04-08-2017
“Depreme dayanıklı binalar için su yalıtımı şart”

“Depreme dayanıklı binalar için su yalıtımı şart”

Kalekim, depremde meydana gelen büyük yıkımların en önemli nedeninin korozyon olduğuna dikkat çekiyor. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin yıldönümü yaklaşırken su yalıtımı ile deprem ilişkisini anlatan bir açıklama yapan Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, deprem kuşağında yer alan ülkemizde su yalıtımı konusunun hayati önem taşıdığını söyledi.

 

Türkiye’de yalıtımsız binaların sayısının çok yüksek olması nedeniyle, su yalıtımının önemine dikkat çekmeyi görev edindiklerini belirten Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, su yalıtımı yapılmış binaların hem korozyona karşı senelerce direndiğini, hem de depremin yıkıcı etkilerine karşı korunduğunu söyledi. Akbaş, “Marmara Depremi’nden sonra yapılan kontrollerde, korozyon tehlikesi somut olarak ortaya çıktı. Çünkü binaların büyük oranda korozyona uğradığı için çöktüğü tespit edildi.” diye konuştu.

“Su Yalıtımı Mevzuatı’nın çıkarılması gerekiyor”

Depremin yıkıcı etkilerine davetiye çıkaran korozyonun olumsuz etkilerinin, hem vatandaşa hem de ülkemize her açıdan önemli kayıplar yaşattığını belirten Altuğ Akbaş, şöyle devam etti: “Depreme dayanıklı binalar için su yalıtımı şart ve bunun her binada uygulanmasının hızlandırılması için öncelikle ‘Su Yalıtımı Mevzuatı’nın çıkarılması gerekiyor. Kentsel dönüşümün gündemde olduğu günümüzde hayata geçirilecek mevzuatla birlikte, su yalıtımının zorunlu tutulduğu yapılarda kullanılan malzemelerin denetlenmesi de sağlanmış olacak.” Ayrıca su yalıtımı yapılırken, malzeme ve uygulamaların standartlara uygunluğunun da sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini ifade eden Altuğ Akbaş, ”Binalara sızan su, korozyonun yanı sıra, insan sağlığına zararlı küf, mantar ve benzeri organik maddelerin oluşumuna sebep oluyor. Gerek yapı güvenliği, gerekse sağlık ve konfor şartları açısından binalarda mutlaka standartlara uygun malzemelerle su yalıtımı uygulanmalı.” ifadelerini kullandı.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...