25-09-2017
2018’in İlk Yarısında Gündemi ÇATIDER Programları Belirleyecek!

2018’in İlk Yarısında Gündemi ÇATIDER Programları Belirleyecek!

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Başkanı Adil Baştanoğlu ülke konjonktürünü de göz önüne alarak çatı sektörünün 2017 değerlendirmesini yaptı. Baştanoğlu, 2018’in ilk yarısı için yoğun bir çalışma programı hazırladıklarına dikkat çekerek, 12-13 Nisan 2018 tarihlerinde düzenleyecekleri 9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı’nı duyurdu.

 

Ülke konjonktürü ve döviz kurundaki hızlı artış gibi etkenler sonucunda 2016 yılı, çatı sektörü için önceki yıllara göre daha durağan geçtiğini ifade eden Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Adil Baştanoğlu: “Doların yükselmesi, sektörde malzeme fiyatlarının artması, kâr değerlerini düşürdü. Çatı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ÇATIDER) kullanılan çatı malzemelerinin baz alarak yaptığı araştırmaya göre sektör, 2016 yılında 2015’e göre yaklaşık yüzde 4 büyüdü. Kullanılan çatı malzemesi 166,2 milyon metrekare büyüklüğe ulaştı. 2017 yılında ise 2016 yılına göre 2,8 oranında büyüme ile kullanılan çatı malzemesi büyüklüğünün 171 milyon metrekareye ulaşmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Çatı sektörünün gelişmesi için önemli projeleri hayata geçiren ÇATIDER’in 2017 yılının ikinci yarısı ve 2018’in ilk yarısı için yoğun bir çalışma programı olduğunu paylaşan Baştanoğlu şunları ekledi: “Bunların başında, 2017 yılı içerisinde hizmete giren ‘Yapı Okulu’ uzaktan eğitim sistemi projemiz geliyor. Çatıcılık mesleğine adım atmaya hazırlanan ve mesleğini geliştirmek isteyen ustalar için e-öğrenme projesi ‘Yapı Okulu’ ile ücretsiz eğitim imkânı sunmak istedik. Bu projeyle çatılarda çok daha kalifiye ve donanımlı çalışanların görev almasını hedefliyoruz.”

Yapı Okulu, sektörün donanımlı işgücünü artırıyor

‘Yapı Okulu’, kademeli olarak tüm yapı sektörüne katkı sağlayacağını ifade eden ÇATIDER Başkanı Baştanoğlu, ÇATIDER olarak çatı sektörünü ele aldıkları fakat diğer sektör dernekleriyle de görüşmeler yaptıklarını söyledi. Sektör deneklerinin de kendi alanında çalışmalar yaparak projeye katılabileceklerini belirten Baştanoğlu, “Böylece geniş açılımlı bir yapı okulu için adım atmış olduk. Yapı Okulu, mimarlar, proje büroları, distribütör, bayi ve uygulama yapan firmalar ile mimarlık öğrencilerine de fayda sağlayacak. Türkiye’deki koşullara uygun çatı sistemlerinin tasarımından teslimine kadar geçen tüm süreçleri kapsıyor. Bu eğitimlerin arasında teorik derslerin yanında uygulamaya yönelik süreçler de anlatılıyor. E-öğrenme sistemi sayesinde kendi müfredatlarına paralel olacak şekilde dersleri takip eden öğrencilerin sınavlarındaki başarı performansları da artacak. Ücretsiz eğitim fırsatından yararlanmak için sadece üye olmak yeterli.” diye konuştu.

Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı, sektörün inovasyon vitrini olacak 

İstanbul’da Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) 12-13 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenecek olan 9. Ulusal Çatı ve Cephe Konferansı’nı duyuran Baştanoğlu, konferans hakkında şu bilgileri verdi: “ Ana teması; çevreci, verimli ve sürdürülebilir yapısı nedeniyle dünya gündeminde giderek önem kazanan ‘Enerji Etkin, Ekolojik Çatı ve Cephe Sistemleri’ olacak.  


Yükleniyor...
Yükleniyor...