01-02-2018
Askaynak, Oksi - Gaz Ekipmanlarının Güvenli Kullanımıyla İlgili İpuçlarını Paylaşıyor

Askaynak, Oksi - Gaz Ekipmanlarının Güvenli Kullanımıyla İlgili İpuçlarını Paylaşıyor

Kaynak sektörünün lider kuruluşu Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, “Askaynak’tan Yeşil Bilgiler” projesi kapsamında Youtube sayfasında iş güvenliği konusunda dikkat edilecek noktaları paylaşıyor. Kaynak işlemlerinin doğru ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli uzman bilgileri paylaşan Askaynak, Oksi – Gaz ekipmanlarıyla çalışırken üç önemli güvenlik noktasına dikkat çekiyor. Oksi-Gaz hortumlarının EN ISO 3821 standardına uygun olması gerektiğine, hamlaç arkasına hem oksijen hem de yanıcı gaz için alev geri tepme emniyet valflerinin takılmasına ve regülatör çıkışlarında alev geri tepme emniyet valflerinin takılmasının önemine değinen Askaynak, bu güvenlik önlemlerinin alındığı ekipmanlarla iş güvenliği ve kalitesinin artacağının altını çiziyor.

 

40 yılı aşkın tecrübesiyle kaynak sektöründe öncü çalışmalara imza atan, ürünlerinin kalitesi ve teknolojisiyle fark yaratan Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak, kaynak sektöründeki uzmanlığını kaynak ustalarına aktardığı “Askaynak’tan Yeşil Bilgiler” projesiyle, güvenli ve kaliteli kaynak uygulamaları için önemli ipuçlarını ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşıyor. Askaynak Youtube sayfasında yer alan videolarla kolayca erişilebilen uzman bilgilerle, kaynak ustaları iş güvenliği ve kalitesini artırmak için önemli bir fırsat yakalıyor. Bu kapsamda Oksi – Gaz ekipmanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi vererek, hayat kurtaran güvenlik önlemlerine de dikkat çeken Askaynak, üç önemli güvenlik noktasının kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatıyor; Oksi-Gaz hortumlarının EN ISO 3821 standardına uygun olması, hamlaç arkasına hem oksijen hem de yanıcı gaz için alev geri tepme emniyet valflerinin takılması ve regülatör çıkışlarında alev geri tepme emniyet valflerinin takılması. Bu güvenlik noktalarının standartlara uygun ve doğru çalışır halde olmasının hayati önemini vurgulayan Askaynak, bu güvenlik noktalarının özelliklerini şu şekilde aktarıyor; 

Oksi-Gaz hortumlarının EN ISO 3821 standardına uygun olması: Oksi – Gaz ekipmanlarındaki hortumların EN ISO 3821 standardına uygun olması ve bu bilginin hortum üzerinde net bir şekilde görülebilir olması gerekiyor. Kaynak hortumu sentetik kauçuktan üretilirken, hava hortumu ise PCV’den üretiliyor. Bu nedenle kauçuktan yapılan kaynak hortumları kesinlikle uygulama sahasında çok daha dayanıklı iken, PVC hortumları ise bu işlemler için uygun ve dayanıklı değil. 

Hamlaç arkasına hem oksijen hem de yanıcı gaz için alev geri tepme emniyet valflerinin takılması: Hamlaç arkası alev geri tepme emniyet tertibatında iki adet güvenlik sistemi bulunuyor; Alev Tutucu Filtre ve Çek Valf. Alev Tutucu Filtre’deki gazı geçiren ama alevi tutan filtre hortumların tutuşmasına, Çek Valf ise hortumlara ters yönlü gaz akışı olmasını engelliyor. 

Regülatör çıkışlarında alev geri tepme emniyet valflerinin takılması: Regülatör tipi alev tepme geri emniyet valflerinde; Çek Valf, gazı geçiren ancak alevi geçirmeyen Alev Tutucu Filtre, Termik Valf olmak üzere üç adet güvenlik sistemi bulunuyor. Bunlardan Çek valf, herhangi bir sebepten dolayı örneğin lülenin ağzında bir tıkanma olduğu taktirde içerisindeki gazın sıkışarak ters yönlü olarak tüpe ilerlemesine engel oluyor. Gazı geçiren ancak alevi geçirmeyen Alev Tutucu Filtre, herhangi bir sebepten dolayı hortum tutuştuğu zaman veya alev içerisinde ilerlediği zaman tüpün içerisine alevin ulaşmasına engel oluyor. Termik Valf ise, eğer hortum üzerinde bariz bir alev oluştuysa, alev geri tepme emniyet valfinin gövde kısmı ısındığı taktirde içerisindeki Termik Valf devreye giriyor ve çift yönlü olarak gaz akışını kesiyor. 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...