25-09-2017
Doka Kalıp ve İskele Sistemleri ile Yeni Havalimanı’naGüvenli ve Hızlı Çözüm Sunuyor

Doka Kalıp ve İskele Sistemleri ile Yeni Havalimanı’naGüvenli ve Hızlı Çözüm Sunuyor

Türkiye'nin en önemli projelerinden ve ilk etabının yüzde 64.5'i tamamlanan İstanbul’un yeni Havalimanı projesinin yüklenici firmaları Doka Kalıp İskele güvencesiyle ilerliyor.

 

2018 yılında yolcularını ağırlamayı hedefleyen dünyanın en büyük havalimanının inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 milyon m2 alan üzerinde yükselecek olan İstanbul Yeni Havalimanı projesinde de çoğu alt yüklenici firma; Doka güvencesinde ilerlemeyi tercih ediyor. 10 milyar Euro’luk bir yatırım bedeli olan bu büyük projede Doka, projeye özel sağladığı mühendislik hizmeti ile birlikte proje için sağladığı 300 tır kalıp ve iskele sistemi ile büyük projelerin en güvenli ve hızlı çözüm ortağı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Proje, büyüklüğü, özel yapısı nedeniyle hızlı ve güvenli çözümler gerektiriyor. Tüm ürün ve hizmetlerinde güvenliği ön planda tutan Doka, bu projeye de sağladığı özelliklerle farkını ortaya koyuyor. TS EN 12810 sertifikasına sahip DokaUniversal çalışma iskeleleri ve merdiven kuleleri ile projenin maksimum güvenlikte ilerlemesi sağlanmış oluyor.


Yüksek kapasiteli yük iskelesi d2 ile güvenli çözümler

Projenin en büyük zorluklarından biri ise yüksek kolon dökümlerinin güvenli bir şekilde sağlanabilmesiydi. Proje için kolonlarda kullanılmak üzere toplam 20 adet Doka Scaff çalışma iskelesi temin edildi. Çalışma iskelelerinin yanı sıra kullanılan merdiven kuleleri sayesinde işçilerin gereken yüksekliğe güvenli ve hızlı şekilde ulaşması sağlanmış oldu. Diğer taraftan ürünlerin flanşlı yapısı, projede çok yönlü çalışma iskelelerinin ve merdiven kulelerinin kurulumuna olanak sağladı.  Projede kullanılan bir diğer Doka ürünü olan XP Kenar Koruma Sistemi ise terminal binasının yapımında maksimum güvenlikte çalışma ortamının yaratılmasını sağlamış oldu. Hızlı ve kolay kullanıma sahip panel korkuluklar sayesinden masa kalıpların kurulumu sırasında ciddi bir zaman tasarrufu sağlandı.

Doka d2 yüksek kapasiteli yük taşıma iskelesi, yüksek kapasitesi ve ekstra et kalınlığı sayesinde döşeme ve kirişlerin dökümü için firmaların tercih sebebi oluyor. PB1 alan iskelesi, otopark alanı ve yapımı devam eden terminal binası inşaatının yanı sıra 26,5 m yüksekliğinde ve 1,5 m döşeme kalınlığındaki otopark viyadüğünün inşası da Doka d2 yük taşıma iskeleleri sayesinde maksimum güvenlikte gerçekleştirilmeye devam ediyor. Ayrıca sıcak daldırma galvanizli yapısı sayesinde uzun ömürlü olan iskele sistemi, ürünün aynı projede defalarca kullanılmasını ve hatta başka projelerde de uzun dönemler kullanılmasına olanak tanıyor. Yüksek taşıma kapasitesi ve uzun ömürlü olması ile rakip ürünlerin önüne geçen Doka d2 yük iskelesi firmalara bu yönüyle ciddi maliyet avantajı ve güvenli çalışma garantisi sağlıyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...