01-01-2019
TLC Klima Pazarlama Müdürü Filiz Doğan: “Binalarda İklimlendirme Çözümü Zorunluluk Haline Gelmiştir”

TLC Klima Pazarlama Müdürü Filiz Doğan: “Binalarda İklimlendirme Çözümü Zorunluluk Haline Gelmiştir”

2016’da dünyanın en büyük klima üreticisi olan GREE Klima Sistemleri ile deneyimlerini birleştiren, 2018’de İstanbul’da açtıkları tüm ürün gamını içeren Bayrak Mağazası sayısını arttırmayı hedefleyen TLC Klima, 30 yılı aşkın tecrübesiyle ısıtma ve soğutma sektöründe globalleşen bir şirket. Yapacakları yatırımlarla ve yeni ürünleriyle farklılık yaratmayı hedeflediklerini belirten TLC Klima Pazarlama Müdürü Filiz Doğan ‘dan; sektöre yönelik değerlendirmeleri, enerji verimliliği, çevre ve sürdürebilirlik noktasında ürünlerin özelliklerini dinledik.

Eylem geleceği, inovasyon başarıyı yaratır diyorsunuz. Peki, TLC Klima’nın bugünlerde gündeminde neler var?

TLC Klima olarak 3.yılımızı tamamlamak üzereyiz. Bu süre içinde distribütörü olduğumuz GREE ‘yi markalaştırmak adına önemli bir yol kat ettik. GREE Markalı ürünler artık yatırımcı nezdinde tanınmakta ve talep görmektedir. Bu üç yılda önemli projelerde ürünlerimiz kullanıldı. Ulaştığımız bu bilinirliği son kullanıcı tarafında da arttırarak GREE teknolojisini daha fazla eve ulaştırmak istiyoruz. Bu amaçla da 2018 de İstanbul’da açtığımız, tüm ürün gamını içeren Bayrak Mağaza sayımızı arttırmak hedefindeyiz.

 

14 Aralık’ta firmamızın doğduğu yer olan Mersin ‘de iş ortaklarımızla “Büyük Düşünenler ile Büyüyeceğiz” mottosu altında buluştuk. Sektöre, markamıza ve iş ortaklarımıza yatırım yapmaya devam edeceğiz. Biz de iş ortaklarımızda gelecek yıllar için büyük düşünüyoruz.

 

Gree, Çin HVAC sektöründe ‘Dünya Markası’ olarak onurlandırılan tek üreticidir.  160’dan fazla ülke ve bölgeye yayılan iş hacmine sahip. Buna bağlı olarak iklimlendirme sektörünün gelişimini şekillendiren GREE Klimalar, enerji verimliliği noktasında ne tür özelliklere sahiptir?

GREE 2017 ‘de 22.69 Milyar USD ciroya ulaşmıştır. 2017’de üretim merkezi 9’dan 11‘e, Arge Mühendis sayısı 8000’den 10.000 kişiye, araştırma merkezleri 52’den 72’ye yükselmiştir. GREE ‘nin konsantrasyonu enerji verimliliği ile birlikte performansı ve konfor seviyesi yüksek ürünler üretmektedir. 35,635’den fazla patente sahiptir. R32 soğutucu akışkanlı seriler geliştirilmiş ve hem tasarım hem de enerji verimliliği arttırılmıştır. A+++ Split serileri geliştirilmiştir. R410 A içeren modellerde ise yeni nesile geçilmiş ve ürün performansı arttırılmıştır. GREE G10 Inverter Teknolojisi, daha hızlı soğutma ve ısıtmayı, hassas sıcaklık kontrolü ve yüksek enerji tasarrufu ile sağlar.

 

Avrupa Birliği yeni Ecodesing Standartlarınca belirlenen yönerge dâhilinde daha önce sabit dış hava sıcaklıklarında hesaplanan klima enerji verimliliğinin gerçek hayattaki kullanımı doğru ve etkin temsil edemediği gerekçesiyle, klimalarda yeni sezonsal verimlilik ve enerji etiketlemesi yönetmeliği getirilmiştir. Peki, bahsedilen yönetmelikleri biraz da sizden dinleyelim?

Buna göre, soğutma ve ısıtma sezonları (mevsimleri) için dış hava sıcaklıkları görülme sıklıkları tespit edilerek klimaların bu sıcaklıklardaki enerji verimliliği ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Böylece, belirlenen tüm soğutma /ısıtma sezonuna yayılan ve kapsayan yeni bir sezonsal verimlilik hesap metodolojisi ve yöntemi, dolayısıyla 12 kW kapasiteye kadar klimalarda yeni sezonsal verimlilik ve enerji etiketlemesi yönetmeliği ortaya çıkmıştır. (Energy Labelling of Air-Conditioners DIRECTIVE 2010/30/EU Regulation (EU) No 626/2011July 2011). Avrupa standartlarına uyum çerçevesinde 1 Ocak 2014 tarihi itibari ile bu yönetmelik ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. EER, soğutma modunda enerji verimliliğini, COP ısıtma modunda enerji verimliliğine gösterirken SEER ve SCOP deki (S) Sezonsal ifadesinden (Seasonal) gelmektedir.

 

VRF klima sistemlerinin yaşanılabilir çevre, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından ele alacak olursak neler söylemek istersiniz?

İnşaat sektöründe binalarda iklimlendirme çözümü zorunluluk haline gelmiştir. Binalar daha proje aşamasında iken hangi sistem ile iklimlendirme yapılacağı belirlenmekte ve çoğunlukla da binalar çözümü içerecek şekilde klimalı olarak teslim edilmektedir. Bu da VRF Sistem uygulamalarının artmasını ve merkezi çözümlerin yaygınlaştırılmasını sağlamaktadır. VRF Sistemlerin kullanıcı amacına göre zonlanarak bina içine çözüm sunabilmesi, yeni gelişmeler ile güneş enerjisine, sıcak su üretimine bağlanabilmesi, aynı anda hem ısıtma hem soğutma sunabilmesi ile çok daha verimli ve konforlu çözümler elde edilmektedir. Merkezi kumanda sistemleri, enerji sarfiyatının zonlara göre dağıtılabilmesi hem işletimi hem de bakımının kolay olması VRF Sistemlerinin tercih edilmesini desteklemektedir. GREE GMV5 VRF sistemleri öne çıkan dört önemli özelliğe sahiptir. Bunlar; enerji tasarrufu, daha hassas ve sorunsuz çalışma, akıllı ağ kontrolü ve kullanıcılara en iyi iklimlendirme deneyimi sağlamadır. İç ve dış üniteler arasındaki iletişim GREE tarafından geliştirilmiş CAN Protokolü ile sağlanmakta ve bu sayede oluşabilecek iletişim hataları sıfıra indirgenmiştir.

 

52 C dış hava şartlarına kadar soğutma yapabilen GMV5 serisi, -20C ye kadar da ısıtma yapabilmektedir. GMV5 VRF sisteminde her türlü mimari dizayna cevap verebilecek iç ünite tipi mevcuttur; rakiplerden farklı olarak salon tipi iç ünite de bağlanabilmektedir.

 

Isı pompaları dış ortam havasından termal enerjiyi absorbe eder.  TLC ısı pompalarını, enerji verimliliği noktasında değerlendirecek olursak neler söylemek istersiniz?

8 KW dan 16 kW’a kadar Versati split tip serisini; monoblok olarak da 10 kW’tan 16 kW’ya ısı pompalarını getiriyoruz. Split ve monoblok seriler ful inverter kompresörleri sahip olup yüksek verimlilik değerlerine sahiptir. GREE ısı pompaları -20C dış hava şartlarına kadar rahatlıkla çalışabilmekte ve 60C dereceye kadar kullanım suyu üretebilmektedir. Ayrıca özellikle yüzme havuzu veya otel kullanım sularının eldesi için kullanılan ticari tip 28 kW -53C kW ısıtma kapasitesine sahip ısı pompaları Türkiye pazarına sunuyoruz. GREE ısı pompaları, verimlilik açısından sektör ortalamasının üzerinde olup bu verimlilik değerleri EUROVENT belgesi ile de doğrulanmıştır. Hizmet tarafında da TLC olarak, doğru proje, doğru cihaz ve doğru altyapı kurulması konusunda da son derece hassas çalışıyoruz.

 

Hem bütçesel hem de büyüme hedefi olarak 2019’dan beklentileriniz nelerdir?

2018 ‘de hem sektör hem de genel ekonomi olarak çok beklemediğimiz bir yıl geçirdik. Gelişmelerin 2019’a yansımaları nasıl olacak şu an bilemiyoruz ancak biz her yeni yılda sektöre ve iş ortaklarımıza katkı sağlayarak büyüme hedefimizi koruyoruz. Yapacağımız yatırımlar ve yeni ürünlerimizle farklılık yaratmaya devam edeceğiz.

 

 

 


Yükleniyor...
Yükleniyor...