23-06-2017
“Küçükçekmece Arena Spor Kompleksi”, Bölgenin Sosyal ve Kültürel Yaşamını Şekillendirecek

“Küçükçekmece Arena Spor Kompleksi”, Bölgenin Sosyal ve Kültürel Yaşamını Şekillendirecek

Studio Vertebra tarafından tasarlanan “Küçükçekmece Arena Spor Kompleksi”, 35 bin metrekarelik alanda bulunduracağı birçok spor aktivitesi ve çevresinde tanımlanan kamusal alanlarıyla, Küçükçekmece’nin sosyal ve kültürel yaşamını yeniden biçimlendiriyor.

 


Kuruluşundan bu yana mimari, iç mimari ve restorasyon alanlarında ulusal ve uluslararası ölçekte ‘çok disiplinli’ çalışmalar yürüten, Baş Mimar Gencer Yalçın, Y. Mimar Dilşad Öktem Aslaner, Y. Mimar Bahar Yücel ve İç Mimar Efe Kağan Hızar’ın ortaklığındaki İstanbul merkezli tasarım ofisi Studio Vertebra, İstanbul’un Batı yakasında yer alan Küçükçekmece ilçesinde çeşitli spor aktivitelerine ev sahipliği yapacak bir spor kompleksi tasarladı.


Maksimum spor alanı talebine karşılık gelen dizayn

Proje alanında yer alan ve tasarımın önemli girdilerinden biri olarak ele alınan mevcut futbol sahası yükseltilerek, altına farklı spor aktivitelerine yönelik hacimler yerleştirildi. Böylece hem eski doku korunmuş, hem de “maksimum spor alanı” talebinin karşılanması sağlanmış oldu. En üst katta yer alan futbol sahası, aynı zamanda tüm kompleksin çatı örtüsü işlevini üstlenmiş durumda. Açık sahayı çevreleyen şeffaf örgü, dış yüzeyde yer yer alt kotlara inerek cephenin ana karakterini tanımlıyor ve bu sayede altında yer alan meydanı da daha vurgulu hale getiriliyor.

Studio Vertebra’nın, Küçükçekmece Arena Spor Kompleksi projesinde aldığı bir diğer önemli tasarım kararı, zemin katı olabildiğince geri çekmek, böylelikle geniş ve açık bir kamusal alan oluşturmak. Yapının geri çekilmesiyle ana girişinin özelleştirilmesi ile ihtiyaç duyulan açık toplanma alanı sağlanan projede boşluk kullanımı, yapıyı insan ölçeğine yaklaştırmayı amaçlıyor.

 

Spor alanlarının cazibe merkezi olacak

TEM ve E5 gibi önemli ulaşım arterlerine olan yakınlığı ile dikkat çeken 35 bin metrekarelik Küçükçekmece Arena Spor Kompleksi” tamamlandığında, yine aynı bölgede mevcut bulunan Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi‘yle kurduğu komşuluk ilişkisi ve çok fonksiyonlu yapısıyla Küçükçekmece’yi sanat ve spor alanında önemli bir cazibe merkezi haline getirecek.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...