14-08-2017
Moglice Barajı ve HES Projesi’ndeki “Mastik Asfalt” Üretiminde Tekno Asfalt Farkı

Moglice Barajı ve HES Projesi’ndeki “Mastik Asfalt” Üretiminde Tekno Asfalt Farkı

Asfalt çekirdekli kaya dolgu bir gövdeye sahip ve Arnavutluk’ta bulunan Devol Nehri üzerine kurulan Moglice Barajı ve HES Projesi’ndeki “mastik asfalt” üretimi, Benninghoven ECO 3000 konteyner tip asfalt plenti ile sağlanıyor.

 

Tekno Asfalt, Limak Holding ve Starcraft AS tarafından yapımı üstlenilen Moglice Barajı ve HES Projesi’nin mastik asfalt ihtiyacına çözüm sunuyor. Bölgenin yapısı ve iklim koşullarına bağlı olarak asfalt çekirdekli olarak inşa edilen Moglice Barajı’nda kullanılan 240 ton/saat kapasiteli Benninghoven ECO 3000 konteyner tip asfalt plenti, yüzde 20 oranına kadar bitüm ve yüzde 20 oranına kadar filler kullanılarak 400 °C ’ye ısıtılarak üretilen mastik asfaltın imalatını gerçekleştiriyor.

Zamandan tasarruf sağlıyor!

Türkiye’de sadece Benninghoven asfalt plentlerinde üretilebilen, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü başta olmak üzere Türkiye’nin en önemli asfalt uygulamalarında kullanılan Mastik Asfalt, ağır iklim koşulları için en uygun asfalt olarak gösteriliyor. Benninghoven asfalt plentleri ile mastik asfalt için gereken agreganın, 400 °C ’ye ısıtılması ve bu sıcaklık derecesinde üretimin durmadan devam edebilmesi de projelere ciddi bir zaman avantajı sağlıyor. Standart olarak “Mastik Asfalt” üretimi yapılabilen Benninghoven asfalt plentlerinde kullanılan brülörlerin kapasitesi ve agrega kurutucusunun yapısı, agregaya yüksek sıcaklığın optimum verimlilikle aktarılabilmesi için özel olarak dizayn ediliyor.

“Mastik Asfalt” ağır iklim koşulları için en uygun asfalt olarak gösteriliyor

Moglice Barajı ve HES Projesi’nde Benninghoven ECO 3000 konteyner tip asfalt plentinin yanı sıra, projenin standartları çerçevesinde özel olarak üretilen asfalt ekipmanları ( cooker ve finişer ) ile yer alan Tekno Asfalt, kalitesinin yanı sıra hızlı çözüm sunan teknik servis ekibi ile de projeye hız sağlıyor. Türkiye’de sadece Benninghoven marka asfalt plentlerinde üretilen “Mastik Asfalt” ağır iklim koşulları için en uygun asfalt olarak gösteriliyor. İnce bir katman olarak serilmesine rağmen sıcaktan etkilenmeyen “Mastik Asfalt” kış aylarında soğuktan dolayı kırılma ve buzlanmaların da önüne geçiyor.

Temelden yüksekliği 150 metre olan ve kurulu gücü 177 + 1,2 MW olması planlanan Moglice Barajı ve HES’in, 2018’in sonunda elektrik üretimine başlaması hedefleniyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...