01-12-2018
İlk Yıl Hedeflenen Ziyaretçi Sayısı 5 Milyon

İlk Yıl Hedeflenen Ziyaretçi Sayısı 5 Milyon

Avrupa’nın en büyük tema parkı olma özelliğini taşıyan ANKAPARK’ın açılışı için geri sayım başladı. Yapılan ihale ile ANKAPARK’ı 29 yıllığına kiralayan GBM Ticaret & Çelik Ortak Girişim Grubu, 2019’un Mart ayında projenin açılışını yapmak için kolları sıvadı. Tamamlama çalışmalarının son etabı devam ederken park içindeki kafe, restaurant ve çocuklara yönelik satış alanlarının alanın kiralamasını ise KDM AVM Danışmanlık üstlendi.

KDM AVM Danışmanlık’ın kurucusu Murat İzci henüz çok yeni olmasına rağmen ANKAPARK’a yoğun talep olduğunu ifade ederek “Ağırlıklı yeme & içme, hediyelik eşya ve çocuklara hitap eden konsept mağazalar üzerine kiralama yapılacak. Park 1 milyon 200 bin m2’lik geniş bir alana yayıldığı için talepte bulunan firmalar iki hatta üç lokasyon için yer soruyor” dedi. İlk yıl 5 milyon ziyaretçi hedeflenen proje sadece Ankara’dan değil, tüm şehirlerden ve yurtdışından ziyaretçi çekecek. Ankapark, ilk yılında sadece Rusya, Çin ve Ortadoğu’dan 300 bin turist ağırlayacak.

 

GBM Ticaret & Çelik Girişim Grubu, geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ihale ile 29 yıllığına ANKAPARK’ı işletme hakkını aldı. Parkın işletmesini bu konuda Asya’nın en büyük, dünyanın 4. Büyük şirketi olan OCT Group yapacak. OCT Grup şu anda 17 temalı parkı bünyesinde bulunduran yılda 44 milyon ziyaretçi ağırlayan dev bir grup. Yılsonunda ise park sayıları 20’ye çıkacak.  

 

Ankaparkın işletmeye alınması için gereken bütün yatırımı tamamlamayı da taahhüt eden GBM Çelik OGG, kiralama bedeli olarak Yıllık 26 milyon 400 bin lirayıve ayrıca gelirin yüzde 3’ünü Ankara Büyükşehir Belediye’sine ödeyecek. İhale sürecinin tamamlanmasıyla birlikte inşaat tamamlama sürecine hızlı bir şekilde giriş yapan şirket, projenin ticari alanlarının kiralanması için de KDM AVM Danışmanlık ile anlaştı.

 

Ticareti ve Turizmi Geliştirecek

ANKAPARK’ın ilk yıl 5 milyon ziyaretçi hedeflediğini ancak sonraki yıllarda asıl hedefin bu rakamı çok daha yukarılara taşımak olduğunu kaydeden Murat İzci, “ANKAPARK çok fazla dalı olan bir proje. Öncelikle yeşil alanları çok geniş… İnsanlar gelip rahat nefes alabilecek. Eğlence mekanizmaları son teknoloji, ayrıca konserleri, etkinlikleri, mağaza konsepti ile ziyaretçilerini cezbedecek. Sadece Ankaralılara değil, sırasıyla komşu illere, tüm Türkiye’ye ve komşu ülkelere seslenecek. Gelen her ziyaretçi sadece parka değil bütün Ankara ekonomisine değer katacak. Ülkenin ticaretini ve turizmini geliştirecek.” şeklinde konuştu.

 

Kendi Enerjisini Kendi Üretecek…

Birçok alanda rakipsiz bir proje olan Ankapark kendi enerjisini de üretecek. Açık otopark alanının tamamının üstüne yerleştirilen güneş panelleri sayesinde Ankapark, neredeyse harcadığı kadar enerjiyi güneşten, sisteme geri kazandıracak. Geliri kamuya kalacak olan enerji tesisi dünyadaki otopark üstü GESlerin en büyüğü olarak bir rekortmen.

 

Ankapark 2000 Kişi İstihdam Edecek

 

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan Ankapark’ta açılış itibariyle 2000 kişi istihdam edilecek.  Böylelikle ülke ekonomisi için önemli olan istihdam konusunda da 2000 çalışanı ile büyük bir katkı sağlayacak.


Yükleniyor...
Yükleniyor...