01-10-2018
Saray Group Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: “İhracat pazarında yalnızca genişlemek değil, aynı zamanda derinleşmek peşindeyiz”

Saray Group Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici: “İhracat pazarında yalnızca genişlemek değil, aynı zamanda derinleşmek peşindeyiz”

Yaklaşık 40 yıldır Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörüne yüksek kalitede ürünler üreten, toplam satış ve cirosunun yaklaşık yüzde %40’ını ihracattan elde eden Saray Alüminyum’un; cephede kullanılan ürünlerini, alüminyum mimari çözümlerini, 2018 yılı değerlendirmelerini ve 2019 yılı hedeflerini Saray Group Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici ile konuştuk.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim sayımızda Çatı ve Cephe Sistemleri konusunu işliyoruz. Bu özel dosyamızda Saray Alüminyum’un özellikle yapının cephesinde kullanılan ürünlerini veya çözümlerini ele almak isteriz. Bu bağlamda, modern projelerin ihtiyaç duyduğu alüminyum mimari çözümlerinizin detaylarını bize anlatır mısınız? Ürün çeşitliliğinizden de biraz bahseder misiniz?

Saray Alüminyum olarak yaklaşık 40 yıldır, Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörüne yönelik yüksek kalitede üretim yapıyoruz. Saray çatısı altında iki ayrı üretim tesisimizde alüminyum kapı, pencere, cephe ve küpeşte sistemleri, alüminyum kompozit panel, PVC kapı ve pencere sistemleri, panjur ve kepenk sistemleri üretiyor, geliştirdiğimiz iç ve dış cephe çözümleriyle mimari yapıların inşa edilmesinde büyük rol oynuyoruz.

 

Farklı alanlarda tüketici beklentilerini karşılamaya yönelik geliştirdiğimiz kaliteli ürünler arasında bu yıl iki yeni ürünümüz öne çıkıyor. Bu sene üretimine başladığımız SARAYROLL Panjur ve Kepenk Sistemleri, hem monoblok hem de dıştan takma olmak üzere iki ayrı sistemde üretiliyor. Her iki sistemde de kullanılan poliüretan iç dolgusu, ısı ve ses izolasyonunu maksimum boyuta çıkarıyor, mükemmel bir yalıtım avantajı sunuyor. Yerli ve yabancı markalı tüm pencere ve kapı sistemleriyle uyum sağlayan SARAYROLL, ahşap desenli olarak üretilebildiği gibi çok geniş renk seçenekleri de sunuyor. Manuel, butonlu, uzaktan kumandalı ve grup kontrol sistemli olmak üzere değişik kullanım olanakları sunan SARAYROLL Panjur ve Kepenk Sistemleri, akıllı ev konseptiyle uyum içinde otomasyon kolaylığı sağlıyor. SARAYROLL monoblok sistemlerde, ayrı bir profil kullanmadan sürme ve stor sineklik uygulamaları da yapılabiliyor. İleri düzeyde teknolojik makine ve kalıplarla üretilen SARAYROLL, motor, uzaktan kumanda, alıcı, aksesuar ve bağlantı ekipmanının tek elden tedarik edilebiliyor olmasıyla da benzerlerinden bir adım öne çıkıyor.

 

Öte yandan Saray’ın ürettiği monoblok sistemlerde panjurun sarıldığı kutu ölçüsü 197 mm’den başlıyor ve 250 mm’ye kadar büyüyebiliyor. Bu sayede profiller çok parçalı olmaktan kurtuluyor. Tek parça profil hem daha kolay monte ediliyor hem de kullanım esnasında farklı parçaların uyumsuzluğundan kaynaklanabilecek problemler en baştan bertaraf edilmiş oluyor. Ayrıca tek parça profiller, daha şık ve estetik bir görüntü çiziyor. Dıştan takma panjur sistemlerinde ise profil ölçüleri 137 mm’den başlayıp 400 mm’ye kadar genişliyor.

 

Bu yıl farklı alanlarda tüketici beklentilerini karşılamaya yönelik geliştirildiğimiz diğer ürünler arasında Korkuluk Sistemleri ve Motorlu Giyotin Pencere ve Küpeşte Sistemleri bulunuyor. Bildiğiniz gibi korkuluk sistemleri, son dönemde yapı sektörünün vazgeçilmez estetik unsurlarından biri oldu. Biz Saray olarak bu estetiğe tartışılmaz bir güven unsurunu da kazandırdık. Kısa bir süre önce geliştirdiğimiz Motorlu Giyotin Pencere ve Küpeşte Sistemiz ise, tamamen açıldığında küpeşte görevi gören, kapatıldığında pencereye dönüşen bu ürün, kumandasına tek bir dokunuşla yaşam alanlarını açık mekânlara dönüştürebilme özelliği ile öne çıkıyor. Yine yeni nesil mimarinin sıkça kullandığı bir fonksiyona tartışılmaz bir kalite ve güvenlik getiriyoruz.

 

Son zamanlarda sektörde, enerji verimliliği ve sürdürebilirlik gibi kavramlar önem kazandı. Saray Alüminyum’un enerji verimliliği, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir çevre, sürdürülebilir ekonomi gibi konularda düşünceleri nelerdir? Sürdürülebilirlik projelerinizden bahseder misiniz?

Saray Alüminyum olarak, çevreye ve gelecek nesillere olan yükümlülüklerimizi yerine getirerek Türkiye yapı sektörü için örnek teşkil ettiğimiz gibi, uluslararası standartlara bağlı kalarak global pazarlarda avantaj sağlıyoruz. Şirketimiz, sadece ekonomik değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir büyüme için gerekli olan sosyal ve çevresel yönlerini de sürekli olarak geliştiriyor. Aldığımız tüm aksiyonlarda, hem uluslararası pazarda, hem de Türkiye’de “farkındalık yaratmak” hedefiyle hareket ediyoruz. Avrupa normlarına uygun üretimin yanı sıra, ürünlerimizin EPD (Çevresel Ürün Beyanı) ile sürdürülebilir bir bakış açısı ve sorumluluk anlayışı ile belgelendirilmesi bizim için oldukça önem taşıyor. Öte yandan Çerkezköy’deki üretim tesisimizde, üç adet rüzgâr enerjisi santrali ile toplam kurumsal karbon ayak izi değerinde % 30 azalım sağlıyoruz.

 

Küresel ısınma, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesini minimize etmek amacıyla çevre dostu “Yeşil ve Sürdürülebilir Bina” kavramı günümüzde oldukça önem kazandı. Yapılan araştırmalara göre “Yeşil ve Sürdürülebilir Bina” kriterlerine uygun olarak tasarlanıp işletilen binalarda, %24 ila %50 arasında enerji tasarrufu sağlanıyor. Bu yapılarda, enerji verimliliğini maksimum sağlayan ve çevre dostu geri dönüşümü olan, bakım gerektirmeyen malzemeler tercih ediliyor. Kapı, pencere, dış cephe giydirme ve kaplamasında tüm bu kriterleri sağlayan alüminyum tüm dünyanın birinci tercihini oluşturuyor. Saray Alüminyum olarak sürekli yeni ürünler geliştiriyor ve bu ürünleri geliştirirken ısı, ses, enerji verimliliği konularını dikkate alıyoruz. Bu sayede, müşterilerimiz uzun vadede ciddi bir ekonomik kazanım elde etmenin yanı sıra çevreci bir davranışta da bulunmuş oluyor.

 

Çevre- iş sağlığı ve güvenliği politikanız nedir? Buna ek olarak Yerli Malı sertifikalı ürünleriniz var, bu ürünlerin detaylarından bahseder misiniz?

Saray Alüminyum olarak, ürünün üretilmesinden sevkiyatına kadar geçen tüm aşamalardaki faaliyetlerimizin çevresel boyut ve etkilerini hesaplayarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerin çevre kirliliğine neden olmaksızın sürdürülmesi konusunda hassasiyet gösteriyoruz. Çevre ile ilgili tüm mevzuatlara uymayı, doğal kaynakları optimum düzeyde kullanmayı, kullanılan hammadde ve yardımcı maddelerde çevre kriterlerine uymayı, kirliliğin önlenmesini, atıkların azaltılmasını ve maksimum geri dönüşümünü sağlamayı ilke ediniyoruz. Tesislerinizde rüzgar enerjisi santrali kurarak karbon ayak izimizi silmeye çalışıyoruz. Ayrıca çalışanlarımızı çevre konusunda eğitimlerle bilinçlendiriyor, yeni yatırımlarımızda da çevre faktörünü göz önünde bulundurmayı kendimize ilke ediniyoruz.

 

Sektördeki üstün kalite ve standart belgelerimizin yanı sıra, Alüminyum Kompozit Paneller (EPD Kayıt No:S-P-00834), Alüminyum Ekstrüzyon Profil (EPD Kayıt No:S-P-00833) ve PVC Profil (EPD Kayıt No:S-P-00832) ürünleri için EPD belgelerimiz bulunuyor. Ürünlerimizin EPD ile belgelendirilmesi, Sürdürülebilir Üretim Ar-Ge ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) tarafından yürütülen ve Türkiye'de yerleşik tek EPD Belgelendirme sistemi olan EPD Türkiye kanalıyla The International EPD System üzerinden gerçekleştirildi.

 

Türkiye’de ilk kez Alüminyum Kompozit Paneller, Alüminyum Ekstrüzyon Profil, PVC Profil ürünleri için EN 15804 - Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD belgesini Saray Alüminyum’un aldığını söylemekten de ayrıca gurur duyuyorum.

 

Avrupa, Asya ve Afrika’da 50’yi aşkın ülkeye ihraç yapıyor ve yüksek ihracat rakamları ile her yıl “İhracatın Yıldızı” ödülünü alıyorsunuz. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Toplam satış ve ciromuzun yaklaşık yüzde %40’ını ihracattan elde ediyoruz. Bu yıl ihracata yönelik önemli bir hamle yaparak, yurtdışı yetkili bayi ağımızı genişlettik. Gelecek yıl bu alana yönelik çalışmalarımıza daha da hız kazandıracağız. Bu yıl sonunda ihracat gelirimizi 60 milyon Dolar olarak belirledik. Ancak ihracat pazarında yalnızca genişlemek değil, aynı zamanda derinleşmek peşindeyiz. Kalıcı olmak, güven vermek, “made in Turkey” markasına değer katmak birincil hedefimiz.

 

İhracat başarımız nedeniyle Saray markası yurtdışında da çeşitli yapılarda sıklıkla karşımıza çıkabiliyor; La Rambleta Theater Valencia, Porta Batumi Tower Batum, Hotel Hills Bosna Hersek bu projelerden yalnızca birkaçı.

 

Sektörde ilerlemenin diğer bir yolu da inovasyondan geçiyor. Sektörün öncü firmalarından biri olarak Saray Alüminyum’un Ar-Ge çalışmalarını sormadan geçmek istemedik. Ar-Ge çalışmalarınızın detaylarını bize aktarabilir misiniz?

Saray Alüminyum olarak Ar-GE çalışmalarına oldukça önem veriyoruz. Yıllık bütçemizin yaklaşık %5’ini Ar-Ge’ye ayırarak, yeni teknolojilerin takibini yapıyor, yenilikçi ürünler geliştiriyor, bu ürünlerin sektörle buluşturulması konusunda oldukça aktif rol oynuyoruz.  

 

Şirketimizin Ar-Ge çalışmalarını oluşturan konuların başında, yeni veya iyileştirilmiş ürün geliştirerek daha önce karşılanamayan ihtiyaçlara cevap vermek, yeni ve/veya performansı artırılmış ürün geliştirerek müşteri memnuniyetini arttırmak bulunuyor. Bunların yanı sıra, yeni pazarlama yöntemleri geliştirmek ve geliştirilen ürünün ticarileştirilerek pazara yayılmasını sağlamak da temel hedefler arasında yer alıyor. Öte yandan yurt dışındaki fuarlara katılarak, hızla değişen ve dönüşen sektör normlarını yakalamayı, yeniliklerin sadece takipçisi değil, aynı zamanda ilk uygulayıcısı olmayı amaçlıyoruz.

 

Örneğin, Nano kompozit panel, B1 yanmazlık sınıfı kompozit panel, A2 yanmazlık sınıfı embossing kompozit panel, A2 yanmazlık sınıfı mineral dolgulu kompozit panel, alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi üretimleri Türkiye’de ilk olarak Saray Alüminyum tarafından gerçekleştirilerek pazara sunuldu. Son olarak da, Polyamid ısı yalıtım bariyerine ilaveten, uygun ölçü ve şekillerdeki ısı bariyerli sistem profillerine uygulanabilecek özel bir yalıtımlı dolgu tekniği uygulamasını Saray Alüminyum bünyesinde gerçekleştirerek ses ve ısı yalıtımında sistemlerimizi bir üst seviyeye taşıdık. Bu özel teknik sayesinde birbirine polyamid ısı yalıtım bariyerleri ile bağlanmış iki alüminyum profil arasındaki hava boşluğu özel dolgu ile doldurularak hava akımı bloke ediliyor, sonuç olarak da daha az enerji sarfiyatı ile ısıtma/soğutma gerçekleştiriliyor. Saray Alüminyum bünyesinde geliştirilip uygulanan bu özel dolgu tekniği ile yüksek termal performans sağlanması ve yapının toplam enerji tüketiminin minimizasyonu ile ekosisteme yapmış olduğumuz katkıdan gurur duyuyoruz.

 

Saray Grup olarak 2018 sizin için nasıl geçti? 2019 için yeni projeleriniz var mı?

Geçen yıl 3.5 milyon TL yatırımla faaliyete geçirdiğimiz panjur üretim hattını, bu yılın mart ayında devreye aldık. Yıllık üretim kapasitesi 16 milyon metre olan SARAYROLL Panjur ve Kepenk sistemlerini üretiyoruz. Bu sistemleri Afrika’dan Avrupa’ya kadar yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediyoruz.

 

 

Gelecek dönem sektörün nabzını tutan iki ayrı fuara katılarak ürünlerimizi ve hizmetlerimizi tanıtacağız. İngiltere’nin Birmingham şehrinde düzenlenen Avrupa’nın en büyük Yapı&İnşaat networking platformu ‘’UK Construction Week’’ ve İspanya’nın Madrid kentinde düzenlenen VETECO Fuarları’nda sektör profesyonelleri ve müşterilerle bir araya gelerek, bu pazarlara yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız. 2018 yılı sonrası hedeflerimiz arasında yeni bir kompozit üretim hattı yatırımı bulunduğunun da altını çizmek isterim. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...