26-09-2017
Saray Grup, Artan Talepleri Yeni Yatırımlarıyla Karşılayacak!

Saray Grup, Artan Talepleri Yeni Yatırımlarıyla Karşılayacak!

Sürekli gelişime açık olduklarını ve yeni ürün geliştirmede ısı, ses, enerji verimliliği konularını dikkate aldıklarını söyleyen Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, bu sayede müşterilerinin uzun vadede ekonomik kazanım elde etmesinin yanı sıra çevreci bir davranışta bulunabildiğini kaydediyor. Teknolojiyi oldukça yakından takip ettiklerini paylaşan Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Dikici şöyle devam etti: “Yıllık bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. 2017’de de inovasyon ve Ar-Ge konusunda çalışmalarımız ara vermeksizin devam ediyor, sektörümüzde önemli bir referans noktası olma özelliğimizi koruyoruz.” Yeni yatırımlarından da söz eden Dikici, “Artan talebi hızla karşılayabilmek için yeni bir kompozit hattı alımı yönünde görüşmelerimiz ve kapasite artırımına yönelik yeni yatırımlarımızın görüşmeleri devam ediyor.” diyor.

 

Sizlerin de bildiği gibi son yıllarda yalıtım konusu oldukça yoğun ilgi görmeye başladı. Siz de Saray Alüminyum olarak, ürettiğiniz ya da geliştirdiğiniz ürünlerde ısı, ses ve enerji verimliliği gibi konuları dikkate alıyor musunuz?

Saray Alüminyum, sadece ekonomik değil aynı zamanda sürdürülebilir bir büyüme için gerekli olan sosyal ve çevresel yönlerini de sürekli olarak geliştirmekte olan bir şirket. Aldığımız tüm aksiyonlarda hem uluslararası pazarda hem de Türkiye’de farkındalık yaratmak vizyonuyla hareket ediyoruz.

Görsellik, işlevsellik ve verimliliğin kombinasyonu mükemmelliği sağlıyor. Bu kombinasyonu sağlamak için firmalar cephe danışmanlığı firmaları ile çalışıyor. Küresel ısınma, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesini minimize etmek amacıyla çevre dostu ‘Yeşil ve Sürdürülebilir Bin’ kavramı günümüzde oldukça önem kazandı. Yapılan araştırmalara göre ‘Yeşil ve Sürdürülebilir Bina’ kriterlerine uygun olarak tasarlanıp işletilen binalarda, yüzde 24 ila yüzde 50 arasında enerji tasarrufu sağlanabilmektedir. Bu yapılarda, enerji verimliliğini maksimum sağlayan ve çevre dostu geri dönüşümü olan, bakım gerektirmeyen malzemeler tercih edilmektedir. Kapı, pencere, dış cephe giydirme ve kaplamasında tüm bu kriterleri sağlayan alüminyum tüm dünyanın birinci tercihidir. Saray Alüminyum olarak sürekli yeni ürünler geliştiriliyor ve bu ürünler geliştirilirken ısı, ses, enerji verimliliği konularını dikkate alıyoruz. Bu sayede, müşterilerimiz uzun vadede ciddi bir ekonomik kazanım elde etmenin yanı sıra çevreci bir davranışta da bulunmuş olur. Bu bilinçle çevreye olan etkilerimizi de en aza indirgeyerek, sosyal ve çevresel boyutta da sürdürülebilir olmanın gerekliliklerini Avrupa normu uyumlu EPD belgeleri alarak yerine getirdik. Ayrıca, Avrupa ve Türkiye’nin büyüyen markası olarak LEED, BREEAM, DNGB ve ÇEDBİK gibi Sürdürülebilir Bina Sertifikalandırma sistemlerine ürünlerimiz ile ek puanlar sağlamaktayız. Özellikle ürünlerimiz için Türkiye’de ilk kez Saray markası altında Avrupa normu EN 15804 uyumlu EPD belgelendirmesi yaptık. Uluslar arası standartlara bağlı kalmak global pazarlara giriş imkanı sağlamak demek ve bu konuda diğer üreticiler için de bir kapı aralamış bulunmaktayız.


İnovasyon artık tüm sektörler için kaçınılmaz bir gereklilik halini aldı. Hal böyle iken yıllık bütçenizin ortalama yüzde kaçını Ar-Ge’ye yatırıyorsunuz? Teknolojiyi ne denli takip ediyorsunuz?

Saray Alüminyum olarak yeni ürün geliştirmek için aralıksız olarak çalışıyor, yeniliklerin takipçisi ve üreticisi olarak sektörümüze hizmet veriyoruz. Sektörümüzle alakalı yurt içi ve yurt dışı hemen hemen tüm fuarlara katılıyor, inovatif yeniliklerin Saray Ar-Ge’si bünyesinde ürünlerimize adapte edilmesi için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Teknolojiyi oldukça yakından takip ediyoruz. Bu bize pek çok avantaj sağlıyor. Söz gelimi üretim esnasında kullanılan makinelerin son teknolojiye uygun olarak yenilenmesi ve performanslarının artırılması ile üretim maliyetlerini düşürerek rekabet gücümüzü artırıyoruz. Yeni veya iyileştirilmiş ürün geliştirerek daha önce karşılanamayan ihtiyaçlara cevap vermek yeni ve/veya performansı artırılmış daha kullanışlı ürünü geliştirerek müşteri memnuniyetini artırıyoruz. Bunların yanı sıra, yeni pazarlama yöntemleri geliştirerek, geliştirilen ürünün ticarileştirilerek pazara yayılmasını sağlıyoruz. 

Yıllık bütçemizin yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. 2017’de de inovasyon ve Ar-Ge konusunda çalışmalarımız ara vermeksizin devam ediyor, sektörümüzde önemli bir referans noktası olma özelliğimizi koruyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu oranın altına inmemek, Ar-Ge dehası yeni ürünlerimizi sektör ile buluşturmak temel hedefimiz.


Ürettiğiniz panelleri yerli ürün kullanarak ortaya çıkarıyorsunuz. Tabi diğer yandan bu ürünler performans anlamında müteahhitlerden tam not alıyor. Bu da pazar payınıza büyük oranda etki etmiştir herhâlde değil mi?

Yurt içinde pek çok konut projesi Saray Alüminyum’un ısı verimliliği yüksek ürünleri ile giydiriliyor. Projeye özel olarak geliştirdiğimiz giydirme cephe, bondingli cephe, panel cephe, yapı pencere sistemleri ve alüminyum kompozit panelleri ile mimar ve tasarımcılara estetik, güvenlik ve ısı yalıtımının ön planda tutulduğu yaratıcı ve özgün binalar yapmak için sınırsız fırsatlar sunuyoruz. Tema İstanbul, Kale Avrupa, One Tower Ankara, Moment İstanbul, Aypark İzmir, Gaziantep Iconova gibi büyük projelerin tercihi de Saray Alüminyum oldu. Büyük projeler tarafından tercih edilmek elbette pazar payımızı da etkiliyor.


Geçtiğimiz yıl İstanbul Sanayi Odası’nın açıklamış olduğu ilk 500 sıralamasında cironuzu yüzde 15 artırmıştınız. Konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

İstanbul Sanayi Odası tarafından uzun yıllardır açıklanan “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırmaları Türkiye ekonomisine tutulan güçlü bir ayna niteliğinde. Bu da demek oluyor ki Türkiye ekonomisinin iş dünyasına yansımalarını aslında bu listelerden okuyabiliyoruz.

Son birkaç seneye baktığımızda, Türk sanayicilerinin finansman zorluğu ve kur dalgalanmaları gibi etkenler dolayısıyla zorlandığını görüyoruz. Buna rağmen, Saray Alüminyum olarak biz çalışma ve başarma azmimizi asla kaybetmedik. Şirketimizle birlikte ülkemize de kazandırmak için durmadan çalıştık. İşte bu azimle, ISO 500’ün 2015 listesinde 200’üncü, 2016 listesinde ise 232’inci sırada yerimizi aldık. Türkiye’nin büyüyen, kazanan ve kazandıran sanayi şirketleri arasında yer almak bizim için oldukça gurur verici. 2017 yılına da oldukça hızlı başladık. ISO 500’ün 2017 listesinde adımızı daha üst sıralara yazdıracağımıza inanıyorum.

Peki, Saray tarafında yeni yatırımlarınız olacak mı? Bir de piyasaya yeni ürünler sürecek misiniz?

Kısa zaman önce Türkiye’de bir ilke daha imza attık ve kadife dokulu (Soft touch) kompozit panelleri piyasaya sunduk. Kadife dokulu (Soft touch) kompozit paneller doğal görünümlü olmakla birlikte dokunuşta da doğal hissiyatı veriyor. Kadife dokulu (Soft touch) yeni panellerimiz, daha şimdiden mimarlar ve son kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor. 3D efektli ahşap desenli kompozit paneller ve beton efektli, paslanmaz çelik efektli kompozit panellerimizi de kısa bir süre önce satışa sunmaya başladık. Projeye özel olarak geliştirilen bondingli cephe, yeni panel cephe ve yeni kapı pencere sistemleri ayrıca gün ışığının maksimum kullanımını sağlayan, kapalı alanları açık alana dönüştürebilen Minimal Sürme ve Kayar Katlanır Sürme Sistemleriyle de son teknoloji ürünlerimizi kısa bir süre önce piyasaya sunduk.

2016 yılında, üretim maliyetlerimizi minimize etmek amacıyla halen çalıştırmakta olduğumuz her birisi 2 MW kapasiteli iki adet rüzgar türbinine üçüncü olarak 2,3 MW kapasiteli bir rüzgar türbini ilave ettik. 2017 yılında panjur üretim hattı alımı gerçekleştirdik; hattımızı 2018 Haziran ayı içerisinde devreye almayı planlıyoruz. Ayrıca 2017 dördüncü çeyreğinde devreye alacağımız yalıtımlı alüminyum profil imalatında kullanılacak poliüretan dolgu makinası ithalatımız oldu. Artan talebi hızla karşılayabilmek için yeni bir kompozit hattı alımı yönünde görüşmelerimiz ve kapasite artırımına yönelik yeni yatırımlarımızın görüşmeleri de devam ediyor. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...