28-09-2017
Finans Piyasasında Olumlu Gelişmeler Var!

Finans Piyasasında Olumlu Gelişmeler Var!

Finans uzmanlarının yaptığı açıklamalara göre 2017 kârların güçlü büyüdüğü bir yıl oldu. En yüksek GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) büyümelerinden birinin kaydedileceğini belirten uzmanlar, Borsa İstanbul’daki yabancı girişinin de 2012 yılından bu yana en yüksek seviyeleri gördüğünü belirtti.

 

2017’yi “kârların güçlü büyüdüğü bir sene” olarak değerlendiren ve 2017 yılında en yüksek GSYİH büyümelerinden birinin kaydedileceğini kaydeden uzmanlar, 2017’de sanayi şirketleri için yüzde 101, bankalar için ise yüzde 29 net kâr artışı öngörüyor. Uzmanların en dikkat çekici öngörülerinden biri de siyasi belirsizliklerin son bulmasıyla büyüme momentumu yakalayan ekonominin, siyasi irade tarafından destekleneceği ve 2017 yılında en yüksek GSYİH büyümelerinden birinin kaydedileceği beklentisi oldu.

Uzmanların yaptığı bir diğer değerlendirmede ise; piyasaların 2017 başındaki durgunluğunun, Merkez Bankası’nın TL’deki hızlı değer kaybına karşı para politikasını sıkılaştırması ve attığı adımlarla, piyasalara istikrar kazandırdığı, mali politika ve krediler tarafında alınan destekleyici önlemlerin de tüketici talebini desteklediğinin altı çizildi. Değerlendirmede, Türk hisselerine yabancı ilgisinin arttığını da yer aldı.

Uzun vadede kurumsal yerli yatırımcıların paylarının artmasıyla, global dalgalanmalara karşı daha korunaklı hale gelecek olan Borsa İstanbul için 2017 yılı, 2012’den bu yana en iyi yabancı girişinin olduğu sene olarak kayıtlara geçti.


Yükleniyor...
Yükleniyor...