01-01-2019
Avcı Architects’ten Dünyanın Farklı Coğrafyalarında Global Ölçekli Projeler

Avcı Architects’ten Dünyanın Farklı Coğrafyalarında Global Ölçekli Projeler

Sürdürülebilir mimarlığın Türkiye’deki öncüsü Avcı Architects, İstanbul, Londra ve Ljubljana’daki ofislerinde Avrupa’dan Afrika’ya ve Ortadoğu’ya kadar çok geniş bir coğrafyada mimari, iç mimari ve kentsel tasarım projelerine imza atıyor.

İş hacminin yüzde 80’i uluslararası projelerden oluşan Avcı Architects, bir dünya markası olarak Türkiye’de ürettiği nitelikli projelerin yanı sıra global ölçekte de aktif şekilde üretim yapıyor ve dünyanın çok farklı coğrafyalarında çeşitli tipolojilerde projeler tasarlıyor. Portföyünde farklı ölçeklerde karma kullanım, eğitim, kentsel tasarım, otel, ofis ve ticari yapılar bulunan Avcı Architects’in son dönem işleri arasında Londra, Dakar, Cotonou ve Benin’de yer alan mimari, iç mimari ve kentsel tasarım projeleri bulunuyor.

                              

Global ölçekteki üretimlerine Gürcistan’da da devam eden Avcı Architects, başkent Tiblis’in Dirsi bölgesinde alanın gelişimine önayak olacak bir kentsel tasarım projesi gerçekleştiriyor. Kentsel tasarım projesi dahilinde karma kullanım ve konut projelerine odaklanan Avcı Architects’e göre proje gelişimine dair genel yaklaşım, farklı toplulukların dokuduğu zengin bir mekân yaratmak amacıyla piyasanın şartları ve ihtiyaçlarına cevap veren bir karışım sağlamak üzerine, 3 aşamadan oluşan planlamada mekansal çeşitlilik ve derecelendirme, yapı blokları ve mimari elementlerle ayrıştırılmış kamusal, yarı kamusal ve özel alanlarla sağlanmış.

 

 

Suudi Arabistan’ın doğusunda hızlı gelişen şehirlerden biri olan Al Khobar’da da kentsel tasarım projesine imza atan Avcı Architects, bölgenin iklim koşullarına uygun bir kentsel model yaratmanın yanı sıra eksikliği hissedilen toplumsallık bilincinin gelişmesine katkıda bulunacak bir planlama kurgulamış. Hızla gelişen kentlerin ilham alacak bir kent dokusuna neredeyse sahip olamamalarından dolayı çoğu alanda dokunun parseller boyunca maksimum alan sağlayacak şekilde kurgulandığını belirten Avcı Architects kurucusu, bu projede bu gelişim modelini sorgulayarak sadece iklim koşullarına uygun bir kentsel model tasarlamaktan öte toplumsallık bilincini yaratacak bir model önermiş. 


Yükleniyor...
Yükleniyor...