01-10-2018
YENİ NESİL ISI POMPASI DAIKIN ALTHERMA, R32 SOĞUTUCU AKIŞKANLA ÇAĞ ATLADI

YENİ NESİL ISI POMPASI DAIKIN ALTHERMA, R32 SOĞUTUCU AKIŞKANLA ÇAĞ ATLADI

Geliştirdiği çevreci ürünler ve yenilikçi yaklaşımlarla iklimlendirme sektörünün nabzını tutan Daikin, lansmanını Mayıs ayında yaptığı yeni nesil ısı pompası Altherma 3 ile çağ atlıyor. Dünyanın R32 soğutucu akışkanlı ilk ısı pompası olma özelliği taşıyan 3’üncü Nesil Altherma Isı Pompası, yüksek COP ve EER değerleriyle ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyunu en az maliyetle sağlarken maksimum konforu da beraberinde sunuyor.

Daikin, yeni nesil Altherma ile dünyanın R32 soğutucu akışkanlı ilk ısı pompasını tasarlayıp çıtayı biraz daha yukarı taşıyarak bu alanda şu ana kadarki en çevreci ve avantajlı ürünü kullanıcılarına sunmanın gururunu yaşıyor. Yeni ve şık iç ünite tasarımıyla da dünyanın ilk dizayn ödülü olan ve Hannover’deki iF International Forum Design GmbH tarafından verilen iF Dizayn Ödülü’nü kazanan Altherma 3, aynı zamanda reddot award 2018 dizayn ödülü ve üstün teknolojik özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.  

 

Enerjiden Tasarruf Ediyor

Dış havadaki doğal ısıyı yerden ısıtma, radyatör ve fancoil sistemleri ile yaşam alanlarına aktaran hava kaynaklı ısı pompaları, ısınma ihtiyacının yanı sıra sıcak su kullanımı ihtiyacını da karşılıyor. Daikin Altherma tüm bunların yanı sıra opsiyonel bir seçenek olarak sıcak yaz günlerinde soğutma imkanı da sağlıyor. Fosil yakıtlı kazanlara göre çok daha az enerji tüketen Daikin Altherma, ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımında kullanıcılara önemli bir maliyet avantajı sunuyor. 4, 6, 8 kW anma kapasitesindeki yeni nesil Altherma ısı pompaları 65°C’ye kadar su çıkışı verebiliyor. ERP enerji etiketi ısıtmada A+++’a kadar çıkarken, sıcak suda bu oran A+ olarak değer buluyor. Altherma serisinin tümünde olduğu gibi yeni nesil Altherma, elektriğe dayalı bir ısıtma sistemine göre 5 kat daha verimli ve fosil yakıtlara göre (Motorin/LPG) 5 kata kadar daha ekonomik çalışıyor. Dış havadaki ısıyı kullanarak daha az enerji sarf eden Daikin Altherma 3, kullandığı her 1 kW’lık enerjiye karşılık en az 5,1 kW’lık ısı üretiyor. Etiketlerde COP (Coefficient of Performance-Performans Katsayısı) olarak belirtilen bu değer, ürünün avantajını gözler önüne seriyor. -25°C dış hava sıcaklığına kadar ısıtma yapabilen yeni nesil Altherma Isı Pompası, -20°C dış hava sıcaklığında nominal kapasitesinin yüzde 67’sine kadarını koruyabiliyor. Şık ve kompakt ölçülere sahip yeni iç ünite tasarımı ile dikkati çeken Altherma 3 ısı pompası, iç ünite üzerine entegre edilmiş, grafik ekranlı MMI (Man to Machine Interface) kumandayla çalışıyor.

 

R32 soğutucu akışkan ile çevreci bir ısı pompası olarak tanımlanan Daikin Altherma 3 Isı Pompası, HP Keymak Sertifikası (Avrupa Bağımsız Isı Pompası Kalite Sertifkalandırma Kuruluşu)’nın da sahibidir.

 

Yeni Nesil Altherma’nın Özellikleri

Yeni ve kompakt tasarımlı dış ünite artırılmış eşanjör yüzey alanı ile daha yüksek performans sunar. Yeni hava atış ızgara tasarımıyla daha güvenli hale getirilen dış üniteyle, çocukların parmaklarının girmesi gibi tehlikeler ortadan kalkmış durumdadır. Aynı şekilde eşanjör koruma ızgarası yeni tasarımıyla eşanjörleri dışardan gelecek darbelere karşı korunaklı hale getirmiştir. iF Dizayn ve Reddot Tasarım Ödüllü üründe, tüm hidrolik bileşenler fabrikasyon olarak üniteye monteli haldedir. Üniteyi tesisattaki partikülerden koruyan manyetik bir filtre bulunur.

 

Duvar Tipi İç Üniteler

Yeni nesil Altherma duvar tipi iç üniteler yeni model 5 farklı kapasitedeki (150, 180, 200, 250 ve 300 litre) paslanmaz çelik boyler tanklar ile birlikte kullanılabiliyor. B sınıfı ERP enerji etiketine sahip yeni boyler tanklar sayesinde hazırda bekleme sırasındaki kayıp, yüzde 30 daha aza iniyor. Duvar tipi iç ünitelerin, EKHWP serisi boyler tank ve Daikin güneş panelleri ile entegre çalışabilme özelliğine sahip olması, güneş enerjisinin hem kullanım sıcak su üretiminde, hem de mahal ısıtma desteğinde kullanılmasına olanak sağlıyor.

 

İki Farklı Renk Seçeneği

Beyaz ve gümüş grisi 2 farklı renk opsiyonuna sahip yeni nesil yer tipi iç üniteler 180 ve 230 litre 2 farklı paslanmaz çelik boyler tanka sahiptir.  600 x 600 mm taban alanı ile az yer kaplar, alan tasarrufu sağlar. 4 kW kapasiteli iç ünitelerde 3 ve 6 kW monofaze destek ısıtıcı opsiyonu bulunur. 6 kW monofaze elektrikli destek ısıtıcısı, 2 veya 4 kW’a ayarlanabilir. 6 ve 8 kW kapasiteli iç ünitelerde 6 kW monofaze ve 9 kW trifaze elektrikli destek ısıtıcısı opsiyonları vardır.

 

R32 soğutucu akışkanın R410 akışkanına göre üstünlükleri

·       R410 akışkanına göre GWP (Global ısınma potansiyeli) etkisi 3 kat daha azdır.

·       CO2 salımına etkisi, R410 a göre yüzde 5 daha düşüktür.

·       Isıl iletkenliği daha yüksektir.

·       Daha yüksek COP (verimlilik) değerine sahiptir

·       Daha düşük yoğunluğa ve vizkositeye sahip olduğu için daha akıcıdır; bu nedenle borulardaki basınç kayıpları daha düşüktür.

·       Yüzde 30 daha az gaz şarjı gerektirir.

·       Tek bileşenli akışkan olması nedeni ile servis verilebilirliği daha kolaydır.

 

3’üncü Nesil Daikin Altherma Isı Pompası’nın fonksiyonel özellikleri

·       Dış hava sıcaklığına bağlı otomatik ısıtma/soğutma su sıcaklık ayarına sahiptir.

·       Dış hava sıcaklığına bağlı otomatik kullanım suyu sıcaklık ayarı bulunur.

·       Modülasyon modu ile su sıcaklığı ayar imkanı sayesinde yüksek verimde çalışır.

·       Haftalık programlama yapmak mümkündür. Böylece ısıtma, soğutma veya beklemede kalma saatlerini konforunuza göre önceden programlayabilirsiniz.

·       2 farklı ısıtma/soğutma bölgesi için farklı su sıcaklığı ayarlayabilme özelliği vardır.

·       Sessiz mod seçimi ile programlanan saatte dış ünite ses seviyesini daha da düşürebilirsiniz.

·       Kombi ve benzeri ısıtma cihazları ile gelişmiş entegrasyon imkanı sağlar. 3 farklı zaman için elektrik fiyatı, gaz fiyatı tanımlayabilir, en verimli şekilde kombi ile eş güdümlü çalışma sağlar.

·       Enerji sarfiyatı ve enerji üretim miktarını hesaplayarak kullanıcıyı bilgilendirir.

·       Acil durum ısıtma modu vardır. Bu sayede ısı pompası arızası olduğunda otomatik veya manuel olarak elektrikli destek ısıtıcı devreye girer ve ısıtma işlemi devam eder.

 

·       Kumanda üzerinden dış hava, su çıkış, kullanım suyu sıcaklığı, su debisi, gaz sıcaklığı, aktüatörlerin durum bilgisine ulaşmak mümkündür. Bu bilgiler kullanıcının ve montajcı firmanın doğru yönlenmesini sağlar. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...