14-09-2017
Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri, Türkiye Genelinde Düzenlemeye Devam Ediyor

Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri, Türkiye Genelinde Düzenlemeye Devam Ediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından Bodrum’da “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri” düzenlendi. Kaliteli beton üretimi ve beton uygulamasının doğru yapılması amacıyla düzenlenen Seminere Bodrum, Muğla ve çevre illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar, yapı denetim kuruluşlarının temsilcileri ve hazır beton tesislerinin yetkilileri katıldı.


İstanbul, Gaziantep ve Samsun’da düzenlenen seminerler dizisinin dördüncüsü Bodrum’da Herodot Kültür Merkezi’nde yapıldı.
Seminer’e inşaat mühendisleri, müteahhitler, mimarlar ve beton üreticileri yoğun ilgi gösterdi. Seminer kapsamında,  THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan; “Türkiye’de ve Dünyada Hazır Beton Sektöründeki Son Gelişmeler”, İTÜ İnşaat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir “Beton Teknolojisinde Son Gelişmeler”; THBB Kalite Güvence Sistemi Direktörü Selçuk Uçar ise “Betonda Kalite Denetimleri” başlıklı sunumlar gerçekleştirdi.

Hazır beton sektörü 38 bini aşan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor

Seminer’de Türkiye’de ve dünyada hazır beton sektöründeki son gelişmeleri aktaran THBB Genel Sekreter Yardımcısı Aslı Özbora Tarhan: “Hazır beton sektörü 109 milyon metreküplük üretim ve 16 milyar TL’nin üstünde gelir hacmiyle inşaat sektörünün en önemli parçasıdır. Türkiye, beton üretiminde 2009’dan bu yana Avrupa’nın lideriyken, Çin ve ABD’nin ardından dünyanın üçüncü en büyük hazır beton üreticisidir. Hazır beton sektörü, bu performansı ve 38 bini aşan istihdam hacmiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Türkiye, sadece miktar açısından değil kullanılan betonların dayanım sınıflarında da öndedir. Kullanılan betonların dayanım sınıflarına bakıldığında; C25/30-C30/37 dayanım sınıflarında yüzde 74 ile Türkiye, yüzde 62,3 olan AB ortalamasının üstündedir. C35/45 ve üstü dayanım sınıflarında ise Türkiye yüzde 18 ile yüzde 11,6 olan AB ortalamasının üstündedir.” şeklinde konuştu.

 

THBB’nin 2017 yılı programı dâhilinde İstanbul, Gaziantep, Samsun ve Bodrum’da düzenlediği “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları Semineri”, Türkiye genelinde farklı illerde gerçekleştirilmeye devam edecek.


Yükleniyor...
Yükleniyor...