28-09-2017
İlk Yarı Verilerine Göre Çimento İhracatı Hız Kesmedi

İlk Yarı Verilerine Göre Çimento İhracatı Hız Kesmedi

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından açıklanan 2017 yılının ilk yarı rakamlarına göre iç pazarda düşüş yaşanırken ihracat hız kesmeden artmaya devam etti. Üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 11,5’i ihracata konu olurken, ihracatta ilk sırada Suriye ikinci sırada ise ABD yer aldı. İlk 6 aylık verilere göre çimento ihracat geliri 196 milyon dolar olarak açıklandı.

 

TÇMB tarafından yapılan açıklamaya göre, 2017 yılı ilk yarısında çimento üretiminde, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,2‘lik bir düşüş yaşandığı gözleniyor. Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 11,5’i ihracata konu olurken yine 2017 yılı ilk 6 ayında iç satışlarda yüzde 4,3 düşüş, çimento ihracatında ise yüzde 1,1’lik artış gerçekleştiği belirtiliyor. İlk yarıda 36 milyon ton çimento üretimi gerçekleşirken bunun 32 milyon tondan fazlası iç satış, 4 milyon tondan fazlası ise dış satış olarak kaydedildi.

“Yılın ikinci yarı rakamlarının daha etkileyici seviyelerde olmasını bekliyoruz”

2017 rakamlarının beklenilen yönde olduğunu açıklayan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün; “Kış aylarında iklim durumundan dolayı satışlarda yaşanan düşüşlerde Mayıs ayı ile birlikte toparlama kaydedilmiştir. Ancak haziran ayında Ramazan ve bayram etkisiyle satışlarda tekrar bir daralma gözlenmektedir. Yılın ikinci yarı rakamlarının daha etkileyici seviyelerde olmasını bekliyoruz. Bunun dışında Türkiye’nin ihracat rakamlarına bakacak olursak çimento sektörü yine büyük bir başarıya imza atmıştır. Türkiye İstatistik Kurumu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2017 Haziran’da, 2016 yılının aynı ayına göre yüzde 2,3 artarak 13 milyar 166 milyon dolar, ithalat yüzde 1,5 azalarak 19 milyar 177 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Burada çimento sektörünün üretilen çimentonun yüzde 11,5’ini ihraç ederek ekonomiye olan katkısı büyüktür.” ifadelerini kullandı. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...