01-10-2018
İnanç Bant Dış Ticaret Müdürü Emin Şen: “Nefes Alan Bant İle %99 Oranında Işık Geçirgenliği Mümkün”

İnanç Bant Dış Ticaret Müdürü Emin Şen: “Nefes Alan Bant İle %99 Oranında Işık Geçirgenliği Mümkün”

Temel işi yapışkanlı bant üretimi olan, proje bazında ürün geliştirme ve özel ebatlandırma seçenekleriyle hizmet veren İnanç Bant “Nefes Alan Bant” (Breather Tape) ürünü ile dikkat çekiyor. Dosya konumuz kapsamında görüştüğümüz İnanç Bant Dış Ticaret Müdürü Emin Şen; “Ürünümüz kısmi ve tam hava geçirgenliği özelliğiyle nefes almayı sağlarken, tozun ve nemin içeri girmesini dolayısıyla levha ve reklam panolarında zamanla oluşan yosunlaşmayı önler” diyerek, ürünün marka ve patentinin de kendilerine ait olduğunun altını çiziyor.

Emin Bey, PLAŞER markasıyla ürettiğiniz TR-özel üretim Havalandırma Bandı ürününüzden bahseder misiniz?

PU( Polikarbon Levha) levha ve reklam panolarında hava akışını sağlayan, dolayısıyla levha içerisinde toz ve nemin birleşiminden kaynaklanan yosunlaşmayı önleyen özel olarak ürettiğimiz bir bant türü. Marka ve patenti alınarak tamamen İnanç Bant bünyesine katılmış nitelikli bir ürün.

 

Nefes alma, su tahliyesi, toz tahliyesi gibi avantajları var. Bu avantajların detaylarından bahseder misiniz?

Polikarbonat levhaların şeffaf yapısı sayesinde özellikle ışık geçirgenliği istenilen yerlere uyguluyoruz. Örneğin; stadyum ve konferans salonlarının çatıları şeffaftır. Bu gibi ortamlarda polikarbonat levha kullanılır. Bu levhaların ortası boş ve odacıklıdır. Bu odacıklara zamanla toz girer, su ve nemle birleşerek yeşermeye (yosunlaşmaya) sebep olur. Bu da ışık kaybına neden olur. Ürünümüzün kısmi ve tam hava geçirgenliği özelliğiyle tozun içeri girmesi önlenir ve bununla beraber nefes almasını, havalandırmasını sağlayarak yosunlaşmayı da önlemiş olur.

 

Uygulama aşamalarından ve uygulandığı alanda gösterdiği performans sürecinden bahseder misiniz?

Yapılacak uygulama tabii ki panelin montajından önce manuel olarak açık olan odacıklı yüzeye (ölçülerinde sipariş edilen bant ile) yapıştırılır. Ortalama performans süresi 5 ile 10 yıl arasındadır.

 

Üretim aşamalarınızı ve müşterilerinize sunduğunuz satış sonrası hizmetlerinizi anlatabilir misiniz?

Üretim aşamasında, üretim için kullanılacak malzemeler ve hammadde özenle seçilerek tam otomatik makine parkurumuzda, standartların dışına çıkmaksızın üretim yapmaya özen göstermekteyiz. Sürekliliği olan müşterilerimiz için belirli bir miktarda stoklu çalışma da yapabiliyoruz.

 

AR-GE, İnanç Bant için ne ifade eder?

Bizim için AR-GE demek; kalitenin devamı için seçilen hammaddenin daima aynı kalitede olmasına ve makine parkurunun kalibrasyonuna dikkat etme kaydı ile ilk çıkan ürün ve son çıkan ürünün aynı karakteristik özelliklere sahip olması demektir.

 

Yapı sektöründeki pazarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Çalıştığınız iş ortaklarından, bayi ağınızdan ve ihracat çalışmalarınızda kısaca bahsedebilir misiniz?

Ürünlerimizin ve marka bilinirliliğimizin artması için; yapı sektöründeki mevcut çalıştığımız firmalar haricinde, diğer firmalar ile tanışabilmek adına yapı ile alakalı tüm yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katılmanın yanı sıra sizin gibi değerli sektörel dergiler aracılığıyla ilke edindiğimiz ürün ve marka bilinirliğini arttırma hedefini gerçekleştiriyoruz. Sizleri de dahil ederek söyleyebilirim ki iş ortaklarımız; mimari firmalar, yapı firmaları ve panel üreticileri. İhracat noktasında da şunu rahatlıkla belirtebilirim ki; hemen hemen tüm Avrupa, Kuzey Afrika, Rusya ve Orta Asya bölgelerine ihracat yapıyoruz ve ihracatı artırma yönünde çalışmalarımız da devam ediyor.

 

Nefes alan izolasyon bantlarının sektördeki kullanım bilincini siz nasıl değerlendirirsiniz? Bu bilinci artırmak için yaptığınız pazarlama çalışmaları nelerdir?

Öncelikle tabii ki ürünü kullanan kitleye ürünü çok iyi tanıtmak ve bilgilendirmek gerekir. Ürünün tüm yapısı, özellikleri, kullanımı ve ömrü ile ilgili bilgileri vermek gerekir. Daha sonra bununla ilgili birebir veya endirekt numune çalışması yaparak ürünü test etmelerini sağlama çalışmaları yapıyoruz. Bu bilinci arttırmak için de az önce belirttiğim gibi, yapı ile alakalı yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katılmanın yanı sıra reklam, röportaj veya ürün tanıtım çalışmaları yapıyoruz. Tüm bunların dışında birebir ziyaret ettiğimiz firmalar da mevcut.

 

2018 genel anlamda İnanç Bant için nasıl geçti? 2019’da yeni ürün ya da projeler var mı?

Yılın ikinci yarısından sonra yaşanan ekonomik şartlardan tüm pazarda satış anlamında etkilenme oldu ancak İnanç Bant için 2018 yılı kötü geçmedi. Son çalkantılı süreci de ihracat ile gidermeye çalışıyoruz diyebilirim. 2019 yılına yönelik ise; önümüzdeki süreçte elbette yeni ürünlerimiz olacak, firma yapısı ve makine parkuru bakımından proje bazında spesifik ürünler üretiyoruz ve üretmeye de devam edeceğiz.

 

Sürdürülebilir bir çevre, pazar ve ekonomi açısından düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

Sürdürülebilir bir çevre, pazar ve ekonomi açısından yapılması gereken;  yapı sektörü ve diğer ticaret dallarında da olduğu gibi, bizi ekonomi ve uygulama yönünden en az maliyete itecek ve aynı zamanda uzun süre kullanabileceğimiz çözümleri seçmektir. Bu da birincisi doğru AR-GE, ikincisi doğru ürün seçimi, üçüncüsü de doğru uygulamadan geçer. Örnek vermek gerekirse; nefes alan bandımızı kullanan çatı polikarbonat panel uygulamaları, panellerin 10 yıl süre ile %98-99 verimle ışık geçirgenliğini sağlamaktadır. Kullanmayanlarda ise ilk üç yılda nerdeyse %50-60 ışık geçirgenlik kaybı yaşanmaktadır. Bu da ekstra elektrik enerjisi ile beraber ekstra panel değişim maliyetine sebebiyet vermektedir.

 

Sohbetimizin sonunda eklemek istediğiniz farklı bir detay var mı?

 

Özellikle altını çizerek söylemek isterim ki; ülke olarak yerli üreticilerimizi ve yerli ürünlerimizi kullanmayı tercih edersek, her alanda daha çok gelişip, büyüyebileceğimize inanıyorum.


Yükleniyor...
Yükleniyor...