11-07-2018
YENİ YÖNETMELİK İLE  BİNALARDA SESSİZLİK DÖNEMİ

YENİ YÖNETMELİK İLE BİNALARDA SESSİZLİK DÖNEMİ

Şehir yaşantısının en önemli sorunlarından biri olan gürültü kirliliğine karşı, binalarda kullanılan yalıtım sistemlerinin teknik kuralları belirlendi. ‘Binaların Gürültüye Karşı Korunması’konusundaki yeni yönetmeliğe göre, su ve ses yalıtımının yeni binalarda uygulanması zorunlu hale geldi. AustrothermTürkiye, doğru uygulanan yalıtım ile ortamdaki gürültünün azaltılabileceğine ve arzu edilen konforun sağlanabileceğine dikkat çekiyor

 

Türkiye’de son dönemde artan kentleşme oranı, yeni ve farklı sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle büyük kentlerde artan çevresel gürültü ve ortak yaşam alanlarından bitişik ortama ses geçişi, günümüzde önemli şikâyet konularından biri olarak sayılıyor. Bu sorundan yola çıkılarak, İZODER’in (Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) destek ve girişimleriyle, mevzuattaki eksikleri gidermek üzereÇevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik', 1 Haziran 2018'de yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikle, su ve ses yalıtımının yeni binalarda uygulanması zorunlu hale getirildi.Yönetmelikle; her türlü yapı, bina, tesis ve işletmede insanların maruz kalacağı, binaların dışından veya içinden kaynaklanan gürültülerin, kişilerin huzur ve sükununa, beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini en aza indirecek iyi işitme ve algılama koşullarının sağlanması amaçlanıyor.

 

Konuyla ilgili olarak AustrothermTürkiyeGenel Müdür Yardımcısı Tolga Celayer; “Günümüzde en fazla rahatsızlık duyulan ve şikâyet edilen konuların başında gürültü geliyor. Günlük yaşamda kısa vadede strese neden olan gürültü, uzun vadede işitme problemlerine yol açabiliyor. Bu nedenle istenmeyen seslere karşı önlem almak, yaşam konforunu artırmak için önem arz ediyor. Yeni yönetmelik, Türkiye inşaat sektörü ve bina sakinleri açısından önemli bir adım. Yönetmelik EPS sektörüne de olumlu yansıyacak” şeklinde konuştu.

 

Konu sessizlik ise AustrothermEPS Silence

 

AustrothermGrubu, konutlarda ses izolasyonunu sağlamak ve katlar arası geçen ses miktarını minimize etmek için; ses izolasyonlu yalıtım tabakası olarak esnekleştirilmiş ürünü Austrotherm EPS Silence® ürününü,sektöre sunuyor. Austrotherm EPS Silence®, gürültü azaltma ve yalıtım değeri artışı için etkin ve ekonomik bir ürün olarak tercih ediliyor.


Yükleniyor...
Yükleniyor...