29-09-2017
Austroherm Isı Yalıtım Levhalarında Sürdürülebilir Kalite!

Austroherm Isı Yalıtım Levhalarında Sürdürülebilir Kalite!

Mantolamada EPS Isı Yalıtım Levhalarının neden tercih edildiğini anlamak için öncelikle mantolama sisteminin ne olduğunu bilmek gerektiğini söyleyen Austrotherm Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Tolga Celayer şu bilgileri verdi: “Mantolamada amaç bina dış duvarlarına ısı yalıtımı yaparak “bina duvarlarından ısı geçişini azaltmak” ve bu sayede binanın daha az ısıtma veya soğutma enerjisi kullanarak, enerjiden tasarruf sağlamasını sağlamaktır. Bu da doğal olarak binalarda ısınma için kullanılan enerji kaynaklarının yakıldığında atmosfere saldığı karbondioksit gazının miktarının azaltılmasına ve havamızı ve çevremizin daha az kirlenmesini sağlamaktadır.” Pasif ev projelerinde en büyük tasarruf kaleminin ısı yalıtımı olduğunu ifade eden Celayer, pasif ev tasarımında yalıtımın dışında dikkat edilmesi gereken birçok husus olduğunu söylüyor ve Austrotherm ısı yalıtım plakalarının bu sürece destek olduğunu ekliyor.

 

Öncelikle Austrotherm’i konuşalım. 60 yıllık tecrübenizden bahseder misiniz?

Austrotherm, Avrupa’nın en önemli inşaat malzemesi üreten üretici grubudur. Merkezi Avusturya’da olan Austrotherm, Schmid – Industrie Holding’e bağlı olarak ısı yalıtım ürünleri alanında 60 yıldır faaliyet göstermektedir.

Avrupa genelinde toplam 11 ülkede 19 üretim tesisi ile faaliyet göstermekte ve bina dış cephele mantolamada kullanılan EPS ısı yalıtım malzemeleri ile birlikte inşaat mühendisliği uygulamalarında kullanılan EPS blok ürünlerini üretiyoruz.  Türkiye’deki ticari faaliyeti 2003 senesinde başlamış olup, bugün itibariyle Austrotherm markalı ürünlerimiz Kocaeli, Manisa, Kayseri, Ankara, Antalya ve Diyarbakır’da üretilmekte olup yeni yatırımlarımız ve üretim tesislerimiz kısa süre içerisinde iş ortaklarımız ile birlikte hayata geçirecek ve tüm Türkiye’ye coğrafi olarak hizmet verir duruma geleceğiz. 60 yıllık EPS tecrübemizi sürdürülebilir olarak en üst kalitede ısı yalıtım levhalarını üretmekte kullanıyoruz.


Mantolamada neden Eps Isı Yalıtım Levhaları tercih edilmeli?

Öncelikle mantolama sisteminin ne olduğunu anlamak gerekli, mantolamada amaç bina dış duvarlarına ısı yalıtımı yaparak “bina duvarlarından ısı geçişini azaltmak” ve bu sayede binanın daha az ısıtma veya soğutma enerjisi kullanarak, enerjiden tasarruf sağlamasını sağlamaktır. Bu da doğal olarak binalarda ısınma için kullanılan enerji kaynaklarının yakıldığında atmosfere saldığı karbondioksit gazının miktarının azaltılmasına ve havamızı ve çevremizin daha az kirlenmesini sağlamaktadır.

Mantolamada ısı yalıtımı için farklı malzemeler kullanılabilmekte, her birinin birbirine göre farklı özellikleri ve avantajları olmasına rağmen ancak belirlenmiş standartlara uymaları halinde mantolamada tercih sebebi olabilirler. Burada seçim kriteri olarak 2 konu ön plana çıkmaktadır. Aynı kalınlıktaki diğer ısı yalıtım levhalarına oranla 16 densite Austrotherm Gri EPS ısı yalıtım levhası hem maliyet, hem de performans kriterleri bakımından en çok kullanılan ve talep edilen ürün olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bilindiği üzere bir ısı yalıtım levhasının Isı Geçirgenlik Direnci ne kadar yüksek ise ısı yalıtım performansı ve getireceği tasarruf o kadar yüksek olur.


Pasif Evler’ sizlerin de çok iyi bildiği üzere günümüzün trend konularından biri. Amacı, enerji kullanımını en aza indirmek olan bu tip yapıların inşasında da yeşil malzemeler kullanılıyor. Peki, bahsettiğimiz pasif ev standardını Austrotherm EPS Isı Yalıtım Levhaları ile yakalamak mümkün mü? Yani Austrotherm EPS Isı Yalıtım Levhaları ile kaplanan yapıların, pasif evlere bir alternatif oluşturacağını düşünmek doğru olur mu?

Pasif evler ısıtma için gerekli ısı tüketimi metre kare başına 15kwh ‘ten daha az olan evlere verilen isimdir. Bu evlerdeki amaç enerji kayıplarını minimuma indirerek aktif bir ısıtma sistemine gerek olmadan konforlu bir sıcaklık derecesi yakalamaktır. Pasif ev projelerinde en büyük tasarruf kalemi ısı yalıtımı olup temel, duvar ve çatı yalıtımlarında Austrotherm ısı yalıtım plakaları kullanmak, pasif ev standartlarına ulaşılmasını sağlar. Ancak tasarımda dikkat edilmesi gereken başka birçok husus bulunmaktadır. Evin formu ve bina yönlenmesi, güneye bakan ve güneş enerjisini toplayıp daha sonra kullanmak üzere saklayan özel pencere ve bağlantı sistemleri, mekanik ısı geri kazandırmalı havalandırma sistemi gibi birçok farklı ve gerekli kriter bulunmaktadır.


Austrotherm Türkiye olarak, inşaat dünyasına sunduğunuz GeoBLOCK hakkında konuşalım. Biraz bu üründen bahseder misiniz? Özellikle hangi alanlarda kullanılıyor?

Austrotherm geoBLOCK® öncelikle bir mühendislik ürünüdür. Bu ürün sadece Genleştirilmiş Polistiren Blok (EPS Blok) olarak algılanmamalı, bu uygulamanın arkasında ciddi bir projelendirme ve kullanılacak zemin etüdü, bu etüde göre gerekli yoğunluğun ve dizilişin belirlenmesi gibi hesaplar bulunmaktadır. EPS block geoteknik mühendisliği uygulamalarında kullanılan yüksek mukavemet/yoğunluk oranına sahip, hafif ve kapalı gözenekli bir malzemedir. EPS Blok uygulamaları, geleneksel inşaat mühendisliği uygulamaları ile karşılaştırıldığında zaman kazandırıcı ve maliyet düşürücü alternatif çözümler sunabilen ve 40 yılı aşkın geçmişi ile güvenilirliği kanıtlanmış uygulamalardır.

Günümüzde Geofoam teknolojisi inşaat mühendisliği uygulamalarında pek çok farklı alanlarda geleneksel çözümlerin yerini almıştır. Uygulama alanları arasında; otoyol, demiryolu ve köprü yaklaşım dolgularında karşılaşılan toplam ve farklı oturmaların önlemesi, istinat duvarları ve bodrum perdelerine gelen yanal ve sismik yükleri azaltılması, yüksek düşey gerilmelere maruz altyapı tesisleri üzerine inşa edilecek olan dolguların inşası, şevi devirmeye çalışan kuvvetleri azaltarak şev stabilitesinin artırılması ve benzeri pek çok uygulama sıralanabilinir.

Bir inşaat mühendisliği uygulamaları ürünü olan Austrotherm geoBLOCK® sahip olduğu boyutsal kararlılık, basınç gerilmesi, yüksek mukavemet, düşük su emme, yeterli esneklik teknik özellikleriyle inşaat mühendisliği uygulamalarında – Otoyol, Köprü- sanat yapıları, Altyapı uygulamaları ve binalarda zemin dolgu, zemin yükseltme uygulamalarında güvenle kullanılır.


Ürünün ne gibi avantajları var? Sertifika durumu nedir?

Austrotherm geoBLOCK® ‘un avantajları saymakla bitmez, en önemli 3 avantajı daha hızlı, daha ekonomik ve daha hafif bir çözüm sunmasıdır.

EPS Block kullanımı, zemin iyileştirilmesine gerek duyulmadan projenin ilk yatırım maliyetinde ekonomi sağlarlar.  Yumuşak killi zeminler üzerine yapılacak olan mühendislik dolguları oturma, taşıma gücü ve toplam duraylılık kriterleri göz önüne alındığında özel geoteknik çözümler gerektirtirler. Dünyada ve ülkemizde geoteknik mühendisleri yumuşak killi zeminler üzerine inşa edilecek olan otoyol dolgularındaki toplam oturmaları önlemek ve stabiliteyi artırmak için öncelikle dolgunun temelinde geleneksel olarak zeminleri iyileştirerek üzerlerine otoyol dolgularını inşa ederler. Bu amaçla, kum kolonlar, taş kolonlar, prefabrike düşey bant drenler (PVD), sürşarj, vakum konsolidasyon, fore kazıklar,  geopier kolonlar, jet grout kazıklar, darbeli kırma taş kolonlar ve benzeri teknolojiler hem yurt dışında hem de ülkemizde yaygınlıkla kullanılmaktadırlar. Ancak, bu metotların imalat sürelerinin uzunluğu ve hem ilk yatırım, hem de bakım maliyetleri göz önüne alındığında alternatif bir metot olarak zemini iyileştirmek yerine dolgu yükünü hafifletmek prensibinden yola çıkarak EPS bloklar bu tür uygulamalarda 1972’den beri kullanılmaya başlanılmıştır.

EPS blok kullanımı, geleneksel dolgu yöntemlerine göre zemin ıslah süreci bakımında çok daha hızlı bir çözüm sunuyor. Geleneksel zemin ıslahı yöntemlerinde, ağır iş makinaları kullanımı gerekliliği, yüksek serme/sıkıştırma maliyetleri ortaya çıkmaktadır.  Austrotherm geoBLOCK® ise hafif ve kolay uygulanabilirliği ile ağır iş makinası gerekliliğini ortadan kaldırıyor, işçilik maliyetlerini minimuma indirmektedir.

Toprak dolgunun mobilizasyonu ciddi ve maliyetli bir işken, EPS blokların nakliye maliyeti çok daha düşüktür. Bunlar 3 ana avantaj yanında Austrotherm geoBLOCK® düşük bakım maliyetlidir, uzun ömürlüdür, donma ve çözünmelere karşı dayanıklıdır, çevrecidir, biyolojik olarak parçalanmaz, geri dönüştürülebilir, hava şartlarına dayanıklıdır.

Austrotherm geoBLOCK® TS EN 14933 standartlarına göre CE belgesine sahip olup, aynı zamanda ASTM D6817 Amerikan standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

Bir de yanılmıyorsam Türkiye’nin İlk EPS Blok Yol Dolgusu sizin ürünlerinizle yapılmıştı. Konu hakkında da biraz bilgi alabilir miyiz?

Türkiye’deki ilk ve en büyük EPS blok otoyol uygulaması Austrotherm tarafından 2017’de hayata geçirilmiştir. İstanbul Çevre Yolu’nun Uzunçayır Kavşağında Harem yönü çıkışındaki trafiğin bir kısmının Acıbadem Mahallesi yönüne aktarılması projesi kapsamında Akasya AVM önünde Austrotherm geoBLOCK®’lardan oluşan yol dolgusu inşa edildi ve Nisan 2017’de trafiğe açıldı. Yol izdüşümünün yaklaşık 3-5 m altından geçen 2,2 m çapındaki ana su isale hatlarına geleneksel sıkıştırılmış toprak dolgu imalatı ile gelebilecek yapısal hasarların önüne geçmek için yol dolgusunun inşasında Austrotherm geoBLOCK® ’lar tercih edildi. Austrotherm geoBLOCK®’lar sadece isale hatlarının deplasman maliyetlerini önlemekle kalmayarak aynı zamanda isale hatlarında yapısal bir hasar meydana gelmeden projenin tamamlanmasına olanak sağladı.


Son olarak pazardaki konumunuz hakkında da bilgi verir misiniz?

Austroherm Türkiye 60 yıllık EPS deneyimini ve disiplinini ürettiği her bir ısı yalıtım levhasının kalitesinin sürdürülebilir ve en üst seviyede olması için kullanmaktadır. Türkiye’de EPS ürünlerdeki tek Avrupa menşeili üretici firma olan Austrotherm tüm Türkiye geneline ürün vermek üzere yaptığı lojistik çalışmalarla ve “önce kalite” mantalitesiyle seçkin ve tercih edilen marka olarak piyasada benimsenmiştir. Üretimde en kaliteli hammaddeyi kullanıp, Avrupa menşeli bir marka olmamız sebebiyle EPS üretiminde Avrupa’daki gelişmeleri de rahatlıkla takip edip, gerekli iyileştirmeleri eş zamanlı yapabiliyoruz. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...