01-10-2018
Mapei Türkiye Genel Müdürü Selman Tarmur: “Amacımız Türkiye Pazarında Lider Olmak”

Mapei Türkiye Genel Müdürü Selman Tarmur: “Amacımız Türkiye Pazarında Lider Olmak”

2017’de 80.yaşını kutlayan, 5 kıtada 80’den fazla şirket ve fabrikası ile faaliyette bulunan, inşaat endüstrisinin en yenilikçi ürünlerini üreten, dünyanın en geniş ve tamamlayıcı ürün yelpazesindeki yüksek kaliteli ürünleriyle, sahip olduğu 66.000 müşterisinin taleplerine cevap veren MAPEI, beş yıl önce Türkiye’ye giriş yapan global bir şirket. Türkiye pazarında yerini uluslararası tecrübesiyle sağlam temeller üzerine kuran MAPEI Türkiye’yi, sektöre yönelik değerlendirmelerini ve gelecek hedeflerini Mapei Türkiye Genel Müdürü Selman Tarmur’dan dinledik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Marmara Üniversitesi MBA programlarını tamamladım. Uzun yıllar Bosch Termoteknik bünyesinde çalıştım. 2009-2013 arası Bosch Termoteknik Genel Müdürlüğü ile Orta Doğu ve Kafkasya Bölge Direktörlüğü görevlerini üstlendim. 2013-2015 arası Bosch Thermotechnology GmbH (Almanya) şirketinde Merkezi Klima Sistemleri iş kolunda Global Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 2015-2017 arası Kale Seramik AŞ’de Başkan Yardımcılığı ve 2017-2018 arası Belenco Kuvars Sistemlerinde Genel Müdür olarak çalıştım. Haziran 2018 itibariyle Mapei Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladım.

 

Mapei olarak “Yapı Kimyasalları” sektörünü değerlendirecek olursanız, sektörün pazar durumunu ve rekabetini nasıl analiz edersiniz?

Türkiye yapı kimyasalları pazarı, çeşitli büyüklüklerde alt pazarlar barındıran, çok segmentli, dinamik ve kalabalık bir pazar. Uluslararası ve yerli büyük oyuncuların yanı sıra çok sayıda küçük ve orta ölçekli firma faaliyet gösteriyor. Ancak Türkiye pazarı, büyüme potansiyeli göz önüne alındığında yoğun rekabete rağmen yerli ve yabancı yatırımcı için oldukça cazip. Biz de Mapei Türkiye olarak yatırımlarımıza devam ediyoruz, özellikle üretim sistemi yatırımlarımızla dünyadaki geniş ürün gamımızın şu an bir bölümünü Türkiye’de üretiyoruz ve her yıl yaptığımız yatırımlar ile Türkiye’de ürettiğimiz ürün sayısını artırıyoruz. Amacımız İtalya merkezimizden Türkiye’ye daha çok yatırım yapılmasını sağlamak.

 

Kentsel dönüşüm, renovasyon ve yapısal güçlendirme çalışmalarındaki ivme ve büyük kamu projeleri ile büyümeye devam edeceğini öngördüğümüz pazarda, yüksek performanslı, yenilikçi ürünler ve profesyonel teknik destek sunabilen markaların başarılı olacağını düşünüyorum.

 

Yeni Ar-Ge çalışmalarınız var mı? Nelerdir?

2017’de 80.yaşını kutlayan Mapei 5 kıtada 80’den fazla şirket ve fabrikası ile faaliyette bulunmakta ve inşaat endüstrisinin en yenilikçi ürünlerini üretmektedir. MAPEI, dünyanın en geniş ve tamamlayıcı ürün yelpazesindeki yüksek kaliteli ürünleriyle, sahip olduğu 66.000 müşterisinin taleplerine cevap veren bir şirkettir.

 

Milano’daki ana AR-GE merkezimizde yapılan çalışmalar sonrasında geliştirilen ürünlerimiz farklı ülkelerde bulunan fabrikalarımızda üretilmekte ve çeşitli laboratuvar ve test merkezlerimizde test edilmektedir. Son derece profesyonelce tasarlanmış bu ürün geliştirme prosesi sonucu üretilen ürünler satış ve pazarlama ekipleri tarafından satışa sunulmaktadır.

 

Mapei olarak, gelecekteki strateji ve hedefleriniz nelerdir?

Mapei dünya çapında her türlü zemin, temel, duvar kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ürünler, ayrıca zemin kaplama ürünleri, dış cephe boyaları, çok çeşitli alternatifli su yalıtım ürünleri, ısı yalıtım ürünleri, özel harçlar, çimento ve beton katkıları, restorasyon ürünleri, spor tesisleri için ürünler, yeraltı inşaat ve tünelleri ile tünel açma makinaları için ürünler üreten büyük bir firmadır. Biz de Mapei Türkiye olarak 5 sene önce girdiğimiz bu büyük ve potansiyeli yüksek pazarda lider olmak için çalışıyoruz. Geçtiğimiz 5 sene fabrikadaki üretime ve tedarik zincirine dönük yatırımlar ile geçti; bu esnada satış ve bayilik teşkilatlarımızı da geliştirdik. Bundan sonraki hedefimiz kalitelisini dünya çapında projelerde ve pazarlarda ispatlamış ürünlerimiz ile büyümek ve piyasada lider konuma gelmektir.

 

Mapei markası Avrupa, Amerika, Asya, Afrika… kıtalarında var olan global bir marka. Mapei, Türkiye pazarında yapı kimyasalları sektöründe kendi varlığını nasıl tanımlar?

Mapei globalde çok önemli ve büyük bir oyuncu, trendleri oluşturan, yönlendiren, ürün geliştirme için büyük kaynaklar ayıran öncü bir firma. Biraz öncede belirttiğim gibi Mapei Türkiye’ye 5 yıl önce giriş yaptı, hazırlık dönemimizi tamamladık, artık pazarda büyüme ve liderlik yolunda ilerleme planlarımızı hayata geçiriyoruz. Kendimizi Türkiye pazarında çok geniş ürün gamımız ile iş ortaklarımıza ve müşterilerimize profesyonel çözümler sunan bir çözüm ortağı olarak görüyoruz. Gerek mükemmel ürünlerimiz gerek profesyonel teknik servisimiz ile pazarda iş ortaklarını ve müşterilerini mutlu eden bir firma olarak tanınmak istiyoruz.

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...