01-10-2018
“Türkiye Ekonomisi Büyümesine Hız Kesmeden Devam Edecek!”

“Türkiye Ekonomisi Büyümesine Hız Kesmeden Devam Edecek!”

Türkiye’nin en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Mardinli İş Adamları Derneği’nin (MARİŞ) düzenlediği ‘Mariş Cumartesi Buluşmaları’nda son gelişmelerin ışığında Türkiye ekonomisi ele alındı. Etkinliğin açılış konuşmasını MARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş yaptı.

Holiday Inn İstanbul Airport Otel’de gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını yapan MARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, son dönemde ülkemiz üzerinde oynanan küresel oyunların, yaratılmaya çalışılan ekonomik savaşın farkında olduklarının altını çizerek; “Tüm bu olumsuz gelişmelere karşın ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüme başarısı gösterdi. Bu rakamın katlanarak artacağına inancımız tamdır. Türkiye ekonomisi büyümesine hız kesmeden devam edecek.” dedi. Yerli ve milli kaynakların artırılması ve üretime dönüştürülmesi için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini belirten Akkuş, "Bizler de bu sorumluluk ışığında, başta Mardin ve ülke ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunmak için var gücümüzle çalışacağız” diye konuştu.

 

Etkinlik kapsamında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan moderatörlüğünde, GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin ve 26. Dönem Bayburt Milletvekili, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu, Türkiye ekonomisindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

 

Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan yaptığı konuşmada, “81 milyonluk genç bir nüfusa sahibiz. İyi eğitim almış insan kaynağına ihtiyacımız var, kaynaklarımızı israftan uzak ve etkin bir biçimde kullanarak Türkiye’yi daha iyi günlere ulaştırmamız mümkün.” dedi.

 

“Konut sektörü dinamizmini kaybetmez”

Etkinlik kapsamında konuşan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye'de bizim raporumuza göre 820 bin adetlik bir konut stoğu var. Bu rakam 7-8 ayda eritilebilir. 2,3-2,5 konut faizleriyle bizim finans sistemi üzerinden satış yapmamız mümkün değil” diye konuştu. Yetgin, sektör olarak taleplerinin vatandaşlık hakkının 1 milyon dolardan 300 binden dolara indirilmesi olduğunu da söyledi.

 

"Türkiye cari açığını her zaman kapatmıştır"

 

26. Dönem AK Parti Bayburt Milletvekili ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doç. Dr. Şahap Kavcıoğlu ise, "Türkiye 2010-2018 tarihleri arasında yüzde 6,8 büyüdü ve rekor kırdı. Şu günlerde en çok Türkiye'nin dış borçlarından bahsediliyor. 466 milyar dolar olan bu borç çok mu? Türkiye'nin 2002’de yüzde 54,8 borcu vardı. 2018’de ise bu borç yüzde 52,9 oldu. Bu sürede ülkemizin büyürken dış borcunda da bir gerileme kaydedildi. Türkiye'nin borç yapısının değiştiğini, kamunun yaptığı borçlanmanın özel sektöre doğru kaydığını görüyoruz” dedi.


Yükleniyor...
Yükleniyor...