01-01-2019
İnşaat Sektörünün Sorunları Mardin'de Ele Alındı

İnşaat Sektörünün Sorunları Mardin'de Ele Alındı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu tarafından, Mardin Şubesi ev sahipliğinde, “İnşaat Sektöründeki Güncel Sorunlara Dair Çözüm Önerileri” konulu Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıda, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman,  MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Reis Topçu, Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, MÜSİAD İnşaat Sektör Kurulu Başkanı Reha Yeltekin, AK Parti 25, 26 ve 27.Dönem Milletvekili Çiğdem Karaaslan, GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Feyzullah Yetkin, Dekinsan Grup AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kösen ve MÜSİAD üyeleri yer aldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, inşaat sektöründe yaşanan, müteahhit çokluğu, yabancı mülk satışı izini ve faizler ile ilgili konu başlıklarını gündeme getirerek, Mardin’in turizm ve tarım alanında büyük bir yatırım potansiyeli olduğuna dikkat çekti. Kasap, sektörün çukur siyasetinde aldığı darbe sonrası yeni toparlanma sürecinde, bakanlıktan destek alarak yeniden yükselişe geçmesini talep etti.

 

Sektör Müşteri Taleplerine Göre Şekillenen Bir Yapıda Gelişiyor

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Reis Topçu katılımcılara teşekkür ederek sektör sorunlarının bakanlık bünyesinde geliştirilecek çözüm önerileri ile sorunlardan arınabileceğini ifade etti.

 

Topçu, “İnşaat sektörü çatısı altında yer alan inşaat malzemeleri ve yapı malzemeleri sektörümüz de özellikle son on yılda önemli bir yükseliş yaşadı. Sektör, bu başarısının yanı sıra içinde bulunduğumuz çağın getirdiği yenilik ve değişim gerekliliğini de yüksek oranda yerine getirerek farkını ortaya koyuyor. Bugün, inovasyonla büyüyen bir inşaat sektörü görüyoruz. Yani sektör, artık yalnızca konut ihtiyacını karşılamaya yönelik üretim yapan değil, dünya trendlerini yakından takip ederek tasarıma önem veren ve müşteri taleplerine göre şekillenen bir yapıda gelişiyor. Bu, sektörün geleceği açısından bizleri son derece umutlandıran ve sevindiren bir gelişme. MÜSİAD olarak, tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektöründe de mevcut sorunlara ve onların çözümüne yönelik çalışmalar yapıyoruz. Raporlar yayınlıyor, bu raporları ilgili makamlarla paylaşıyoruz.” dedi.


"Sorun Müteahhit Sayısının Fazla Olması Değil"

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş sektörün müteahhit sayısının fazla olmasından kaynaklı sıkıntı içinde olmadığını kaydederek, "Şimdi Nurettin bey “inşaat imdat” dedi, programı tek kelimeye indirdi. Bizim de imdat çığlığına karşı sorumluluğumuz ve ağırlığını üzerinde hissettiğimiz ayrı bir külfet oldu. Şimdi 300, 400 bin müteahhit sayısı olduğu söyleniyor. İşte 90 bini İstanbul’da. Arkadaşlar bu yanlış teşhis. Piyasada müteahhit fazla olduğu için sektör bu hale gelmedi. Ticaret yapan arkadaşlarımız da bilir ki bir çarşı içinde aynı sektörde aynı işi yapan çok dükkân olursa orası bir pazar merkezi olur. Merkez olursa hem kalite artar hem rekabet olur. Dolayısı ile teşhisi tam koymazsak çözümünde de gerçek çözümü bulamayız. Sorun müteahhitlerin fazlalığında değil, sektör içinde çok fazla konut üretilmesinden kaynaklanıyor. Bu imar artışları ile ilgili Ankara’da herkes bilir ama erbabı bileceği için söylüyorum.


Yükleniyor...
Yükleniyor...