01-01-2019
Berdan Cıvata Ürünlerinde Yerlilik Oranı %80’in Üzerinde!

Berdan Cıvata Ürünlerinde Yerlilik Oranı %80’in Üzerinde!

Türkiye’nin en eski cıvata üreticilerinden biri olarak faaliyet gösteren ve 50’den fazla ülkeye ihracat yapan Berdan Cıvata’nın Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 12 bin m2’si kapalı, toplam 33.000 m² alan üzerinde kurulu fabrikalarında; çelik yapılar, rüzgar enerji santralleri, asma köprüler, çeşitli altyapı ve üstyapı projeleri ile savunma sanayi gibi pek çok sektöre, yerlilik oranı %80’in üzerinde olan, yüksek mukavemetli ve kritik yerlerde kullanılan bağlantı elemanları üretiliyor.

1970 yılından beri sektörün içerisinde olan ve 1982 yılında STFA cıvatadan emekli olarak Berdan Cıvata’ya Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet vermeye başlayan Hasan Şemsi; amaçlarının yüzde 100 yerli üretim olduğunu ancak, Türkiye’de üretilemeyen bazı vasıflı çelikleri az da olsa ithal etmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Ülkemizin bağlantı elemanları ithalatı maalesef 600 milyon dolar üzerinde iken ihracatımız ne yazık ki 400 milyon dolar civarında kalmaktadır. Ülkemizde cıvatalık vasıflı yerli çelik üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenle bu makasın gün geçtikçe daralacağını ve bu durumun tersine döneceğini umuyoruz.” diye konuştu.

 

“2018 yılında ülkemize takriben 100 milyon TL karşılığı döviz tasarrufu sağladık”

Berdan Cıvata’nın yerli üretime katkısını katma değeri yüksek, daha çok kritik yerlerde kullanılan ve çoğunlukla yurt dışından ithal edilen 10.9 kalite hidrojen kırılganlığı riski sıfır, sıcak galvanizli cıvata, somun ve saplamaların oluşturduğunu belirten Şemsi, “Çoğu uluslararası çalışan yerli ve yabancı; Gama, Tekfen, Güriş, Enka, Cengiz İnşaat, Erkiz İnşaat, Alstom, GE, Siemens, Vestas, Nordex, Gamesa ve Enercon gibi firmalara ürettiğimiz cıvata, somun ve saplamaları ile 2018 yılındaki değeriyle takriben 100 milyon TL karşılığı dövizi ülkemize tasarruf ediyoruz. Bu rakamın 2023 yılında 280 milyon TL’yi aşacağını ümit ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“100 milyon TL’lik 2018 yılı cirosunun 3’te 1’ini ihracattan elde ettik”

20 milyon TL sermaye ile 2018 yılını yaklaşık 100 milyon TL ciro ile tamamladıklarını belirten Şemsi, bu cironun üçte birini ihracattan elde ettiklerini söyleyerek firmalarını, ulusal ve uluslararası büyük çaplı projelerde aranan bir firma haline getirdiklerini söyledi. Tam entegre bir fabrika oluşu, üretim tesislerinin, ısıl işlem tesislerinin, korozyona karşı yüzey kaplama tesislerinin aynı çatı altında olması ve bütün bunların yanında bünyesinde her laboratuvarda bulunmayan test cihazları barındıran ve Türkiye’nin cıvata somun sektöründe ISO EN 17025’e göre tek Akredite Belgesine sahip zengin bir test laboratuvarının mevcudiyeti sayesinde ulusal ve uluslararası büyük çaplı projelerde aranan bir firma haline geldiğini kaydetti.

 

“Yüzde 100 yerli 500 ton kapasitesi ile Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazı, Berdan Patentli”

 

Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi; 2018 yılında yaşanılan sıkıntılı ekonomik koşullardan dolayı yatırımlarında duraksama yaşadıklarını, bu durumda artan talepleri karşılamak için yüksek faizli banka kredileriyle yatırım yapmak yerine, farklı şirket ve firmalarla ortaklıklar düşündüklerini aktardı. Aldıkları başarı ödüllerini gören bazı firmalar ve fon şirketlerinin Berdan Cıvata’nın kapısını çaldıklarını söyleyen Şemsi, “Bu şirketlerden  %49’a razı olan biri ile el sıkışabiliriz. Çünkü laboratuvarımız ve tesislerimiz; Nükleerden, Rüzgar Gülü üreticilerinden, bazı Savunma Sanayi firmalarından onaylanmıştır. Onların yüksek nitelikli, kritik bağlantı elemanları ihtiyaçlarına mutlaka yerli ve %100 milli ürünlerimizle cevap vermeliyiz. Laboratuvarımız, Türkiye’nin sektörde tek Akredite Belgeli laboratuvarıdır. Ve patenti Berdan Cıvata’ya ait %100 yerli 500 ton kapasitesiyle Avrupa’nın en güçlü çekme testi cihazı da bu laboratuvarda olup, ithal edilen kritik öneme haiz bağlantı elemanlarının, %100 yerli üretimi konusunda Berdan Cıvata’ya duyulan güveni arttırmakta ve destek sağlamaktadır.” diye konuştu.


Yükleniyor...
Yükleniyor...