01-08-2018
DEPREME DAYANIKLI BİNALAR İÇİN SU YALITIMI ŞART

DEPREME DAYANIKLI BİNALAR İÇİN SU YALITIMI ŞART

%92’si deprem kuşağında bulunan ülkemizde yaşanan depremlerde yıkılan veya hasar gören binaların çoğunda nemden kaynaklanan korozyon olduğu gözlemlenmiştir. Korozyona uğrayan binalar 10 yıl içerisinde taşıma kapasitesinin %66’sını kaybetmektedir. Kurallarına uygun su yalıtımı bu anlamda hayati önem arz etmektedir. Hayati öneminin yanında ekonomik olarak da her geçen gün değerlenen binaların uzun ömürlü olması gerekir. Doğru su yalıtımı yapılmadığında, suyun olumsuz etkileri yapıların ömrünü azaltır. Bu da ekonomi açısından önemli bir kayıptır.

 

Türkiye’nin 81 ilinde yaygın bayi ağı ile hizmet sunmakta olan Eryap Grup, su yalıtımı konusunda lider markası BONUS Membran ile, yapıların dayanıklılığını azaltarak ömrünü kısaltan su tehdidini ortadan kaldırırken, yapıların daha sağlıklı, güvenli ve konforlu olmasını sağlayarak binaların ömrünü uzatıyor. Binaların su yalıtımında suya karşı üstün koruma sağlayan BONUS Membran ayrıca, çatı, temel, bodrum, bahçe ve teraslarda da su sızıntısı riskini tamamen ortadan kaldırıyor.

Su, insan hayatı için ne kadar önemliyse, yapılarımız için de bir o kadar korunulması gereken bir unsurdur.  Yapılarda kurallarına uygun su yalıtımı yapılmadığında binanın su alması, duvarlarda küf, mantar gibi organizmaların oluşması, taşıyıcı sistemin demir donatısının korozyona uğraması gibi olumsuz ve hayati tehlike oluşturabilecek olumsuzluklara neden olmaktadır. BONUS Membran, yapıların suyun neden olduğu olumsuz etkilere karşı korunması ve yaşam alanlarında konforlu bir su yalıtımı sağlanması amacı ile kullanılan; yapıların temel, perde, bodrum, bahçe, teras ve çatılarında, köprü, viyadük gibi farklı yüklere maruz kalan yapılar için de uygun bitüm esaslı su yalıtımı ürünüdür. BONUS Membran içerisinde yapısını güçlendirici farklı polimerler içermektedir. Bu polimerler malzemeye farklı dayanımlar katmakla beraber ürünün kolay uygulanmasında ve mükemmel bir yalıtım sağlamasında başrol oynamaktadır. Polimerlerle takviye edilmiş bitüm, farklı çekme, kopma ve yırtılma dayanıma sahip polyester ya da cam tülü taşıyıcılar kullanılarak nihai özelliklerine ulaşmaktadır. Taşıyıcı özellikleri ile doğru orantılı olarak farklı detaylarda ve iklim şartlarında uygulama ve kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Hayati Önem Taşıyan Su Yalıtımı Artık Yönetmelikle Denetlenecek

27 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren SU YALITIMI YÖNETMELİĞİ sayesinde, ülkemizde halen olması gerektiği önemi göremeyen su yalıtımı konusunda kamuoyu ve sektörün bilinçlendirilmesinin yanı sıra, doğru projelendirme, doğru malzeme seçimi ve doğru uygulamanın yapılması ve denetlenmesi de sağlanacak.


Yükleniyor...
Yükleniyor...