19-12-2016
Trafikte tasarruf: ‘Yeşil Dalga’

Trafikte tasarruf: ‘Yeşil Dalga’

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Alanya trafiğinin yoğun olarak yaşandığı Atatürk ve Keykubat caddelerinde hem yakıt hem de zaman tasarrufu sağlamak amacıyla yeşil dalga uygulamasını hayata geçirdi.

 

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, Alanya merkezini boydan boya geçen iki caddede araç ve yaya trafiğini rahatlatacak önemli bir çalışmaya imza attı. Atatürk ve Keykubat caddelerinde trafik yoğunluğunun artış göstermesiyle vatandaşların yaşadığı mağduriyet, yeşil dalga uygulamasıyla giderildi. 

Sürücüler, hız talimatlarına uydukları takdirde yeşil dalgayı yakalayarak trafik ışıklarında beklemeyecek. Mola Kavşağı ile Alanya Lisesi Kavşağı arasındaki yolda 40 km, Alanya Lisesi Kavşağı ile Alaaddin Beach Otel Kavşağı arasında ise 50 km hızla gidildiği takdirde araç sürücüleri trafik ışıklarına takılmadan, seyirlerini sürdürebilecek. Alanya merkezinde örnek olan yeşil dalga uygulamasının ilerleyen dönemde diğer caddelere de uygulanması bekleniyor.

Vakitte ve nakitte tasarruf

Yeşil dalga uygulamasının trafikte çok büyük bir rahatlama sağladığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Alanya Koordinatörü Hüseyin Güney, “Yeşil dalga daha önce Çevre Yolu’nda uygulandı ve şimdi sistem oturmuş durumda. Trafikte yaşanan rahatlamayı herkes yakında görüyor. Benzer uygulamayı Atatürk ve Keykubat caddelerinde başlattık. Aynı uygulamayı önümüzdeki yıl 25 metrelik yolda yapacağız. Yaz aylarından şehir merkezinde trafik yoğunluğu nedeniyle büyük sıkıntılar yaşanıyor. Hem bu yoğunluğu bir nebze olsun azaltmak hem de trafik akışını daha seri hale getirmek istiyoruz. Bunun faydalarını zamanla göreceğiz. Bu uygulama vatandaşların trafikte daha az beklemelerini, yakıt ve zaman tasarrufu yapmalarını sağlayacak. Kısacası vakit ve nakitten tasarruf sağlanacak” diye konuştu.

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...