24-07-2018
Schneider Electric ve Has Group, EcoStruxure dönüşümü için iş birliklerini aralıksız sürdürüyor

Schneider Electric ve Has Group, EcoStruxure dönüşümü için iş birliklerini aralıksız sürdürüyor

Schneider Electric ve Has Group 12 yıldır sürdürdükleri iş birliğini Ecostruxure uyumlu yeni projeler ile güçlendiriyor. İki şirket, sanal gerçeklik odaklı yeni bir proje ile makinelerin performans ve çalışma durumunun anlık olarak, uzaktan takip edilebildiği yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

 

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric ve 6 farklı kategoride tekstil makine hattı üreticisi Has Group, yeni projelerle Ecostruxure dönüşümüne hizmet ediyor. Yaklaşık 12 yıldır iş birliği içerisinde çalışan Schneider Electric ve Has Group, sanal gerçeklik odaklı, Ecostruxure uyumlu yeni bir makine tasarladıklarını duyurdu. Bu çalışmayla makinenin verimini, üretkenliğini, duruş ve arızasını uzaktan takip edilebildiği, makinelerin ne zaman arıza yapabileceğini de öngörebilen bir sistem yaratmak amaçlanıyor.Bu amaçla iki şirket, kendi verilerini toplayıp analiz edebilen makine üretimi üzerinde çalışıyor. Ecostruxure uyumlu bu makineler hali hazırda kullanılmaya başlandı. Ancak makinenin elde ettiği bu bilgi kullanıcıya e-posta ile iletilebiliyor. Bundan sonraki süreçte Schneider Electric ve Has Group bu bilginin anlık olarak iletilmesi için çalışacak. Bunun için yine e-posta veya SMS araçları kullanılacak. Ayrıca oluşturulan ‘info’ sayfalarıyla yaşanan ani duruşlarda bakımı ve son projeyi planlama imkanı sağlanacak.

Bu iş birliğinin Türkiye’deki Endüstri 4.0 çalışmaları açısından büyük bir önem taşıdığına değinen Has Group Makine Ar-Ge Müdürü Murat Sevilmiş; “Üç-beş sene öncesine kadar bizim için en önemli unsur makinelerin arızasız çalıştırılmasıydı. Bugün ise gelinen noktada makinelerimiz artık kendini ispatladı. Şimdi makinaların sorunsuz çalışması değil, verimli çalışması önemli. Bu doğrultuda yeni hedefimiz makinelerin birbirleriyle konuşur hale getirilmesi. Bu amaçla müşterilerimize çok daha fazla veri sunabilmek, çalışan bir makinenin verimini, üretkenliğini, duruş ve arızasını takip etmelerini sağlamak ve hatta arızaları öngörmelerine olanak tanımak için çalışıyoruz. Schneider Electric ile yıllardır yakaladığımız başarı, bu hedefimize de kolaylıkla ulaşacağımızı gösteriyor” dedi.

“Ethernet altyapılı tüm makinelere; inverterinden HMI ve PLC’sine kadar müdahale edebiliyoruz”

Schneider Electric EcoStruxure Machine Expert Yılmaz Karakaya ; “Daha önce müşterilerimizin kullanmakta olduğu verileri; enerji tüketimi, doğalgaz tüketimi gibi sarfiyatları lokal olarak tutuyorduk. 2018 yılı itibariyle bu verileri “Machine Advisor” adı altında buluta taşıyacağız. Ardından bunları analiz edip, makinenin, operatörün verimliliklerini, çalışma durumlarını, ne kadar süre hatadan dolayı ne kadar süre boşta durduğunu müşterimize sunacağız. İşlenen kumaş bazında birim maliyet raporlarının çıkartılması şeklinde çalışmalarımız da mevcut. Ethernet altyapılı tüm makinelere; inverterinden HMI ve PLC’sine kadar müdahale edebiliyoruz. Tüm sistemi uzaktan yönetebiliyoruz. Has Group iş birliği ile geldiğimiz bu nokta oldukça heyecan verici ve yeni başarıların da yolda olduğunun işaret” şeklinde konuştu.

 Yapılan çalışmalar kapsamında elde edilen verilerin analizi ise bir diğer önemli basamak olarak sunulacak. Bu doğrultuda günümüzde insan gücü ile yapılan analiz işlemlerinin makineler tarafından sağlanması planlanıyor. Projenin “Analitik” kısmını oluşturan bu basamak ile makineler hızlıca analiz yapıp gerekli programları çalıştırarak son kullanıcı ve makineciye net mesajlar gönderebilecek. Böylece yeni çalışma standartları da oluşturmak mümkün olacak. 

Schneider Electric, otomasyon çözümlerini ExoStruxure üzerine inşa ediyor

Schneider Electric, iş ortaklarının güvenliğini, güvenilirliğini, verimliliğini, sürdürülebilirliğini ve bağlanabilirliğini artırmaya odaklanıyor. Bunu, her seviyede yenilikçiliği sağlayan tek, açık mimariye sahip IoT özellikli sistemi EcoStruxure ile yapıyor. Bağlantılı ürünlerle birlikte, işletmeler için edge kontrol uygulamalar, analizler ve hizmetler sağlıyor.

EcoStruxure Platformu, standartlara dayalı iletişim protokollerini ve dahili analitik işlemleri gerçekleştirmek ve kontrol kararları vermek için akıllı cihazlar kullanma becerisinden yararlanarak dahili bağlantı ve zekayı etkinleştiriyor. İşletme genelinde akıllı operasyonlar gerçekleştirmek için izleme, görselleştirme ve kontrol sistemleri gibi uygulamaları geliştirmede sistem entegratörlerine, geliştiricilere ve mühendislik personeline yardımcı oluyor.

İşte EcoStruxure Özellikleri

Ölçeklenebilir Microsoft Azure IoT teknolojisini kullanan EcoStruxure Platformu, Schneider Electric'in operasyonları optimize etmeye yardımcı olmak için katma değerli dijital hizmetler sunmasını sağlıyor. Mobilite, bulut teknolojisi, algılama, analitik ve siber güvenlikteki son gelişmelerden somut ticari sonuçlar alınmasını sağlayan IoT özellikli uygulamalar, kârlılık, verimlilik ve güvenilirlik için tercih ediliyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...