitimlerimiz oluyor.

Uygulamacılar kısmında ise; belli dönemler ürünlerimizi anlatıyoruz. Aslında pek fazla eğitim vermemize gerek de kalmıyor çünkü bizim uygulamacı olarak seçtiğimiz firmalar üst seviyede bilgi birikimine sahip. Tabi bu noktada işin profesyonelleriyle çalıştığınız zaman çıkan sonuç da çok profesyonel oluyor.

Entegre olarak su yalıtımında ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
Su yalıtımındaki ürünlerimizin başlangıcı 10 yıl öncesine dayanıyor fakat biz 3 yıl önce yeni bir departman kurarak ürünlerimizi geliştirdik. Çünkü biz su yalıtımına aynı ısı yalıtımında olduğu gibi bir paket olarak bakıyoruz. Entegre olarak su yalıtım tarafında da emin adımlarla ilerlemek taraftarıyız.Yani müşteriye tam bir hizmet verebilmek için temelden başlayarak ürün sunmayı hedefliyoruz.Amacımız bizlerin de içine sinecek doğru firmalarla ve doğru hammaddeyle üretim yaparak kaliteli ürünü müşterilerime sunmak. Çünkü Entegre’nin bir marka bilinirliği var ve yapacağımız küçük bir hata kalitemize gölge düşürebilir. Tam da bu noktada su yalıtımda sindirerek üretim kalemlerimizi genişlettik. Önümüzdeki sene piyasanın talep ettiği doğrultuda ürün kalemlerimizi daha da genişletmeyi hedefliyoruz.

Peki, su yalıtımı sizce Türkiye’de önemseniyor mu? Su yalıtımına Türkiye perspektifinden baktığımızda değerlendirmeniz nasıl olur?
Türkiye’de su yalıtımı daha yeni yeni önemsenmeye başlandı fakat ısı yalıtımındaki gibi yasal olarak vuku bulmuş bir durum söz konusu değil. Su yalıtımının yasallaşması noktasında bakanlıkla birlikte İZODER ve SUDER gibi dernekler bir takım çalışmalar yapıyor. Su yalıtım zorunluluğu yasallaştığı zaman şu anki pazarın büyüyeceğini ve talebin daha da artacağını düşünüyoruz. 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...