27-08-2018
YAPILARDA YANGINA KARŞI GÜVENLİ KABLOLARIN ÖNEMİ

YAPILARDA YANGINA KARŞI GÜVENLİ KABLOLARIN ÖNEMİ

Yangın sırasında kablolardan çıkan yoğun gaz olay yerinin boşaltılmasında aksaklıklar yaşatabiliyor ve yangınlarda can kaybının oranını yükseltiyor. Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) konusundaki çalışmaları ile öne çıkan Prysmian Kablo, yapılarda ve projelerde kullanılan kabloların yangına karşı güvenli olmasının önemini vurguluyor.

Enerji ve telekomünikasyonkabloları sektörünün dünya çapında lideri PrysmianGroup’un Türkiye operasyonu PrysmianKablo Mudanya’daki fabrikasında ürettiği AFUMEX™ kablolar ile yangına karşıgüvenli çözümler sunuyor. Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) konusundakiçalışmaları ile de öne çıkan PrysmianKablo, binalarda elektrik tesisatından kaynaklı oluşan yangınlarınteknolojisi yüksek kablolar sayesinde en aza ineceğini kanıtlıyor.

Yangınlarda can kaybına neden olan zehirli gaz 

Yangın sırasında kablolardançıkan duman, insanların zehirlenmesinde ve hayatını kaybetmesinde en önemlietkeni oluşturuyor. Prysmian Kablo’nunsimülasyonlar ile gerçekleştirdiği test esnasında iki farklı bölmeye, yangına karşıgüvenli kablolar ile bugün binaların çoğunda kullanılan PVC kablolaryerleştiriliyor. Kabloların çıkardığı duman oranı ve yanma süresinin ölçüldüğütest sonucunda; Prysmian Kablo’nunyangına güvenli olarak ürettiği kabloların yandıktan sonra kısa sürede kendikendine söndüğü ve duman salınımının daha az olduğu görülüyor. Bu sayede,binanın boşaltılması için gereken süre uzarken, acil müdahale ekiplerinin dahaiyi koşullarda çalışması sağlanabiliyor. Öte yandan, yangına dayanıklıkabloların işlevini sürdürmesi, ayrıca kesintisiz güç kaynaklarının ve yangınalarm sistemlerinin yangın sırasında çalışmasına da olanak veriyor. Bu konudakihassasiyetlerini vurgulayan PrysmianKablo CEO’su Erkan Aydoğdu, “Yangına karşı güvenli kabloların, özelliklekalabalığın yoğun olduğu yapılar olan okullar, hastaneler, alışverişmerkezleri, sinema ve tiyatro salonları, metro ve karayolu tünelleri, havaalanları, maden ocakları, fabrikalar, bilgi işlem merkezleri, oteller, yüksekbinalar, toplu konutlarda ve paniğin yaşanabileceği tüm yapılarda mutlakakullanılması gerekiyor” dedi.

Can güvenliği için tüm sektör birlikte çalışmalı 

 

Prysmian Kablo CEO'su Erkan Aydoğdu, ‘‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’misyonumuzdan hareketle, Türkiye’nin önemli yatırımlarının kablolamasında görevaldık. Ancak Türk Kablo Sektörünün öncü firması olarak, sadece projelere kablotemin etmekle kalmıyor; aynı zamanda, sektörümüzü geliştirecek her tür çalışma,proje içerisinde yer almaya çalışıyoruz. Yangına dayanıklı kablo üretiminin vekullanımının artırılmasına yönelik çalışmalarımız devam edecek. Bu konuda, TürkKablo Sektörü olarak hep birlikte hareket edersek, ülkemizin ve sektörümüzünçok daha iyi günler göreceğine gönülden inanıyoruz” dedi.

 

 

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...