12-08-2017
3 Boyutlu Yazıcılarla 20 Saatte Bir Ev İnşa Edilecek

3 Boyutlu Yazıcılarla 20 Saatte Bir Ev İnşa Edilecek

Doka, sektörde gelecek yıllar için devrim niteliği taşıyan otomatik tırmanır kalıp sistemleriyle sektöre damgasını vurdu ve 3D yazıcı üretim firması Contour Crafting’in yüzde 30’unu satın alarak inşaat sektöründeki dijitalleşmenin önünü açtı.

 

3D yazıcı üretim firması Contour Crafting’in %30’unu satın aldığını duyuran Doka Kalıp, ilk seri üretimine hazırlandığı robotik 3 boyutlu yazıcıları sayesinde yapıları hızlı bir şekilde tamamlanabilecek. Sistemin her türlü konut ve altyapı projesi için uygun olmasının yanı sıra yaşanan afetler sonrasında da mağdurların konaklama ihtiyacı bu robotlar sayesinde hızlı bir şekilde giderilebilecek. Bu teknoloji ile 230 metrekarelik ortalama bir ev yalnızca 20 saatte inşa edilebilecek.

Bilimsel araştırmalara göre dünya nüfusu 2100 yılında 11 milyara çıkması, kentleşmenin de her geçen gün hız kazanması beklendiğini söyleyen Doka Kalıp & İskele Genel Müdürü Ender Özatay yapılan bu yatırımla ilgili şunları ekledi: “Günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısı şehirlerde yaşıyor; bu oranın 2050 yılına gelindiğinde ise %75’lere ulaşacağı öngörülüyor. Böyle bir büyüme de tabii ki inşaat sektörü için büyük zorluklar teşkil ediyor. İnsan nüfusundaki bu artışla beraber konaklama ve altyapıların hem hızlı hem de uygun fiyata üretilmesi gerekiyor. Gelecekte geleneksel yöntemlerin bu talepleri karşılamada yetersiz kalacağı düşünülüyor. Bu noktada inşaat sektörü, artan nüfus hızına 3D yazıcı robotlarla yetişmeye hazırlanıyor. Doka olarak biz de teknolojiyi yakından takip ediyor ve her zaman olduğu gibi sektörümüze getireceği avantajlara göre hareket ediyoruz.”


“Robotların ağırlığı 400 kilodan az olacak”

Doka’nın, inşaat sektöründe yeni bir döneme imza attığını vurgulayan Özatay: “Doka ortaklığındaki Contour Crafting firmasının ilk seri üretimine hazırlandığı robotik 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yapılar günler hatta saatler içinde tamamlanabilecek. Boyları 8 ile 20 metre arasında değişen bu robotların ağırlığı 400 kilodan az olacak. Sistemin her türlü konut ve altyapı projesi için uygun olmasının yanı sıra yaşanan afetler sonrasında da mağdurların konaklama ihtiyacı robotlar sayesinde hızlı bir şekilde giderilebilecek. Bu teknoloji ile 230 metrekarelik ortalama bir ev yalnızca 20 saatte inşa edilebilecek.” dedi. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...