13-07-2017
“Üretim tesislerimiz sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte”

“Üretim tesislerimiz sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte”

İş Makinaları sektöründe Avrupa'nın önde gelen tedarikçi kuruluşlarından KSG Makina, dünyada isim yapan markalara hizmet veriyor. Yol dışı kaya kamyonları için damper kasaları, lastikli ekskavatörler için ana şase, lastikli yükleyiciler (loder) için ön şase ve arka şase, lastikli ekskavatörler için dozer bıçakları ve çıkma ayak (outrigger) gövdeleri gibi pek çok komponentin üretimini gerçekleştiren KSG Makina, enerji sektörü, savunma sanayi ve yapı sektöründe önemli çalışmalar yapıyor. KSG Makina’nın başarılı bir adım atarak “KSG High Tech” adıyla kendi markasını yarattığını söyleyen KSG Makina Ticaret Müdürü Dr. Osman Şener Sezgin, firma çalışmaları konusundaki sorularımızı yanıtladı.

 

İş makinaları sektöründe tedarikçi olarak hizmet veriyor ve dünyanın önemli markalarıyla çalışıyorsunuz. Bu çalışmalarınız konusunda neler söylemek istersiniz?

İş makinaları sektöründe, ağırlıklı olarak Komatsu ve Hitachi’ye hizmet veriyoruz.

Komatsu’nun Avrupa’daki tüm üretim ve dağıtım organizasyonlarını yapan Komatsu Europa ile çalışıyoruz ve bu firmanın pazarlama kanalı ile muhatabız. Komatsu kaya kamyonlarının damperini yapıyoruz. Damperlerin her türlü büyük darbelere karşı dayanıklı olması lazım, bu yüzden, üretim kalitesi ve kullanılan çeliğin vasfı çok önemli. Düşünün ki; tonlarca ağırlıktaki kayayı yüksekten damperin ortasına bırakıyorsunuz ve ciddi bir esneme oluyor. İşte bu anda kasada herhangi bir çatlama ve deformasyon olmamalı.

Hitachi’ye vermekte olduğumuz hizmetin iki ayağı var. Bunlardan birincisi Hollanda’daki Ekskavatör fabrikası, diğeri ise; Japonya’da kaya kamyonlarının üretimini ve dağıtımını organize eden Hitachi fabrikası. Avrupa’ya veya bölge ülkelerden birine kaya kamyonu sattıklarında, damperini de bizden tedarik ediyorlar.

Hollanda’daki Ekskavatör fabrikası, ekskavatörün üst şasesinin bitmiş halini Japonya’dan getirtiyor. Biz alt şasenin komponentlerini üretiyoruz. Bunlar; alt şasenin önüne ve arkasına gelen muhtelif ataşmanlar, denge ayakları gövdeleri, ekskavatörün önüne monte edilen dozer bıçağı gibi komponentler olup, üretimi tamamlayıp Hollanda’ya fabrikaya teslim ediyoruz.


İç pazara çalışmıyorsunuz ama ben yine de Türkiye’deki iş makinaları pazarı konusundaki düşüncenizi merak ediyorum…

Türkiye iş makinaları pazarı büyük bir pazar, Avrupa ise; altyapı konusunda sorunlarını çözmüş bir kıta. Türkiye’nin büyük altyapı yatırımlarına ihtiyacı var bu nedenle de iş makinaları pazarı sürekli canlı bir pazar. Türkiye’de ayrıca maden sektörü de canlı bir sektör. Bu nedenle iş makinaları pazarımızın büyüklüğü yadsınamaz. Makina üretip bu pazarda yer almak düşünülebilir ancak, burada mesele makinayı üretmekte değil, pazarlamakta. Makinayı üretebilirsiniz, ki bunu yapan farklı üreticilerimiz de var, ancak bir Hidromek, bir Sanko olmak kolay değil. Bir ekskavatör ürettiğinizi düşünün, kime satacaksınız? Müşteri motor alırken 10 bin motorun pazarlığını yapıyor. Siz 5-10 motor için pazarlık yaparsanız rekabet edebilme şansınız olur mu? Bu konuda yerli üreticilerimiz Hidromek ve Sanko’yu takdir ediyorum. Gerçekten büyük bir iş başardılar.

 

Biraz iş makinaları sektörünün dışına çıkalım isterseniz. Enerji ve savunma sanayi sektörlerine yönelik de çalışmalarınız var. Okurlarımızla paylaşabilir misiniz?

Savunma sanayi konusunda, dünyada bilinen bir İtalyan firmaya hizmet vererek ilk adımı attık. Onlara, gemi üstü uçaksavar toplarının gövdelerini yaptık. Başarılı bir çalışmaydı. Aselsan, Roketsan gibi önemli kuruluşların tedarikçi firmaları listesindeyiz. Bu firmalara en iyi hizmeti verecek, mühendislik bilgisi, tecrübe, altyapı ve kalite anlayışına sahibiz. Yakın zamanda anlaşma için firmamızı ziyaret etmelerini bekliyoruz.


Özellikle rüzgâr enerjisi sektöründe tedarikçi boyutunda verdiğiniz hizmetler var, kısaca bundan da bahsedebilir miyiz?

Tüm yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğu gibi, rüzgâr enerjisi de son yıllarda, ülke enerji politikalarında artan oranda yer alıyor. Önü açık bir sektör olarak görüyorum. Hayatın ve yaşanabilir çevrenin sürdürülebilirliği açısından önemli olmasının yanı sıra, enerji ihtiyacı konusunda kendi kendine yeter bir ülke olmamız yönünden önemi tartışılmaz.

Rüzgâr, en temiz enerji kaynaklarından biri. Avrupa, enerjisinin önemli bir miktarını rüzgârdan elde ediyor. Geldiğimiz noktada ise, rüzgâr türbinlerini, insandan uzak, offshore olarak tabir ettiğimiz, deniz üstlerinde kuruyor.

KSG olarak, rüzgâr türbinlerinin kulelerini ve kulenin oturduğu platformları üretiyoruz. Bu alanda en kaliteli üretimi gerçekleştirmek için, en iyi altyapıya, en yüksek teknoloji ve deneyime sahibiz. Siemens gibi, General Elektrik gibi, Vestas gibi, Nordex gibi pazarın en büyük oyuncularına hizmet verebilecek durumdayız.

Enerji sektöründe bunların yanı sıra, nükleer enerji alanında imalat yapan yabancı partnerlerle görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki günlerde de iki Belçika firması ile görüşmemiz olacak ve akabinde bir karar vereceğiz.

Ayrıca, çelik konstrüksiyon uygulamalarımızla yapı sektöründe de varız. Alarko’ya verdiğimiz hizmet kapsamında, Adana Metrosu’nun duraklarını yaptık ve teslim ettik. Başarılı bir çalışmaydı ve devamında yine Alarko’nun Samsun hafif metro durak inşaatlarını da gerçekleştirdik. Çukurova Hava Alanı konusundaki görüşmelerimiz ise sonlandırılma aşamasında, önümüzdeki günlerde kesinleşecek ve şansımız büyük.

Üretim tesislerimiz sektörün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte. Çeliğin istenen ölçülerde kesilmesi, bükülmesi, kaynatılması, kumlanıp boyanması, gerekirse talaşlı imalatının yapılması için entegre bir tesise sahibiz. Tek seferde 80 ton malzemeyi indirip kaldırabilecek vinç sistemlerimiz mevcut. Hollerimiz geniş, tavanlarımız yüksek ve büyük yapısal parçaları rahatlıkla evirip çevirebilecek yeterlilikteyiz.

Bir de KSG olarak yarattığınız “KSG High Tech” var.  Bütün lansmanları tamamlanan, satışa hazır hale getirilen ve alanında son derece iddialı bir ürün olan bu markanız konusunda bilgi alabilir miyiz?

 

KSG High Tech ile ahşap işleme sektörüne önemli bir adım attık. Ürünümüz, CNC Router diye tabir edilen ahşap işleme makinasıdır. Piyasadaki en kaliteli ürünü üretmek için yola çıktık. Projenin tasarımını yapan arkadaşlar Türkiye’nin en iyi makinasını tasarladılar. Bugüne kadar Türkiye’de kullanılmayan ve dünya çapında en iyi marka kontrol ünitesi, dünyanın en iyi makina rulmanları, dişli ve bileşenleri kullanarak, bunu kendi mühendislik birikimimizle de birleştirerek en iyi tasarımı oluşturduk. Bana göre Türkiye’nin en iyi CNC Router’unu yaptık. Ürünün, 2016’da Türkiye lansmanını, Almanya’daki bir fuarda da Avrupa lansmanını gerçekleştirdik. Bazı ülkelerle bayilik anlaşması aşamasındayız. Özellikle kapı üreticileri bu makinayı çok kullanıyorlar. Dekor, çizgi gibi işlemleri yaparken, kilit ve menteşe deliklerini oluştururken onların vazgeçilmezi. İşletim sistemini ve eğitimini KSG olarak veriyoruz. Hedef pazar ağırlıklı olarak ihracat.


Yükleniyor...
Yükleniyor...